Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 97

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

iubitele, revin...imi cer milioane de scuze celor care au asteptat datele Laurei pe PM atatea zile, am raspuns tuturor azi si astept sa imi spuneti cine mai doreste si voi trimite imediat. am citit paginile din urma...Andrada, mai spune o data ce sa ii zic Laurei, scuze ca sunt cu mintea in paispe si nu am prea inteles, dar ii scriu pe email, cum sa nu? am vazut pozicile, mi-au frant inima...matusica Brandusa, bine ai venit printre noi
ce mobilizare super la fetele din Europa! Vikinga, ma repet, esti minunata.

Andrei ce mai face, el cum mai este?

fetele care o viziteaza - are Laura telefon pana la urma? unde as putea sa o sun?

Laura iubita, La Multi Ani fericiti si binecuvantati alaturi de Diana si Andrei, sa nu ai nici o indoiala ca va fi bine.

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Cu ploi si furtuni al ramas fara net.

LA MULTI ANI ,LAURA ! CE I-TI DORESC?? sA PLINGI DE BUCURIE CIT MAI CURIND CIND dIANA V-A FUGI DIN NOU PRIN CASA! sANATATE SI PUTERE LA TOTI! soni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

LA MULTI ANI LAURA!
Sa iti implineasca Dumnezeu cea mai mare dorinta, aceea de a-ti vedea fetita sanatoasa, sa ai puterea de a merge mai departe pentru Andrei si Diana, pentru familia ta.

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

Am un anisor deja!

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Conchi fetele au discutat de aspectele legale aici cu idei f bune, ma gindeam sa discuti si tu cu ea ca tu stii cum sa le zici...
( ca e f important sa primeasca cit mai mult ajutor material de la asigurari)
multumesc,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Andrada, ah, ok, va trebui sa recitesc partea cu asigurarile, ca nu ma pricep, si o sa-i scriu un mesaj; asta pana facem rost de un numar de telefon iarasi ca sa pot vorbi cu ea direct.

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ferigutza spune:

Fetelor care mai vorbiti cu Laura:

Am tot auzit ca Laura vrea sa isi ia o masina ca sa nu mai foloseasca masina spitalului. Eu as sfatui-o sa amane cumpararea masinii si sa o foloseasca pe cea spitalului pt. nevoile ei cat poate.

Ea va avea nevoie de o masina cu modificari speciale ca scaunelul Dianei sa incapa si sa poata fi ancorat.

Poate nu ar fi rau sa mai astepte un pic, daca poate binenteles.

Numai bine.


Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

Feriguta, ai dreptate cu masina si asta i-am sugerat si eu, dar Laura se simte ca si cum ar lua "bucatica altuia de la gura" si nu vrea asta. Aceasta masina a spitalului va fi spre folosinta ei numai o luna anyway, dupa care va trebui sa-si cumpere una personala. Deci ori acum, ori in doua saptamini, tot va trebuie sa cumpere.
Maine voi merge la spital si voi vorbi din nou cu ea despre asta si va voi spune mai multe dupa.
Doamne-ajuta!

ps
Avem deja 3 raspunsuri positive din partea a trei publicatii romanesti in Canada. Ne vor publica anuntul in urmatoarea aparitie a publicatiei lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Fetelor, mamicilor, sufletistelor dragi... va multumesc pt primire!

Va citesc cu aviditate mesajele, dar mi-e foarte greu sa intervin... Cum spunea si cosmina (72) - care a luat legatura cu mine (uimitoare fata!)- nu sunt obisnuita cu forumurile - si asta ar fi una, dar va supun cu toata sinceritatea - cand vad atata daruire si bune intentii dezinteresate indreptate asupra familiei surorii mele ma simt coplesita!

Cosmina a lansat ideea unei intalniri cu fetele din Bucuresti. Eu merg mai departe si spun - pt cine ar fi interesat - ca propun sa ne vedem la terasa din "Spring TIme" Floreasca. Are un parc f dragutz in spate, langa terasa, unde se pot juca copiii. De fapt, in fiecare seara e plin de copii. Sambata de la ora 18 eu voi fi acolo...

Altfel, pt alte propuneri, va rog sa-mi dati un PM pe acest cont, al Laurei - spre rusinea mea inca n-am reusit sa-mi fac un cont...probabil voi contacta administratorul (am inceput sa invat)

Multumesc oricum, tuturor!

Si va rog, nu uitati de rugamintea cu care a fost lansat subiectul - RUGATI-VA PENTRU DIANA!

DOAMNE AJUTA!

Brindusa - Tushusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ForemanElf spune:

La multi ani, Laura!
iti doresc multa sanatate, multa putere si fie ca visul tau sa se implineasca: sa o vezi pe Diana alergind si jucindu-se la fel ca inainte!

in sfirsit, am timp sa intru mai mult.
e admirabil cum ati reusit sa va mobilizati pentru a le ajuta pe Diana si Laura!
Daca nu va suparati, as vrea sa va impartasesc o experienta personala. Acum trei saptamini am organizat o petrecere pentru Dan al Doinei Bita si am reusit sa stringem 1700 dolari.
N-as fi vrut sa vorbesc despre asta, dar, cu tragedia Dianei, m-am gindit ca v-ar putea folosi unele lucruri din povestea noastra, mai ales la capitolul 'adunat bani'.
Doina, sper sa nu te superi pe mine ca scriu despre petrecere. Pina acum, totul a ramas doar in mailurile pe care Doina si cu mine le-am schimbat.

Asadar:
La inceputul anului, m-am hotarit sa incerc sa o ajut pe Doina. Am rugat-o sa scrie un anunt si sa-mi trimita fotografii ale lui Dan, pe care le-am trimis mai departe spre 'Faptu' Divers' (ziarul romanesc de aici; nu cred ca apare si la Vancouver, dar trebuie sa existe si acolo un ziar romanesc).
Am avut noroc sa dau peste o doamna foarte inimoasa, doamna Violeta, care a fost foarte dornica sa ne sprijine.
Daca sunati la numarul de telefon de pe website - 416 287-6626, e foarte posibil sa dati chiar de dinsa. Sau ii puteti trimite un email la: violeta@faptudivers.com
Ma gindesc ca sint multi romani din Toronto care nu intra pe DC, dar care ar fi dornici sa o ajute pe Diana.

Dupa anunt, prietena mea Cerasela, cu care am pus totul la cale, a deschis un cont la TD. Din pacate, n-am avut cine stie ce succes: dupa trei luni, aveam in cont doar 150 de dolari.
(La Diana sper din tot sufletul sa se mobilizeze lumea mai bine.)

cind am vazut asa, ne-am hotarit sa facem petrecere.
Cei de la Campul Romanesc din Hamilton au fost foarte draguti si ne-au oferit sala pe gratis. In afara de asta, ne-au ajutat si cu o parte din costurile pentru mincare.
Am inceput sa trimitem anunturi peste tot, din nou la Faptu' Divers, la Alianta Romanilor Canadieni (cred ca v-a dat Doina linkul), pe www.toronto.ro etc.
(Voi ar trebui sa trimiteti anuntul si un numar de cont la toate forumurile de romani din canada. Am vazut ca pe ARC a aparut anuntul deja).

Am fi vrut sa chemam si televiziunea -adica emisiunea romaneasca de pe OMNI TV - simbata, la 12.00. Din pacate, cei de acolo erau in vacanta si filmasera emisiunea in avans pe doua luni.
Dar cred ca ar fi o buna idee sa luati legatura cu Raul Dudnic sau Simona Catrina - realizatorii emisiunii. Ei ar putea mediatiza in emisiune cazul Dianei.

Dupa asta, am pus anunturi la biserica, la magazinele romanesti, la Campul Romanesc... Am facut bilete, pe care le-am vindut cu 25 de dolari biletul pentru adult / 20 - tinar, intre 13 si 18, parca / 15 - copil.

Cu muzica pentru petrecere ne-a ajutat un domn DJ (DJ VR). Dinsul a venit cu tot echipamentul de la mai bine de 100 de kilometri.

Asta ar fi varianta pe foarte scurt. Am avut surprize placute - oameni care nu ne-au vazut in viata lor, dar care ne-au donat obiecte pentru tombola de la petrecere sau bani. Am avut si multe dezamagiri: desi am trimis mailul despre petrecere la toate companiile romanesti din Toronto si GTA, n-am primit nici un raspuns.
Cind le-am dat telefon, s-au facut cu toti ca ploua: 'stai, sa vorbesc cu sotia', 'e tata bolnav, etc). Magazinele romanesti n-au vrut sa ne doneze nimic, nici macar un gift card de $15 - 'noi n-avem nevoie de reclama'.

Sper ca voi sa fiti mai norocosi cu donatiile. Oricum, grosul sumei l-am adunat din biletele pentru petrecere.
Iata linkul despre petrecere:
http://www.romanianstoronto.ca/ro/modules.php?name=News&file=article&sid=761

In orice caz, daca pot sa va ajut - sa scriu sau sa sun pe undeva, va rog sa imi spuneti.

As vrea sa va mai rog ceva;
mie mi s-au terminat demult cecurile si nu mi-am mai facut altele fiindca nu folosesc. E vreo fata din Toronto care vrea sa trimita un cec pentru Laura, cu care m-as putea intilni saptamina viitoare, sa ii dau niste bani? Daca e cineva care accepta sa adauge si banii mei la banii pe care vrea sa-i trimita, va rog mult, dati-mi de stire.

va multumesc mult,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Laura, La Multi Ani! Sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate, putere ca si pina acum si sa te bucuri de puiul si de sotul tau!
Sa-ti amintesti de aceasta aniversare ca fiind cea in care Dienuca s-a facut bine, asa sa-ti ajute Dumnezeu!


Mereu alaturi de tine, Simona I.

Mergi la inceput