Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-7

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

As vrea sa-mi iau inima-n dinti si sa merg cu el sa-i fac niste analize, dar ma gindesc ca e prea micut. Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

nu ar fi rau sa ii faci analize, eu lui vlad i-am facut parca primele analize pe la 7 luni.

dupa rezultate vezi atunci ce si cum,mai trebuie completat!

ce lapte formula ii dai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

spuneam ca administrarea calciului la bb as amic duce la incgiderea preamatutra afontanelei. mai cere si alte pareri de la alti medici pediatri.

acum intreb, vigantol sau D3 injectabil nu ii dai!

acesta fixeaza calciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

.......si mi-am mai amintit eu ceva stiu ca se da calciu in lunile cu R, adica septembRie, octombRie, noiembRie, decembRie, ianuaRie, febRuaRie, MaRtie, apRilie!
....si mai stiu ca atunci cand se administreaza calciu se bea ff multe lichide ca sa nu se depuna pe galndele supra renale si sa duca la paritia calculilor renali,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Ei uite asta nu stiam! Am sa cer parerea si altor medici pediatri, numai ca este tare greu sa-i gasesti.

Da, ii administrez si Vigantolul pina la 1 an si jumatate parca a zis.

Cit despre formula am inceput integral Topfer 2. Abia am terminat combinatia de 1 cu 2.

Sa vad cum ajung la dr. de familie si am sa cer totusi o trimitere catre laborator. Dar din cite stiu eu calciul nu se face din deget ci din ser si atunci trebuie recoltat singe de la plica cotului. Am oroare sa ma gindesc ce ma asteapta. Am lucrat citiva ani ca asistenta medicala si nu mi-a placut niciodata sa recoltez la copilasi. Sunt prea mici si prea neastimparati. O meserie care mi-a placut dar am ani buni de cind n-o mai practic. Mi-a lasat un gust amar dr. pentru care am lucrat si mai apoi salariul. Plus de asta ma plafonasem in ceea ce practicam. Nu era nimic nou, incitant, devenise rutina. Pe cind in santierul naval unde sunt acum in permanenta ai ceva nou de facut, te confrunti cu noi probleme, nu te plictisesti niciodata.

Va pupic dulcic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by loleka

Am inteles ca Visolul ar fi mai bun si nu creeaza dependenta ca Peritolul.



Cred ca vrei sa zici Viusid.

Si eu i-am dat fier lui Vladut pina pe la 1 an, la recomandarea unui doctor in care am incredere. Pentru ca bebelusii isi fac rezerva de fier in ultimele luni si cei prematuri nu si-au facut rezerva de fier. Ar trebui sa nu mai administrezi fier cind isi ia fier din alimente care contin mult fier (dupa diversificare).

Cit despre calciu, i-am dat si eu de vreo 2 ori pina la 1 an, in reprize de cite 10 zile pe luna, parca la 1 luna si la 5-6 luni. Dar despre asta nu sint sigura ca trebuia.

I-am facut analize de singe la 8 luni si nu a fost nici o problema, am fost la un spital de copii si asistentele aveau mare experienta, l-au imobilizat si i-au luat singe foarte repede.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Multumesc Sirimie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

voi faceti cum vreti, cum credeti cum va dicteaza constiinta si instinctul dar eu stiu ca fierul si calciu nu se administreaza pana nu faci analize!

fiecare alege si e liber sa ia cedecizie crede ca e mai buna pt copilul ei!

experienta mea este nika in plus daca nu e nevoie si fara analize!

imi psunea un medic homeopat......ca nici in lipsa nu e bun dar nici in plus.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Ai dreptate Anca. Cit de repede pot am sa merg sa-i fac niste analize si sa vedem in realitate cum stam.

Azi l-am cintarit pe gindacel si surpriza 5765. Nu l-am mai cintarit de la vaccin, de p e 9 iulie cind avea 5560. A crescut puiutul meu. Ma uit la el pe zi ce trece face cite ceva nou. Scoate un sunet nou, face un gest nou, unele hainute nu ii mai vin si parca totusi nu-mi vine sa cred ca este al meu. Este raspunsul la rugaciuni dar stau si ma intreb merit eu oare acest dar? Este mult prea frumos parca traiesc un vis.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

In sfarsit am reusit sa uploadez cateva pozici cu baietii mei.
Poate vor fi de folos proaspetelor mamici de prematurei (asa ca o incurajare, ca sa vada ca, desi pare greu de crezut, copilasii mici micii cresc foarte repede).
www.flickr.com/photos/10210461@N02/?savedsettings=851406984#photo851406984" target="_blank">POZE.


Try, Doamne ce a crescut Adrian! Numai e beblus de-acum, e ditamai baietelul! Si seamana tot mai mult cu Alex!
Imi rade inima in piept cand il vad asa!
iti multumesc pentru poze!


revin cu detalii despre analize cat de repede pot!


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput