HSG si histeroscopie (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Relya, nu e nici o problema.Motivul pentru care se face histeroscopia imediat dupa menstruatie este de a nu afecta o eventuala sarcina pe care ai avea-o. Dar in z12 e prea devreme pentru a fi deja instalata sarcina.Asa ca,fa-o linistita.Mai ales, daca te si protejezi in acea perioada,chiar nu e nici o problema.Eu,de exemplu am facut-o in z22,si inca era operatorie, dar n-aveam nicio sansa sa fiu insarcinata,asa ca n-am riscat nimic.Pupici!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

nusy saru 'mana m-am linistit.

Gravi n-am cum sa fiu pt. ca trompele mele sunt varza . Adica una lipseste cu desavarsire iar celalta e flendurita de o ectopica si pe deasupra si legata.
Adik is sigilata bine !


" Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta. " - Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ma conversez pe PM cu draga de Foxxy, dar mai vreau si alte pareri.

Spuneti-mi cum se fac programarile pentru histeroscopie la Giulesti. Eu am fost la Cocei saptamana trecuta pentru prima data. Mi-a mai dat cateva analize de facut si un tratament pt ureaplasma si mi-a zis ca data viitoare cand ne vom intalni, vom stabili mai multe.

Dar, totusi, ca sa-mi fac o idee, imi va spune ea ziua in care sa vin la spital sau trebuie sa sun in alta parte pentru o programare???

Data trecuta am facut-o cu Moisa si cam asa s-au desfasurat lucrurile. Mi-a zis sa-mi fac bagajelul si sa vin in ziua de...


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Anca Wish eu voi face prima histeroscopie marti. Eu mi-am sunat dr in prima zi de CM si mi-a spus cand sa vin (m-a rugat pe mine sa o sun pe D-na Viorica si sa-i spun sa ma treaca pe caiet).

Apropo de anestezie, nu ma hotarasc daca sa fac locala sau generala... Din cate am mai citit pe aici nu pare chiar horror cu anestezie locala. Parca nu as mai face anestezie generala ca ar fi a 5-a intr-o perioada de 14 luni Oare fac rau anesteziile astea?

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Andrada, bine nu au cum sa faca. Ideea e ca, daca nu-ti gaseste ceva pe acolo si sa apuce sa-ti "repare", nu dureaza mult iar durerile sunt asemanatoare cu cele din prima zi de ciclu. Eu am uter retrovers si fibromatos si asta-i motivul pentru care m-a durut mai tare.

Incearca cu anestezie locala, sfatul meu.

Si la punctie iti va face tot anestezie. cam multe, zic
Tu esti tot la Cocei?


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Anca Wish sunt la Dr Bucur. Nu stiu daca o sa si intervina cumva. Am singura mea trompa, infundata langa uter. Cand am vb cu ea am inteles ca poate incerca sa o desfunde dar acum am inceput sa ma indoiesc ca se poate la histeroscopie. Tu stii ceva de asta?
De punctie stiu ca se face cu anestezie generala caci sunt veterana, am facut 2 pana acum.

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Andrada, stiu ca,intr-adevar, trompele infundate langa uter, se desfunda doar prin histeroscopie. Dar cine garanteaza ca odata desfundata, e si functionala? Doar laparoscopia. E un lant vicios iar, de cele mai multe ori,opiniile doctorilor se bat cap in cap.

Merita sa incerci. Partea proasta e ca, sansele maxime sunt timp de 6 luni. Eu am 2 ani de la desfundarea ambelor trompe prin laparoscopie si acum sunt din nou infundate.

Daca acum se va petrece desfundarea trompe, cere anestezie generala. Chiar nu are rost sa lesini de durere.

Eu am povestit experienta mea cu histeroscopia de data trecuta si nu am vrut prin asta sa sperii pe nimeni, doar am vrut sa trag un sistem de alarma si sa nu mai accepte nimenmi fara anestezie. Sau cel putin, nu in cazul polipilor.

Abia astept sa-mi spui cum a fost. Iti tin pumnii stransi, stransi.


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Ancuta Wish mi-ai dat speranta!! Deci se desfunda trompe la histeroscopie. ok, in cazul asta fac anestezie generala. Nu mai eram sigura ca am inteles bine... Stiu ca s-ar putea sa nu functioneze, mi-a spus si dr chestia asta dar macar am o sansa. Nu stiu daca ai citit dar eu in decembrie, in urma primului FIV am facut o complicatie, mi s-a torsionat ovarul si a fost nevoita sa mi-l scoata, cu tot cu trompa. Asadar, acum am un singur ovar cu o trompa infundata langa uter si nici o sansa sa mai concep vreodata natural. Asa ca speranta - oricat de mica - ca as putea concepe natural, m-ar face fericita Nu-mi pun mari sperante, oricum la inceputul lui septembrie fac urmatorul FIV... dar la cap face bine sa stiu ca am trompa desfundata


Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Andrada, stiu ca la cap face bine, dar nu stiu daca face bine la FIV.
Adica, ar fi pacat sa nu ramai pana septembrie sa nu ramai, sa faci FIV-ul si sa fie o reusita si sa se opresca embrionasul pe trompa. Exista si riscul asta.

Off...nici nu stiu ce sa mai zic.

Sper sa iei o decizie corecta si sa ai parte de cea mai mare reusita din viata ta


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Salutare tuturor fricoaselor si mai putin fricoase de histeroscopie!
Ieri am trecut si eu prin asta...mi-au facut anestezie locala,apropo,ce senzatie ciudata si tampita am avut,la un moment dat o asistenta mi-a luat piciorul si l-a mutat,iar eu ma uitam siderata la ea,inca am avut si simtul umorului intrebind-o :"e al meu? si ea :il mai vrei??!!!",mi-am vazut instalatia,totul OK.Acum ma simt excelent,parca nici n-am trecut prin asa ceva.Nu mi-au vazut nimic patologic
Sa nu va fie frica de anestezia locala...singura intrebare care as avea-o e: putem presta zilele astea,mai ales ca sint in perioada fertila???? ar fi vreo contraindicatie?
Pupici!!!

Mergi la inceput