HSG si histeroscopie (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Fetelor, acum o saptamana am facut histeroscopie si in ultimele 2 zile am observat ca mi s-a umflat burta. Parca as fi in cel putin 8 saptamani. Ati mai patit vreuna asa? Mi-e sa nu am vreo infectie. Dupa histero am luat antibiotic 3 zile si Flamexin 6 zile. Mai aveam pe reteta supozitoare cu carpicon pe care nu le-am luat. le iau acum de frica... A mai patit vreuna chestia asta? Dupa histero se deregleaza CM-ul?

Merci. Va pup.

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Hera01 , ti-am trimis un PM.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

Andrada

Am inteles ca dupa laparo balonarea, durerea in umar (tot de la gaz care se ridica la nivelul plamanilor) este normala asa cum este si anumite dereglari al CM (vine mai devreme sau mai tarziu , mai abundent sau nu.In mod normal gazul se elimina prin plamanii si sange dupa vreo cateva zile.
Nu am facut inca laparo dar ma ''pregatesc intensiv'' si prin toate lecturile pe care le-am citit pana acuma mi s-a confirmat asta.
o ziulica buna ati urez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Hera multumesc. Iti tin pumnii pentru laparo!

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana73 spune:

Salut
Citesc de ceva vreme acesta pagina.Din pacate mie personal imi face foarte mult rau ,de aceea intru rar, insa daca aveti rabdare va spun povestea mea , multe dintre voi aveti aceleasi probleme, si in special HERA care are hidrosalpinx, poate veti intelege ceva, si adica ca singura sansa sa faci un copil atunci cand ai trompele infundate este intai sa legi sau sa scoti trompele , apoi sa vaci procedura vitro care sigur va reusi.
Acum 1 an am mers la doctor pt ca nu reuseam sa raman insarcinata de multi ani.Am fost la multi doctori sa cer sfatul insa nici unul nu mi a inspirat incredere,abia la al treilea doctor am reusit sa pat incredere , am continuat cu el.Toate erau bune,dupa histerosalpincografie insa, doctorul a descoperit ca am trompele infundate si inca foarte rau adica de tot.Sa uitat la mine si mi a zis ca singura sansa sa raman insarcinata ar fi vitro,am inebunit cand am auzit.Plangand m am uitat la el si i am zis ca orice sansa cat d emica as avea fara vitro ar fi o speranta pt mine.Mila , banii, sau nu stiu ce la facut sa mi zica ok te pot opera la parascopie si sa incerc sa ti fac un implant de trompa dreapta ,pt ca stnaga nu avea nici o sansa, iar sansele ca eu sa raman insarcinata dupa operatie erau de 15 la suta,si cele pt sarcina extrauterina enorm de mari.si cu toate astea am incercat .Pt ca nu locuiesc in romania a doua zi dupa dscutia aceasta ma operat.Insa dupa operatie m am trezit un alt om.Din pacate nu a fost o parascopie ci o operatie clasica adica taietura ca la cezariana.Taiata si vai mama mea.Doctorul a zis sa fac inca o data hsg la o luna dupa operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana73 spune:

Am facut si radioloul care a facut hsg mi a dat cu ranga in cap, cum ca trompa dreapta adica cea operata nu exista pe film iar cea stanga are dirosalpix, si ca singura mea sansa este vitro.Am inebuinit am citit tot ce am putut despre aceasta boala pe toate paginiile de intrenet existente si nu exista cazuri cu hidrosalpinx care sa reuseasca hiv decat dupa scoateree trompelor sau legarea lor.
Acum o luna am fost insa acasa in romania si am mers la doctorul meu cel care ma operat sa uitat pe filmul facut aici si a zis da este sigur hidrosalpinx insa am hotarat sa merg inca o data la hsg , ciudat la hsg facut in romania adica dupa inca un an, trompa cu hidrosalpix, era permeabila insa nu suficient.Ma trimis sa fac perfuzii spunand ca dupa am sanse sa raman insarcinata.Neincrederea care am capatat o ma facut sa merg la alt doctor si printr o cunostinta am ajuns la tutunaru pe care l am rugat sa mi spuna adevarul despre sansele mele sa uitat pe tot ce insemna analize , foie de iesire de dupa operatie ,si tot ce stransesem in tot acest timp si a zis clar ca nu am sanse decat daca leg trompele si dupa fac hiv.
Am plecat de la el distrusa si totusi am continuat cu perfuziile recomandate de primul doctor, si cu credinta in suflet pt ca este sigurul lucru care ma face sa sper.
Poate nu era un motiv va va scriu povestea mea insa m am gandit ca totusi sunt una din voi .
Cu respect anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

Ariana

Din pacate esti una dintre noi si eu personal sunt bucuroasa ca ti-ai postat povestea .Ati doresc numai bine si fie ca visul tau sa tie se implineasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Fetelor, am si eu o intrebare pentru cele care au facut histeroscopie la Giulesti, cu dr Marinescu, s-ar putea sa imi faca si mie maine sau poimanie, asa ca as avea nevoie urgent de informatii... se plateste? Cat? Cui se mai da pe acolo si cand? Un PM m-ar ajuta mult de tot, mie nu mi-e teama de interventie, ci de stresul asta ... Multumesc frumos!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Salutare !
Am si eu cateva intrebari si poate ma lamuriti voi. Mi s-a spus ca ar fi bine sa fac o histerosalpingografie. Stiu ca procedura asta inseamna injectarea unui lichid pentru verificarea trompelor.
Dar histerografia ce este ? Alta procedura ? daca da, se fac deodata?
Si Histeroscopia atunci ce mai e ?

Pentru cele care ati facut deja, am inteles ca se face fara anestezie. Voi cum ati facut si la ce dr ?
Eu as avea doua variante si nu stiu ce sa aleg: dr Badea sau Radoi. A facut vreuna din voi cu ei ? Sau aveti vreo alta recomandare (in Bucuresti) ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

HSG face radiologul, nu ginecologul. nu doare f. tare, cam ca la ciclu, depinde si de organism. nu se face anestezie. introduce un gaz/solutie pe trompe si face poza. am facut si eu.
la cealalta am inteles ca se face anestezie pt ca introduce o camera f. mica si inspecteaza uterul. s-a discutat diferenta intre cele doua la capitolele trecute "HSG si Histeroscopie", asa ca poti da o cautare pe aceasta problema. bafta multa!


andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput