Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Buna seara! Baietelul meu are 6 luni. Are deramtiat atopica. Are numai la incheieturile picioruselor, in rest nu i-a mai aparut nicaieri. Vreau sa va intreb daca poate sa mai apara si in alta parte, si daca la el se poate sa se agraveze, tinanad cont ca numai la incheieturi a avut sau daca se vindeca. Flosesc trixera si aderma. Am saltea de fibra de cocos. Trebuie sa o schimb? Sa stiti ca nu am avut niciodata alergii nici eu si nici sotul. Va rog sa imi raspunde-ti ca sunt ingrijorata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataset spune:

pt. riloasa
Si eu am saltea de fibra de cocos si am incercat si cu cu alte saltele (relaxa) dar nu a avut nici un efect. Nu asta este cauza.
La incheieturi si la cute dermatita se vindeca mai greu. Medicii spun ca in zona cutelor si pe obraji nu trebuie folositi steroizi si cortizon asa ca daca nu redeaza crustele aveti optiunea sa ungeti zona in continuare cu trixera sau optiunea sa folositi cortizon (elocom, etc.) in concentratie mica pe piele intr-o zona apropiata cutelor sau incheieturilor urmand sa fie absorbit. Oricum folosirea cremelor pe baza de cortizon este o solutie de moment , ele nu rezolva problema. Trebuie sa urmariti sa ii dezvoltati copilului o imunitate mai puternica prin stimulente naturale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:



Si la noi a fost greu. Tratamentul dat de pediatru era ineficient ...
Cand a fost diagnosticat cu boala asta habar n-aveam ce e...
Acum e mai bine...dupa ce un dermatolog ne-a prescris protopic. Am incercat-o si incepuse sa se simta mai bine...
la noi iarna e ok. vara e mai rau ( desi dermatologul a spus ca va fi mai rau iarna...)
mai are puseuri cand si cand...mici eczeme...folosim in continuare crema hidratanta...
anul asta am fost si la mare, dar nu i-a priit deloc...cum am ajuns acolo au si erupt pe piept si pe spate( tot concediul ratat, pe plaja tinut imbracat...)
Speram sa se amelioreze.
Multa sanatate!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

quote:
Originally posted by riloasa

Buna seara! Baietelul meu are 6 luni. Are deramtiat atopica. Are numai la incheieturile picioruselor, in rest nu i-a mai aparut nicaieri. Vreau sa va intreb daca poate sa mai apara si in alta parte, si daca la el se poate sa se agraveze, tinanad cont ca numai la incheieturi a avut sau daca se vindeca. Flosesc trixera si aderma. Am saltea de fibra de cocos. Trebuie sa o schimb? Sa stiti ca nu am avut niciodata alergii nici eu si nici sotul. Va rog sa imi raspunde-ti ca sunt ingrijorata.




Dermatita atopica poate fi mostenita de la parinti si nu numai(bunici, frati...) parinti bolnavi de astm, rinita,cu piele uscata...sau alergici la diverse...; sau este facuta pur si simplu, datorita tot mai marii poluari(daca traiti intr-o zona poluata).

Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

fetelor cu parere de rau ma inscriu si eu pe listutza voastra.Bebe meu are dermatita atop[ica.Are la gat. Imi este asha de mila de el.Si eu tot asha fac in fiecare an in lunile mai si august,dar nici un medic nu mi-a pus acest diagnostic.Trebuie sa cumpar de la Avene crema si sa vedem ce face.Acesta e un medicament?o crema hidratanta sau ce este? Sau sunt mai multe produse care trebuie folosite?gel de dus.Copilul are numai 3 luni,are alergie si la proteinele din laptele de vaca si are si reflux gastric.Sunt disperata si in aclasi timp dezorientata.Sper sa ii pot rezolva problema,sau cel putin sa o tin in frau.Acum il dau cu Elocom.Am auzit ca acea crema e mai scumpica,dar nu e o problema asta .Sper numai sa ii folosesca sa nu dam atatia bani degeaba.

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

Am citit niste articole ff urate despre Protopic...ma mir cum a putut un dermatolog sa prescrie asa ceva unui copil de 4 luni? Am avut incredere ...am zis ca aici stiu oamenii ce fac...deja avem un an de cand il dam cu asa ceva( e drept nu zilnic..cu intreruperi chiar si de 1-2 luni, dar totusi..). Acum noi ce sa facem? sa asteptam daca intr-un an doi face (doamne fereste) cancer de piele sau limfatic? cine va raspunde pentru asta?
Ce alte medicamente mai exista? fara riscuri, sau efecte secundare?(nu cortizon, nu prototpic, nu elidel..)
AJUTOR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

mai scrie cineva pe aici?
sau sa inteleg ca bebeii vostri sau vindecat...ar fi o veste buna..nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

Dupa ce am citit pe internet despre Protopic, efectele secundare pe care le-ar putea avea folosirea acestuia, m-am hotarat sa sun dermatologul care l-a recomandat copilului meu, si sa-l intreb despre aceasta. Mi-a spus ca daca este folosit zilnic si pe termen lung, poate fi intr-adevar daunator, dar asa cum l-am aplicat noi, nu crede. Ca el recomanda aceasta crema de mai bine de 10 ani( desi am citit ca atat Elidel cat Protopic sunt pe piata din 2001,DECI? cum de 10 ani?) si nu s-a plans inca nimeni ca are cancer...Eu ce sa mai cred?
In cine sa mai am incredere? Am crezut ca cei de aici nu-si bat joc de oameni...oare sa fie peste tot la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Nu am citit tot ce ati scris, dar scriu in speranta ca postarea mea va ajuta pe vreuna dintre voi.
Fetita mea a avut dermatita atopica pana la 8 luni, cand am descoperit la ce facea alergie: la carnea de pui sau de gaina (indiferent ca era din comert sau din curte, de la tzara) si la oul de gaina (la fel, din comert sau din curte). Se pare ca problema era proteina din aceste alimente. De atunci ii dau fetitei numai carne si oua de prepelita si am scapat total de dermatita. Am facut doar doua incercari de atunci (adica i-am dat putina carne de pui) si reactia a aparut dupa cateva ore. Asa ca o sa mai asteptam cel putin pana implineste doi ani. Si noi eram disperati, imi era mila de ea, cred ca o si durea destul de tare (uneori rana supura, facea coaja etc.).
Sanatate multa tuturor puiutilor!!!

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (21+)

Mergi la inceput