Un ajutor pentru SONIA

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Kay,
am stat calare pe net si am trimis o groaza de e-mail uri...,sper din tot sufletul sa primesc raspunsuri bune ...,abia astept sa-ti dau vesti bune...Azi m-am gindit ca as putea sa trec miine pe la tine...,vad cum fac...,ti-am scos la imprimanata tot ce s-a scris aici...,multumita prietenei mele Teutz ,ea este cea care s-a oferit sa ma ajute in acest sens...
Miine dimineata merg la biserica sf Anton...,este marti si martea este bine sa mergi sa te rogi acolo...,am sa merg sa ma rog pentru Sosonica noastra scumpa...,acesti doi ochisori frumosi si negrii...
Apoi vad cum fac sa trec sa va vad...,offf doamne...,va imbratisez cu drag...,pe amindoua...,va imbratisez tare...

ps:pupici micutei Georgi

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia
Mindrete de Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Draga Kay,

In primul rand, e extraordinar ca gasesti puterea sa intri pe forum si sa scrii. Ii doresc Sosonicii multa multa putere si sanatate, sa se stabilizeze, iar voua putere sa fiti alaturi de ea.

Nu stiu daca ai citit mesajele mele anterioare. Eu sunt mamica unui baietel care a trecut printr-o situatie similara cu cea actuala a Soniei, desi cauza primara este alta.

E nemaipomenit ca poti sta cu Sosonica, sa te simta aproape si sa o ajuti asa cum simti tu ca e mai bine, ca mamica, e extraordinar de important pentru ea.

Poate ca vei gasi vreo o idee buna in cele cateva cuvinte pe care ti le spun din experienta noastra:

In prima luna si jumatate din viata, Andrei a fost tratat in Romania. In perioada asta, a fost intubat continuu, tentativele de detubare au esuat. Diagnosticul a fost pneumonie severa, deci infectie a plamanilor. Avea episoade dese de brahicardie si desaturare. La un moment dat, ajunsese sa aiba multe astfel de episoade pe zi, primea medicatie sa ii stimuleze inima, care incepuse sa cedeze, si a avut cel putin 6 episoade de reanimare in interval de 2 saptamani.

Toata lumea, TOTI medicii, ne spuneau ca nu ar rezista la transport, ca nu il pot scoate nici macar din camera pentru ca nu ar rezista si ca in orice moment se poate produce o catastrofa. Ni s-a spus ca trebuie sa asteptam sa se stabilizeze, dupa care ne putem pune problema unui transport.

Andrei mergea din rau in mai rau, episoadele de reanimare se inteteau, nu i se mai dadeau sanse. Am luat hotararea SA LUAM copilul si sa plecam in Germania, dupa ce am contactat medici de aici. Transportul l-am realizat cu German Air Rescue, cu un avion medical dotat cu tot ce ii trebuie, incubator special de transport bebelusi, inclusiv cu aparat pentru ventilat, medic si paramedic nemti. A fost ABSOLUT LIPSIT DE PROBLEME, multumim lui Dumnezeu.

In cazul nostru, DIN MOMENTUL IN CARE AM INTRAT PE MAINI GERMANE, ANDREI A FOST STABILIZAT. IN CATEVA ZILE, A FOST DETUBAT.

In Romania, nu i se mai dadea nici o sansa. In Germania, a fost pus pe picioare destul de repede.

Stiu ca situatiile sunt foarte diferite, dar uneori medicii romani, oricat de bine intentionati ar fi, nu au mijloacele necesare si poate nici experienta de a trata cazuri atat de grave.

DACA LUCRURILE MERG DIN RAU IN MAI RAU, ASTEPTAREA II FACE UN EXTRAORDINAR DE MARE RAU SOSONICAI. POATE CA STITI DEJA, REANIMAREA POATE INSEMNA DETERIORAREA CREIERULUI. BEBELUSII INSA AU O CAPACITATE EXTRAORDINARA DE A ISI REGENERA CREIERUL PANA LA 3 ANI.

Daca pe noi nu ne "scutura" tatal meu sa ne trezim, sa actionam si sa plecam din tara cu el, Andrei nu ar mai fi fost acum cu noi acasa.

Bani nu am avut dinainte decat pentru avion si pentru un avans la clinica. Dar, cu ajutorul lui Dumnezeu si al multor oameni inimosi, speram sa se rezolve si asta.

SFATUL MEU ESTE SA ACTIONATI ACUM, MAI TARZIU S-AR PUTEA SA VA PARA RAU CA NU ATI INCERCAT. FIECARE MOMENT PENTRU SONIA CONTEAZA ENORM. STIU PRIN CE DEZNADEJDE TRECI, AM FOST SI NOI ACOLO. TREBUIE SA VA ADUNATI FORTELE PENTRU EA. NU VA UITATI CUM SE CHINUIE, INCERCATI SA VEDETI MACAR DACA SE POATE MAI MULT. CONTACTATI MEDICI STRAINI.

La momentul actual si starea ei actuala, la modul in care o descrii tu, parerea mea sincera e ca nu va permiteti sa va irositi resursele in aparitii televizate si strangere de fonduri, nu e momentul. Concentrati-va asupra ei si cum o puteti ajuta voi, nu va lasati numai pe mana medicilor.

Eu iti stau oricand la dispozitie daca vrei sa discutam. Daca vrei sa vorbim pe telefon, da-mi un mesaj pe doina.fagurel@gmail.com, te pot suna eu.

Ma voi ruga pentru Sosonica. Sa va dea Dumnezeu puterea, limpezimea mintii si intelepciunea sa luati decizia cea mai buna pentru ea. Si iarta-ma, te rog, daca mesajul ti s-a parut prea dur. Dar stiu ce inseamna si pentru voi si pentru ea situatia asta, si mai stiu ca trebuie actionat foarte repede si decis.

Bineinteles, voi, parintii, sunteti singurii care pot evalua la modul cel mai realist situatia in cazul particular al Sosonicai, o "simtiti" si puteti lua decizia cea mai potrivita pentru ea.

Dumnezeu sa o ajute pe micuta in continuare, toti ne rugam pentru ea.
Andrei si Doina

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"Happiness is a smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

dandusa, !
multumim mult pt pupici si imbratisari ! si noi si Georgi !

p.s. ochisorii ei erau caprui-verzi inainte s-o aducem aici a 2-a oara... doar la intuneric par negri !

te astept cu drag maine. o sa te sun eu pe la 10 sa-ti zic cand ies sa mananc. depinde de eco transfontanelara pe care o face maine. e din ce in ce mai cidata privirea ei... se uita pierdut din ce in ce mai des... offf...


doina_cel, multumesc mult pt info. nu mi s-a parut dur mesajul tau. dar situatii;e difera mult. Andrei nu avea afectat un organ major, sau poate amandoua- creierul si inima. ea e detubata, dar problema e ca ea nu ar rezista din pdv cardiologic la un transport atat de lung. o sa ma interesez de clinica si de modul de transport pe care l-ai mentionat, dar problema e daca o poate opera cineva, pt ca in caz de infectie e inoperabil orice om... o sa discut maine cu doctorii, poate sa o duc in alta parte pt tratament si reanimare acolo. ea nu se desatureaza prea des, dar a avut saturatii 70-80 timp de 1 zi, am internat-o cu 35, a mai scazut la 15... acum are 95, adica variza 85-97, deci e bine. si e tahicardica, nu se bradicardiizeaza...

acum chiar ca ma culc, ca mai am o ora jumate de somn si incerc sa profit de linistea asta, chiar daca e asa de cald. nu e aer conditionat in saloane, doar pe hol si nu face fata la o sectie intreaga... ce sa zic... ca-n romania.

oana si Sosonica Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.


rosioara

100.000 USD pt a salva viata Sosonicii cont RON : RO02RZBR0000060007006182!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata14 spune:

Kay,

cuvintele probabil nu sunt de ajuns. Iti doresc sa ai puterea sa faci absolut tot ce se poate s-o salvezi pe micuta ta!
Sunt alaturi de tine!

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilidana spune:

Kay,
Dumnezeu e alaturi de voi,sa stii asta si sa nu uiti.Si cand ti-e greu gandeste-te la El,iti va fi mai usor si vei avea putere inzecita sa treci peste aceasta incercare...
Sunt cu sufletul alaturi de tine si stiu ca veti invinge.
Dumnezeu sa va ocroteasca!

lilidana & David Gabriel 11.03.2007 si Karina 23.03.2001

cat de mare e David
albume foto
David 4 luni

www.sonia.as.ro/" target="_blank">AJUTATI-O PE MICUTA SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Draga Kay,

Intr-adevar situatiile sunt foarte diferite in ceea ce priveste problemele "de baza" ale copilasilor nostri. Si mai sunt convinsa ca voi, fiind langa ea si avand acele sentimente si intuitia speciala de parinti, puteti sa va dati seama cel mai bine de starea ei si ce se poate face.

Noi suntem alaturi de voi sufleteste, ca si toate celelalte prietene de pe forum, ne rugam ca totul sa fie asa cum e mai bine, dupa cum crede Dumnezeu.

Daca vreodata credeti ca va putem ajuta cu ceva sau daca pur si simplu vrei numai sa vorbesti, imi poti scrie oricand un mail. Chiar daca poate nu voi mai fi foarte activa pe forumul dedicat Sosonicai, din cauza ca Andrei e foarte... atomicut si nu prea imi da timp de repaus, voi urmari ce mai faceti.

Uite, Andrei vrea sa fie baietel galant si ii trimite Sosonicai cea dulcica o .

Cu mult drag,
Doina si Andrei

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"Happiness is a smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Kay si Sosonica! Doamne ce bine ca poti sa mai intri sa ne tii la curent cu starea Soniei. Ar fi ideal sa ai timp sa compui tu un text pentru pagina, pentru ca tu stii cel mai bine sa descrii sentimentele care va incearca in aceste momente grele. Sa auzim numai vesti bune de acum incolo! Daca Doamne Doamne o tine in viata, vorba Doinei, asa o sa ramana, in viata, alaturi de parintii ei.

www.sonia.as.ro/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

kay, suntem aici sa te sustinem si sa ne rugam pt sosonica.

1. din cate inteleg ai mare incredere in medicii care se ocupa de sonia. apreciez medicina romaneasca, am avut noroc de medici minunati atunci cand am avut nevoie pt copiii mei (am fost si noi operati, dar o operatie absolut uzuala). dar, acesti medici nu se lovesc zilnic de cazuri grave, nu au practica pe asa ceva chiar daca au teoria/disponibilitate. ei ti-au spus ca nu se poate transporta pt care inima si creierul sunt afectate - oare au dreptate, nu ar fi mai bine sa intrebi si in alta parte? e dependenta de oxigen si prostaglandine - nu se pot asigura pe un avion ambulanta special? trebuie sa se poata, trebuie sa intrebi in strainatate. nici un medic in romania, mai ales cei foarte buni, nu vor recunoaste cu mana pe inima ca sunt depasiti de situatie, cred ca e si o chestie de orgoliu profesional.

2. infectia la stomac pe care a "captat-o" nu e cumva intraspitaliceasca? stim cu totii ca igiena in spitalele romanesti nu e chiar ok... nu are sanse mai mari de stabilizare intr-un mediu steril, intr-un spital strain? la noi oricand te poti pricopsi cu infectii intraspitalicesti.

3. cheltuielile initiale, daca o duci in strainatate, nu trebuiesc achitate la inceput, toate. medicii de afara sunt oameni adevarati, cu suflet mare, sunt sigura ca veti putea plati esalonat.







Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis


www.sonia.as.ro/" target="_blank">Pentru inima Soniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Kay, ne gandim la voi si la Sosonica si speram sa fie bine, cat mai repede!



The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Kay, inca un lucru.

Este foarte posibil ca situatia Soniei sa nu permita transportul, cel putin la momentul actual.

Dar, daca voi va veti gandi la un moment dat ca Sosonica ar putea beneficia de o evaluare si tratament in strainatate si ca ati vrea sa faceti pasul asta, decizia daca e transportabila nu ar trebui sa fie numai a medicilor romani, ci a lor IMPREUNA cu medicii de la German Air Rescue. Nemtii isi cunosc cel mai bine "instrumentele" si "capacitatile profesionale" si va vor putea spune daca se angajeaza sau nu sa realizeze transportul.

Insa, bineinteles, asumarea riscului si decizia finala este tot a voastra, a parintilor...

Multi pupici de la noi

http://andrei.point.ro
http://b2.lilypie.com/HLo3p1.png
"Happiness is a smile"

Mergi la inceput