Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu i-am facut analize lui Dragos la iesirea din spital (nu le-am cerut eu, dar asa se practica) si numai cu vigantol ne-a trimis acasa, apoi la 10 sapt ne-a dat fier. La 4, 5 luni el a facut o bronseolita si am fost in spital unde i-au facut iar analize si avea lipsa de ca (cu hipocalcemie s-a nascut) si i-a dat 2 zile Ca (fiole, cate o jumatate pe zi) si i-a marit doza de vigantol (timp de 4 sapt sa-i dau 4 picaturi, dar daca obs. ca-i scade apetitul sa revin la 2), cu fierul statea bine si l-am intrerupt cat a facut tratamentul cu antibiotic si inca 2 saptamani dupa ce am revenit acasa (la recomandarea medicului). Lui nu i s-au prescris niciodata vitamine sau alte chestii, desi eu la 3 luni m-am dus cu el ca mi se parea ca nu mananca sufiecient, dar dr m-a linistit "nu te vezi pe tine, cat esti de slaba (am 47 kg, dupa nastere) poate va semana cu tine, nu indopa copilul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Oooo, Dumnezeule Sheannamp, ai niste copilasi ca iti vine sa-i maninci! Mmmm, yami si tortuletul.....dulce tare. Ma uitam ca tare frumos au crescut copilasii tai. As vrea sa arate asa frumos si Dominic al meu.

Sa fiu sincera nu am apucat sa ma uit si pe pozele tale Try. Trebuie sa ma uit in urma. Cred ca si pe al tau il voi minca de dulcic ce e! Toti copii mici sunt tare dragalasi. Nu cred ca exista pe fata pamintului copilas micut micut si sa nu fie dragalas, bibelou.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Uite acum ma uitam la pozitele mamicii Try. Frumoase poze iar Alex are niste ochisori...seamana cu mami. Frumoase peisaje!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

In sfarsit am reusit sa uploadez cateva pozici cu baietii mei.
Poate vor fi de folos proaspetelor mamici de prematurei (asa ca o incurajare, ca sa vada ca, desi pare greu de crezut, copilasii mici micii cresc foarte repede).
www.flickr.com/photos/10210461@N02/?savedsettings=851406984#photo851406984" target="_blank">POZE.


Try, Doamne ce a crescut Adrian! Numai e beblus de-acum, e ditamai baietelul! Si seamana tot mai mult cu Alex!
Imi rade inima in piept cand il vad asa!
iti multumesc pentru poze!


revin cu detalii despre analize cat de repede pot!


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!



Anna, ti-am vazut flacaii care sunt foarte mari de-acum. Doamne ce trece timpul. Si nu ma pot abtine sa nu-ti spun ca adrian al meu seamana cand cu Ioan, cand cu Gabriel in anumite poze, dar parca tot cu Gabriel mai mult. Iar asta m-a facut sa-mi dea lacrimile.
Pe grupul de copii unde sunt cu Alex am avut acolo u nbaietel care a avut o periaoda in care a semanat tare bine cu alex al meu. APoi pe masura ce-au crescut s-au diferentiat. Dar mi-aduc aminte cu palcere de asta si ma bucur ca si Adrian are o sosie. Sau ma idegraba adrian e sosia lu iGabriel caci Gabriel e mai mare.
Sa-ti traisca baietii si sa fie sanatosi si cuminti. Ce tortulete frumoase au avut!

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Daca nu are lipsa de fier mi se pare o prosti sa i se administreze preventiv. Fierul e unul din mineralele care nu se elimina singur, ci surpslusul se depune in organele vitale. Si nu cred ca-si doreste nimeni asta. Deja sunt doxa in materie de fier prin prisma DBA-ului lui adrian. Cei care fac transfuzii de sange regulate au o mare problema: depunerea de fier in organele vitale (inima, ficat), surplus care trebuie eliminat cu ajutorul unor medicamente. Ma rog, nu e cazul cand iei fier ca supliment caci depunerea nu poate fi mare, dar de ce sa dai artifical organismului ceva de care el nu are nevoie? De ce sa se depuna fier acolo unde nu trebuie, chiar si in cantitati mici? Eu sunt de acord cu tot ce e "preventiv" atat timp cat nu produce nici un fel de side effects in organism. De ex. mi se pare ok sa mananci miere zilnic preventiv (sa zicem pt constipatie) pt ca nu are ce dauna, dar nu mi se pare ok sa bei zilnic ceai de tataneasa (e doar un exemplu) preventiv ca sa nu faci nu stiu ce. E o noua moda acum cu ceaiurile, desi multi oameni nu-s constienit ca multe plante contin o serie de compusi de care organismul nu are nevoie si ele trebuie consumate in cunostinta de cauza, nu pt ca scrie in Formula As sau pt ca asa s-a lecuit vecina. Iar acum vad ca mamicile din Ro au dat iama-n vitamine. Li se pare ca asta e solutia pentru multe din micile probleme ale copilasilor si preventiv administreaza vitamine: ca pt pofta de mancare, ca pt. intarirea sist. imunitar, ca pt una si alta. Iar medicii recomanda prea usor multe chestii.
Cum sa lupte organismul asta daca el e constant ajutat din afara?
Ca sa ajungi sa ridici 250kg ca halterofilii pai trebuie sa exersezi, frate. Iar asta insemana sa exersezi zilnic si asiduu. La fel si cu sistemul imunitar, trebuie exersat si lasat sa lupte si singur caci si asta e un mod de a-l ajuta sa se intareasca. Daca mereu noi sarim in ajutor si cand e vorba sa ridice 20 kg (desi stiu ca mamicile o fac din dorinta de a-si proteja copiii), ce pretentie sa mai avem de la bietul sistem imunitar sa ridice 250kg? Si in viata uneori e adevarata nevoie ca sistemul imunitar sa-si arate muschii, iar el o sa dea un fas pt ca nu-i capabil pt ca tot timpul a fost altceva din afara care a facut treaba lui, iar el a lenevit, a chefuit si mers la plimbare.
Poate ca nu-i placut sa vezi ca bebe nu mananca si e mofturos, poate ca nu e intotdeauna placut sa-l vezi mai subtirel si tras prin inel, poate ca nu-i placut sa-ti vezi copilasul ca e mucios mai mereu odata intrat in colectivitate, dar trebuie sa ganditi un pic pe termen lung, mamici. Invatati-va puiutii sa lupte si sa obtina singuri. Daca noi suntem mereu in spatele lor sa-i prindem se vor invata sa se sprijine prea mult pe noi si asta nu e un atuu pentru un copil ce va deveni adult candva. Lucrurile bune se invata de mic. Cate putin la inceput si pe masura varste.
Asa si cu sistemul imunitar. Daca pana la 5 ani bagam in copil vitamine, minerale, una alta, ce ne asteptam? Sa intrerupem odata si de la x varsta sa fie totul perfect? Nu e si asta un soi de dependenta si sitemul imunitar va invata sa se bazeze pe aportul din afara, nu pe puterile-i proprii? Sper ca am fost explicita si am reusit sa-mi fac inteles punctul de vedere. Nu am vrut sa lovesc sau sa ranesc pe nimeni, e un fel de atentionare, un fel de "mami, te-ai gandit si la asta?"
Astea nu-s parerile mele pentru ca asa m-am nascut cu ele si tin la ele, ci sunt pareri-concluzii. Sunt chestii la care am ajuns sa le gandesc in timp, pe masura ce m-am confruntat cu una si alta.
Pupici la bebicii vostri!

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

try, mama, ultima ta postare am simtit-o ca pe un dus rece, asa de dimineata ...
Deci, la indicatiile pretioase ale pediatrei ii dau Alexiei fier de pe la 2 luni, cate 4 picaturi/zi...
Tot la indicatiile pediatrei ii mai dau si vitamine, desi a luat bine in greutate si acum are vreo 8.800 la 10 luni si zic eu ca e destul de inaltuta...
Aceeasi pediatra mi-a mai zis sa-i dau si calciu, dar asta chiar ca nu i l-am dat...

Si eu m-am gandit la un moment dat ca s-ar putea sa fie cam mult, dar deh, nu mi-s eu doctor...Cand i-am zis ca poate ar fii bine sa-i facem si niste analize inainte de a o indopa cu atatea vitamine si alte cele, s-a uitat la mine ciudat si a zis ca eu nu vad ca e alba la fata ?

In concluzie, draga mea try, am sa bag la cap ceea ce ai postat mai sus si am sa-mi "revizuiesc" atitudinea fata de vitaminele si fierul asta.
Va pupacim dulce

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Ieri ne-am dus la Strei, un rau pe la vreo 20 km de Deva si taaree mult ne-a placut sa facem baita in colacelul luat de tati si sa ne balacim

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Neata mamici de gigilici.
Ca bine mai zici Try. Luni dimineata la prima ora ma prezint la laborator, cu catel cu purcel la facut analize caci cam ai dreptate. Sa vedem si noi cum stam si daca suntem doxa la ce bun sa continuam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Mihaela esti din Deva? Si eu m-am nascut si am stat in Deva pana am plecat la facultate...mi-e tare dor de oras..prieteni...poate vorbim un pic pe mess...daca ai chef...

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Salutare mamici de esente,

Eu sunt total de acord cu Try in privintza administrarii de Calciu, fier, vitamine. Eu am preferat sa ii dau fructe, alimentele necesare asimiliarii de fier si vitamine. Sau, daca sunt probeleme gen anemie, sa se depisteze prin analize, nu dupa ureche. Cunosc mamici care dau vitamine copiilor, doar asa ca sa fie sigure ca au copiii ce e necesar in organism . Mi se pare un risc enorm, dar fiecare face ce vrea cu copilul ei.


Try ati avut un concediu frumos, cred ca le-a priit copiilor. Lui Adrian ii statea foarte bine in valuri.
sheanna ce mari ai crescut Ioan si Gabriel, sunt foarte frumoase pozele de la aniversare.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput