Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Citat:
citat din mesajul lui vioser

Citat:
citat din mesajul lui nicuratze

VIORICA,noi am fost la Naturalia,in Voluntari,la Dr. Madalina Popescu.
Mai mergem si acum de 2 ori pe an,pentru imunizari.

Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)


si noi tot acolo am fost. problema e ca ni s-a recomandat sa amanam vaccinurile, iar medicul de familie intr-o prima faza a fost reticenta... la a doua abordare a subiectului parca a fost mai cooperanta... sa vedem. ca avem de facut vaccinuri la 4 si 6 luni teoretic.

voi ati amanat vreun vaccin sau n-a fost cazul?


Noi in timpul tratamenului homeopat nu am amanat vaccinuri,ca nu a fost cazul.
Cand eram in tratament cu "vaccin" la alergologul Filip,am amanat vaccinurile antipoliomelita.

Sper sa se rezolve pb cu dra de familie,eventual sa-ti dea dr homeopat o hartie in care indica amnarea vaccinurilor.
Bafta!

Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bitza2008

Flori eu ii dau seara dupa baie/dus. Paradoxal,cand ii dadeam de 2ori/zi era mai rau.Am scapat intr-o saptamana.
Noi mergem curand la mare,cica ajuta mult.
Detergent folosesc Dermalin.E ok.


Multumesc mult
Noua ne spusese dermatologul sa-l dau seara dupa baita si dimineata.De cand cu caldurile astea nu prea l-am mai dat seara,m-am gandit ca dupa ce ca-i cald,sa-l mai dau si crema...L-am dat doar dimineata...
Uite ca o sa aplic si eu metoda ta sa vedem daca functioneaza si la noi.
Detergent si noi tot Dermalin folosim si e ok,intr-adevar.

------------------
Flori Rares Teodor 08.12.2008

Asa a venit pe lume Piscotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

si noi pe-aici...la aproape 4 ani
e drept, o manifestare mai usoara, dar teribil de enervanta (pe obrajori, si m-am cam saturat ca toata lumea intreaba ce are si-si da cu parerea...); inca nu am descoperit la ce este alergica (mai avem de facut ceva teste cutanate, ca igE-urile au iesit negative la cei 40 alergeni testati...), in schimb ne mai laudam si cu o urticarie (numai una) si rinita alergica, deh, sa completam tabloul!
ma straduiesc sa o fac sa manance cat mai "sanatos", ma rog, cat se poate la varsta asta, ca e marisoara si deja pofticioasa...mi se face si mila de ea cand o vad ca e servita in parc de alti copii cu bombonele si alte prostioare si zice "multumesc, dar nu pot, pentru ca sunt alergica" (sau vine la mine sa ma intrebe daca are voie)
ce vroiam sa zic, este ca o dau de cateva zile cu "Vitella Ictamo" (se gaseste doar in farmaciile Catena) si se pare ca da rezultate...e o cremuta cu ihtiol alb, despre care se lauda firma respectiva ca are efect antiinflamator asemanator cortizonului, dar n-are cortizon, deci poate fi folosita pe termen lung...rezultatele se vad (dupa vreo 2 saptamani, pot spune ca arata mult mai bine, in sensul ca nu se mai inroseste asa...sper sa fie si mai bine cu timpul)
poate va foloseste si voua
pupici si pielicica fina va doresc

http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Am implinit 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Nu cu bucurie ne inscriem si noi la acest topic.
Fetita mea are aproape sase ani si a facut dermatita atopica la varsta de 5 ani si jumatate.
A facut toate tratamentele posibile si imposibile, dar zona i s-a eczematizat si nu stiu cu ce sa o mai dau ca si cand face baie o doare.
Emuschi fetita ta a fost si bebelus alergica sau tot asa a debutat mai tarziu.
Stiu ce inseamna sa nu manance mai nimic n copil de 4-5 ani. Si mie mi se rupe sufletul de fetita mea care la fel ca a ta spune - eu nu am voie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioser spune:

Vivela, in ce a constat tratamentul homeopat care a costat doar 4 lei? e vorba de un unguent sau tratament intern?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Salutari tuturor

Fetita mea a fost diagnosticata azi cu DA de catre dermatolog si i-a fost dat urmatorul tratament: Zyrtec 5 pic/zi, Triderm si Lipikar Baum (aditional am luat si gelul pentru dus din aceasi gama). Are pe piciorusul drept o portiune uscata cu 2-3 leziuni rozalii si acum am vazut ca ii apare si pe celalalt picior o zona uscata. Intrebarea mea este daca sa-i dau direct cu Triderm sau sa incerc doar antihistaminicul + crema/gelul de dus.

Multa sanatate puiutilor vostri.

Anca & Carla (13.08.2008)
Carla la 1 an
Carla la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioser spune:

am folosit si noi Lipikar - gel de dus si crema emolienta. Dar sincer mi s-au parut mai bune cele Avene Trixera, pe care le folosim acum. In plus, folosim emolientul pt baie Avene Trixera (pt dedurizarea apei). Nu fac minuni, dar mentin o mai buna hidratare.

Triderm nu am folosit, dar vad ca e antifugic si antibiotic. Eu nu inteleg prescrierea de catre doctori a unor astfel de unguente, daca nu au certitudinea ca sunt infectate zonele respective. Noua ne-a dat dr. de fam. Fucidin, care nu a avut niciun efect pt ca nu era vorba de infectie.

Noua ni s-a spus ca Zyrtecul ii va rezolva din mancarimi. Da'de unde?! s-a scarpinat la fel...

Am o intrebare pt voi: ati observat vreo agravare a DA dupa vaccinuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Triderm are si cortizon si este prescris intr-o veselie de catre dermatologi (din pacate). Am urmat totusi tratamentul prescris de doctora mea, dar nu vad absolut nici o ameliorare, asta dupa 3 zile de tratament.

Dermatita Carlei s-a manifestat intre vaccinuri, adica intre 11-12 luni, n-am observat o inrautatire dupa ce i-am facut Pentaximul. Acum sa vedem insa dupa ROR.

Vioser, si Trixera e la fel de grasa ca si Lipikar? Mi se pare ingrozitor de unsa si nu intra ca lumea in piele. Cat am fost gravi foloseam Atoderm pentru burtica sa hidratez bine pielea si sa evit vergeturile, dar nu era atat de grasa. Lipikar asta e horror

Anca & Carla (13.08.2008)
Carla la 1 an
Carla la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Vivela chiar sunt curioasa ce tratament hemeopat ati primit voi. Eu iau de ceva vreme si sincer nu are nici un efect. La Andra dermatita o tin sub control cu crema Dexteril. Mult timp am folosit Trixera dar parca e mai buna Dexeril (si mult mai ieftina).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioser spune:

Anca81, M-am uitat pe tubul de crema Lipikar sa vad exact cum se numeste, poate nu vorbim de acelasi produs. Se numeste lapte de corp relipidizant, impotriva uscaciunii (lait relipidant corps anti-desechement). Mi-am pus pe mana mea Avene Trixera si laptele Lipikar si a intrat mai bine in piele Trixera. Parca e putin mai gras Lipikar-ul.
Nu am incredere in tratamentul cu hidrocortizon. Noi am folosit un unguent (Pimafucort) cu hidrocrtizon timp de 1 sapt. si imi pare rau pt ca dupa 2 zile de la sfarsitul tratamentului a reaparut dermatita, dar pe pielea subtiata de hidrocortizon, si a fost mai rau. Din pacate dr.-ii prescriu cu usurinta creme cu hidrocortizon pt ca nu sunt copiii lor...
Dr. homeopata chiar m-a speriat, mi-a zis ca vin copii cu cataracta (Doamne fereste!) dupa tratament cu hidrocortizon pt ca isi dau cu mana pe fata si apoi la ochi.

ATENTIE la vaccinul ROR! Noua ne-a spus unul din medicii dermatologi ca nu trebuie sa facem vaccinul contra rujeolei/rubeolei. Intreaba medicul inainte, dar mai cauta si pe net.

Nma, i-am scris eu mesaj privat Vivelei si remediul homeopat pt copilul ei a fost Sulphur, prescris de dr. Mariana Trifa.

Insa tratamentele homeopate sunt individualizate, adica nu sunt aplicabile tuturor.



Viorica

Mergi la inceput