HSG si histeroscopie (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Idaira, adica tu nu-ti mai simteai piciorul de la anestezia locala???

Da, eu stiu ca poti sa prestezi.


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Fetelor de ce e importanta histeroscopia inainte de FIV? Din cate stiu eu trompele nu conteaza in FIV. Sau nu am inteles eu bine.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Iazminn, prin histeroscopie se vizualizeaza uterul din cate stiu eu. Trompele sunt vizualizate prin histerosalpingografie (HSG).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micky spune:

Fetelor, spuneti-mi si mie daca la histeroscopie se foloseste o camera video pentru a vizualiza uterul, cum se stelizeaza aceste instrumente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micky spune:

Tot eu va intreb, daca aveti idee cat costa o histeroscopie pentru extirparea a 2 polipi intr-o clinica privata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Autor: Dianadi
Subiect: Sa nu va fie teama de HSG!
Trimis la: 20/06/2007 23:28:22

quote:
Dragele mele,
am facut HSG acum 3 zile. Din cauza grozaviilor pe care le-am citit am amanat foarte mult aceasta interventie, puteam sa o fac de acum un an!
De foarte mult timp nu am mai intrat pe forum, dar am vrut sa intru acum ca sa incurajez pe cele care vor sa faca HSG.

Si cat stateam in salon erau vreo 2 fete care spuneau ca nu ar mai face inca o data aceasta procedura si m-am dus speriata, am baut toata dimineata ceai de teisi m-am rugat sa trec de grozavie; mi-era teama cu atat mai mult cu cat din iarna tot aveam dureri si aveam o anexita mai veche, fapt pentru care am tot baut ceai de coada soricelului cu o saptamana inainte.... cand m-am urcat pe masa, NU AM SIMTIT NIMIC!, doar un mic disconfort si atat! Nici dupa. As fi vrut sa fac HSG-ul macar acum un an. Mi-a scris doctorita pe rezultat: trompe filiforme, permeabile (insa conturul nu se vede, se vede doar ca lichidul a trecut in partea cealalta)! Acum fac "perfuzii" (penicilina, cortizon, xilina) si nu ma mai inteapa ovarele.
Din cauza unui stres pe care l-am avut in cursul zilei am inceput sa am sangerari, ceea ce mi se intampla.

Aceste instilatii ajung in trompe? Eu ma simt mult mai bine, nu mai am zonele acelea sensibile in dreptul ovarelor.

Trompe filiforme, oare ce inseamna? Am vazut ca la toata lumea sunt destul de subtiri.

Se poate ramane mai usor dupa aceste perfuzii? Se cunosc cazuri? Sau dupa inseminare artificiala? Auzisem ca nu prea sunt multe cazurile.

Astept impresii de la voi.

Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibos spune:

Fetelor anaiza asta nu doare daca e doctorul bun. Eu am facut si nici nu am stiut pan azi cand am citit subiectul asta ca analiza asta se numeste histeroscopie.
Este senzatia ca la un consult normal ginecologic....era mai interesata de ce vad pe camera decat de ce facea ala acolo...eu locuiesc in japonia si eu stiu camerele alea or fi mai performante mai subtirele dar cert e ca nu doare...Dupa la vreo 15 min am avut o mica durere de ovar ca inanite de ovulatie mi-a trecut dupa 5 min de stat intinsa...
Sustin ca nu merita sa-ti faci anestezie..
bafta si curajjj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micky spune:

Va rog, e foarte important, raspundeti-mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Si mie si unei fete cu care m-am imprietenit acolo ne-au scris pe diagnostic trompe filiforme, inteleg ca sint mai subtiri, dar ce repercursiuni are acest lucru?
Doctorita care mi-a facut HSG a zis "greu-greu" (lichidul trecuse in partea cealalta), Profesorul a zis, hm-hm, apoi dupa perfuzii cand m-am dus la el a spus ca e OK si mi-a dat din nou stimulare.
Ce e cu trompele filiforme?



Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

Cu ceva timp in urma am pus o intrebare privitor la o anomalie gasita in urma la un HSG.Se pare ca nimeni nu a mai intalnit asa ceva ..........in fine, ieri am fost la ginecolog sa-mi dea rezutatul si se pare ca este ''Hydrosalpinx'' pe trompa dreampta si cea stanga complet infundata(nu a trecut nimic prin ia).Spt viitoare tbe sa fac o programare ptr laparo si atunci o sa-mi dea mai multe detalii
L-am intrebat pe ginecolog ce sanse am sa raman gravida si mi-a spus ca '' putem incerca prin IVF'' deci cu alte cuvinte sansele sa raman gravi pe cale naturala sunt nihile .

Mergi la inceput