Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vioser spune:

ellaj, despre ce mixtura mentolata e vorba? poti sa-mi dai detalii, poate cumparam si noi de la farmacie.
de 2 zile am introdus si noi branzica si vad ca e ok. bebe are 5 luni jumate si ne chinuie DA de dinainte de 2 luni (la fel, alaptat). de la 3 luni facem tratament homeopat si situatia s-a imbunatatit mult, dar de 2 zile vad ca a facut iar o iritatie pe fata mai grava. Totusi vad ca incepe sa treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaj spune:

Scuze, acum am citit mesajul si sper sa nu raspund prea tarziu.
Da, e mixtura mentolata luata din farmacie care costa 3 lei.
Insa sa stii ca pe fata nu poate fi data deoarece contine alcool si plus ca ustura foarte tare. Lui ii trecea o zi doua, apoi aparea din nou in forma mai usoara, insa nu trecea de loc.
Pediatra ne-a trimis sa ii facem analize la scaun si exudat in gat si nas. I-a iesit ca in scaun ar avea E.Coli digestiv, desi nu avea nici un simptom(nu febra, nu diaree, nu varsaturi si in nasuc un stafilococ auriu. Se pare ca ar fi fost o forma usoara si ascunsa de infectie.
I-am facut tratamentul pentru amandoua si pot sa spun cu bucurie ca din a treia zi i-au disparut complet toate petele si de atunci nu i-au mai aparut.
Am terminat tratamentul si acum e bine, a luat chiar si in greutate mult mai bine, pt ca pana atunci cand avea DA nu lua bine in greutate.
Mergi si tu si fa-i analizele, poate este tot o infectie care isi face de cap pe un teren cu predispozitie de DA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Buna, fetelor, noi am scapat de pete cu o solutie la care nu ma asteptam sa aiba un efect atat de ...evident!
Aloe First de la Forever Living! A mai avut cineva succes cu asa ceva? la bebele meu i-am pulverizat 2 zile pe fata unde avea pete si in zona cotului unde pielea era foarte aspra...nu ma asteptam sa aiba vreun rezultat, dar...surpriza! dupa 2 zile pielea si-a revenit.
Sper sa nu fie doar o coincidenta si sa nu mai avem probleme. Oricum merita sa incercati ca nu le poate face rau. Se aplica oriunde pe corp, insa trebuie avut grija sa nu ii ajunga in ochi.
Concurs KLORANE, un vot pentru pui
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioser spune:

Aloe 1st Forever Living a avut ca efect inrosirea si mai tare a zonei unde s-a aplicat. deci niciun rezultat bun la noi. si din cate am inteles, nu se recomanda sub 2 ani

Viorica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha28 spune:

Buna fetelor,

Am si eu o fetita de 6 ani si 9 luni ,diagnosticata cu dermatita atopica de la 2 luni jumate si de care nu am scapat nici in ziua de azi....Dupa ce am ncercat toate produsele dermatocosmetice existente pe piata am trecut pe produse 100% organice ,dar in afara de faptul ca nu ii fac mai mult rau nici de trecut nu a trecut...
Acum eu suspectez foarte rau vaccinurile ca ar fi declansat aceasta dermatita nenorocita si prin urmar eas vrea sa nu i le mai fac deloc. Oricum are si multiple alergii si nu ar trebui nicicum facute dar stiu ca la noi inca sunt obligatorii. Stie cineva ce as putea sa fac ca sa nu trebuiasca sa o vaccinez? sau daca o fac pe raspunderea mea ce repercursiuni poate avea? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

bebelusha28 in legatura cu vaccinurile nu stiu ce sa spun dar pt alergie ar trebui sa incerci injectiile cu apa de la inzvorul 7 Olanesti. Eu tocmai ce am terminat cele 10 zile de tratment. La mine nu stiu daca au avut efect dar la fetita se vede. Am o prietena care are o fetita de aceasi varsta cu a ta, cu dermatita declansata de la 3 luni. Au incercat toate tratamentele. Doar cu injectiile astea cu apa o tin sub control.

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioser spune:

din cate stiu, daca nu vrei sa-i mai faci copilului vaccinuri, trebuie doar sa dai o declaratie in acest sens, catre medicul de fam. Eu de ex, nu vreau sa-i fac copilului vaccinul ROR si ii voi da dr. o declaratie scrisa. Nu exista sanctiuni/amenzi.

Viorica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha28 spune:

ok-dar la scoala daca vad pe fisa ca nu are un vaccin nu o vaccineaza obligatoriu fara sa ma intrebe? mie de asta mi-e frica!

Voiam sa va mai intreb ceva- am citit ca exista in Bucuresti o clinica World Clinic care face niste analize amanuntite la gradul de intoleranta pt 300 alimente si in functie de asta primesti o dieta personalizata pe care daca o tii timp de 3 luni scapi de majoriattea alergiilor si eczemelor. A incercat cineva ? Ei spun ca au exclusivitate pe Romania si ca lucreza cu 2 laboratoare din Germania.
astept si eu parerile celor care au auzit sau incercat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Buna,
am trecut si eu la acest topic, pentru ca, citind pe-aici, am ajuns la concluzia ca avea dreptate a doua pediatra care ne-a consultat si ne-a diagnosticat cu dermatita atopica.

Bb al nostru se apropie acum de 2 luni - si sunt 3 saptamani de cand au aparut primele zgrabunte si pete rosii. Acum fata e destul de aspra, iar petele s-au extins pe corp.
Evitarea unor alimente de catre mine (intrucat il alaptez)nu a dat rezultat. Nici baita cu ceai de galbenele + uns cu ulei de masline nu ne-a ajutat prea mult (pt 2-3 ore pielea arata mai bine, apoi problema revine...).
Mai mult, de vreo 2 zile nu i-am mai facut baita, ca a racit micutul.

Dr ne-a prescris Elocom pt fata, dar acest unguent s-a retras din farmacii, iar in lipsa lui ne-a zis sa dam cu Fluocinolon N. Dar am citit prospectul si e un unguent cu antibiotic. Ce treaba are cu dermatita?
In plus - ce facem cu restul corpului - la un bb asa de mic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antonia_m75 spune:

Sa nu dai cu Fluocinolon pe fata copilului.Greseste acel medic.
In primul rind sa folositi produse cosmetice grase si de calitate.Apa in care speli copilul sa stea 24ore in copaita sa iasa clorul si e bine sa bagi un saculet de tarite in apa f.calda cca 30 minute.Spala-l cu solutii lipofile,antialergice (gama Mustela o recomand).Folositi de 3 ori pe zi Nivea soft(cutiuta albastra).Puteti folosi A-derma,si de la Avene crema Trixera.Costa destul de mult dar noi doar asa am scapat.Am fost pe la dermatologi dar imi recomandau doar creme cu cortizon.Noroc ca medicul de familie nu m-a lasat sa-i dau.Si bine a facut ! Acum sintem happy !

Mergi la inceput