Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

scuze ca n-am mai ajuns sa raspund la subiect, am fost cam aglomerata in ultima vreme si nici site-ul nu prea a mers la mine, nu stiu de ce.

da, la noi remediul homeopat a fost sulfur, cu efecte deosebite. de fapt, cand am fost prima data la homeopat, i s-au prescris mai multe remedii, pt ca erau mai multe de indreptat la el (durerile de dintisori, faptul ca plangea foarte mult, etc.). dar pt dermatita, i s-a dat sulphur ch 15, administrat 2 zile consecutive, de 2 ori pe zi.

incepand cu a doua zi crustele alea au inceput sa se estompeze si in cateva zile nu s-a mai vazut nimic.

peste vreun an si ceva, ii aparuse iarasi o pata mica pe piept, care incepuse sa se intinda destul de repede. i-am dat o doza de sulfur i-a trecut.

mie mi se pare de bun simt sa tratezi orice boala de piele din interior, nu local. e ca si cum ai baga praful sub covor.

uitati si parerea homeopatilor:


Citat:
Tratmentul homeopatic al eczemelor:

Abordarea homeopatica a eczemelor este de a trata nu numai manifestarea externa a bolii, ci pacientul bolnav ca īntreg. Eczema reprezinta manifestarea externa a unui dezechilibru intern al īntregului organism, determinat de o vitalitate si imunitate scazute. Atunci cānd este tratat pacientul ca īntreg, puterea sistemului imunitar creste, devenind ulterior capabil sa elimine boala.
Īn homeopatie nu se considera ca prin simpla aplicare a unor unguente sau creme s-ar putea trata o eczema sau orice alta boala de piele. Un remediu homeopatic constitutional (specific fiecarei persoane bolnave) este selectat īn mod individual prin corelarea simptomelor psihice, mentale si emotionale, a antecedentelor personale si familiale. Tipul de eczema, localizarea, conditiile de agravare si de ameliorare, pe lānga multi alti factori, vor fi luate īn considerare atunci cānd se selecteaza remediul.
Eczema poate fi vindecata cu tratament homeopatic, indiferent daca este vorba de eczema acuta, cronica sau recidivanta. Tratamentul homeopatic īndeparteaza nu numai eczema, dar elimina de asemenea si riscul de a dezvolta o hipersensibilitate precum astmul bronsic dupa vindecarea eczemei.



Mami de pui nazdravan


Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Multumesc de raspunsuri.
Vioser stiu ca tratamentul e individualiat , dar eram curiaosa ce prescriu alti medici.
Din pacate eu nu pot sa ajung la un hemeopat foarte bun. Pana acum am primit Lycopodium ch30 de 5 ori pe saptamana, dupa o luna am trecut la ch15 o data pe saptamana. Acum am cautat pe net si am vazut ca e bine sa combini Lycopodium cu Sulphur. O sa merg la medic sa vedem ce parere are.
Vivela, Andra cum mananca ceva interzis incepe sa se scarpine. Joi de ex a primit o acadea de la un copil afara si bona nu a fost pe faza. S-a ganadit apoi ca o bomboana nu ii face asa de rau dar la 4 ore dupa deja se scarpina.
Am in plan sa incerc si injectiile cu apa de la Olanesti. Am inteles ca sunt foarte bune. Sa vad cum reusesc sa imi iau o mica vacanta (trebuie facute zilnic, timp de 12 zile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioser spune:

Citat:
citat din mesajul lui nma


Am in plan sa incerc si injectiile cu apa de la Olanesti. Am inteles ca sunt foarte bune. Sa vad cum reusesc sa imi iau o mica vacanta (trebuie facute zilnic, timp de 12 zile).


nma, stii cumva de la ce varsta se pot face injectiile cu apa sulfuroasa de la Olanesti? de fapt, cautand pe net, am vazut ca se pot face si la Calimanesti-Caciulata.

si noi facem tratament homeopat, dar avem un tratament mai complex, in fiecare zi dimineata cate un remediu (unele remedii sunt de 2 sau 3 ori pe saptamana, dar Lycopodium doar o data.), iar la pranz si seara drenor biliar carbo- veg.

Viorica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Eu fetelor am scapat baietelul meu cu ulei Oilatum in apa de baie si apoi dat cu o crema Phisiogel,un tratament destul de costisitor Oilatum e 24,oo iar tubul de crema de 150 grame parca dadaeam 40 ron,dar mi-l aducea sora mea din italia pe cel mare de 400.In 2 saptamani am scapat de pielea tip scoarta de copac.Daca aveti cum sa incercati faceti-o ca la noi a functionat,asta dupa ce am folosit o grmada de alte chestii,gen trixera,atoderm,triderm,pana si locoid mi-au dat si nici un rezultat.
Bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Vivela ai putea sa-mi dai si mie un nr de telefon adresa de la un bun homeopat?
Eu citind pe net i-am dat copilului produsele de la boiron cele ptr raceala,gel oscilo,influenzinum,bella donna si vad ca-i merge tare bine cu ele,trece boala instantaneu,dar as vrea sa-mi gasesc un dr bun si sa merg numai pe medicina asta,eu nu prea am incredere in pastile si antibiotice.
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaj spune:

Si bebelul meu de 6 luni jumatate are DA. A facut prima data la 2 luni o forma usoara pe fata si pe corp, atunci l-am spalat cu OILATUM si intr-o luna a trecut. La 5 luni a facut din nou, de data asta a inceput cu o iritatie usoara pe gat, credeam ca e de la caldura, apoi si la pliurile de la maini si picioare, uramand ca in 2 sapt sa se extinda f tare pe fata si gat , atat de tare incat avea toata fata rosie.In tot acest timp am folosit din nou Oilatum, dar nu a mai avut efect, poate doar ca a stopat aparitia si pe corp mai mult decat era.
Am mers la dermatolog si i-a prescris advantan milk o sapt, o data pe zi, apoi o zi da, una nu,si cu Exomega,plus picaturi Zyrtec 10 zile/2 pic /zi.I-a trecut in 8 zile, si exact in a zecea zi a facut din nou, la inceput o iritatie in jona guritei, apoi in cateva zile s-a extins pe fata si pliuri. Am revenit la medic si ne-au trimis la alergolog, ca este similar alergiei si trebuie testat.
Aici i-a prescris Zyrtec 3 pic/2 ori pe zi pana la un an, si Singulaire praf, un plic pe zi, timp de 30 zile.A zis ca e prea mic pt teste. Nu stiu ce sa fac, sa ii dau sau nu Singulaire?Mi-e cam teama, la cate reactii adverse am citit pe el.........
Eu il alaptez, am inceput difersificarea de la 5 luni jumate, si acum trebuie sa ii introduc treptat branzica, iaurtul, oul, carnita.
Doctorita a zis ca pot sa i le dau fara probleme ca daca e cu singulaire e ok.Voi ce stiti?Ati dat la bebeii vostri pana acum Singulaire?
Cand ati introdus lactatele si carnita, oul, ati avut probleme mai mari de atat?
Scuzati mesajul atat de lung, dar atat sunt de suparata, poate reusiti sa ma mai lamuriti si voi.
Sanatate noua si bebeilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Esential in dermatita atopica este mentinerea unui sistem imunitar foarte, foarte bun. Manifestarile dispar cu timpul, dar in permanenta trebuie sa fim atenti la imunitate! Acum noi folosim setul special de la AVENE, siropurile FIRST DEFENSE - Child Essentials si SEPTILIN care are indicatii si in dermatita. Sa speram ca organismul sa-si faca treaba, cu aceste ajutoare
Participam in concursul KLORANE si speram sa ne votati
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Citat:
citat din mesajul lui vioser

nma, stii cumva de la ce varsta se pot face injectiile cu apa sulfuroasa de la Olanesti? de fapt, cautand pe net, am vazut ca se pot face si la Calimanesti-Caciulata.

Viorica

Eu am o prietena care ii face fetitei de la 2 ani. Merge de doua ori pe an si sta cam 2 saptamani. Stiu ca trebuie sa faci o cura de minim 10 zile. Ea e tare multumita de rezultat. A incerta si cu creme, mult cortizon, .... cremele cu apa termala nu isi mai faceau efectul.
Apele de la Olanesti sunt mai bune pt alergii decat cele de la Calimanesti.
Sanatate multa!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Ellaj sa iti spun cum a fost la noi. Domnisoara mea a reactinat la carnea de porc (nici acum nu primeste, are 2 ani), laptele de vaca, de fapt cam la tot ce e contraindicat sub 2 ani.
Daca am grija la ce mananca e bine. Din pacate se mai intampla sa primeasca o ciocolatica, bombonica, cand nu e bona pe faza. E si rau ca deja e mare si cere de la copii (plus ca mai am un baietel de 6 ani si nu pot sa ii interzic totul).
Am reusit de ceva vreme sa trecem pe lapte de vaca, dar ii merge doar cel ecologic "La Dorna".
Eu nu i-am dat singulaire, nici nu vreau sa ii dau.
Aditapop daca nu ma insel tu intrebai care ar fi efectele secundare ale cortizonului la alt topic. Eu nu i-am dat niciodata. Stiu ca subtiaza stratul de piele.
De sistemul imunitar nu stiu ce sa spun. Domnisoara mea pare destul de rezistenta asa ca prefer sa nu o mai ajut cu altele. Eu am avut si norocul daca pot sa spun asa ca a fost o forma usoara.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaj spune:

Multumesc de sfaturi, eu am pus mult in balant daca sa ii dau sau nu Singulaire si pana la urma am decis sa i-l dau.Ma simt mai linistita cu el, mai ales ca acum a si racit de cateva zile.Sansele sa faca o bronsiolita sunt practic reduse cu el. O sa merg la control dupa o luna de trat. si o sa vad ce-mi recomanda medicul.
Cat despre petele care ii apar pe corp, in special la pliuri,am reusit sa il scap de ele cu mixtura mentolata data de 2 ori pe zi, si pe fata cu ceai de menta , si ffff putin aplicata mixtura doar daca era o f fff urata.
Sper sa mearga si la bebeii vostri.

Mergi la inceput