sa nu va fie teama de HSG!

sa nu va fie teama de HSG! | Autor: Dianadi

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
am facut HSG acum 3 zile. Din cauza grozaviilor pe care le-am citit am amanat foarte mult aceasta interventie, puteam sa o fac de acum un an!
De foarte mult timp nu am mai intrat pe forum, dar am vrut sa intru acum ca sa incurajez pe cele care vor sa faca HSG.

Si cat stateam in salon erau vreo 2 fete care spuneau ca nu ar mai face inca o data aceasta procedura si m-am dus speriata, am baut toata dimineata ceai de teisi m-am rugat sa trec de grozavie; mi-era teama cu atat mai mult cu cat din iarna tot aveam dureri si aveam o anexita mai veche, fapt pentru care am tot baut ceai de coada soricelului cu o saptamana inainte.... cand m-am urcat pe masa, NU AM SIMTIT NIMIC!, doar un mic disconfort si atat! Nici dupa. As fi vrut sa fac HSG-ul macar acum un an. Mi-a scris doctorita pe rezultat: trompe filiforme, permeabile (insa conturul nu se vede, se vede doar ca lichidul a trecut in partea cealalta)! Acum fac "perfuzii" (penicilina, cortizon, xilina) si nu ma mai inteapa ovarele.
Din cauza unui stres pe care l-am avut in cursul zilei am inceput sa am sangerari, ceea ce mi se intampla.

Aceste instilatii ajung in trompe? Eu ma simt mult mai bine, nu mai am zonele acelea sensibile in dreptul ovarelor.

Trompe filiforme, oare ce inseamna? Am vazut ca la toata lumea sunt destul de subtiri.

Se poate ramane mai usor dupa aceste perfuzii? Se cunosc cazuri? Sau dupa inseminare artificiala? Auzisem ca nu prea sunt multe cazurile.

Astept impresii de la voi.

Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Am copiat mesajul tau la subiectul despre HSG si Histeroscopie.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput