Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 85

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Saje spune:

Revin si eu cu info de azi. Diana a avut o zi mai buna, incepe sa se obisnuiasca cu noul spital si fetele noi. Febra se pare ca e "normala" in astfel de situatii.
Laura a dormit acasa azi-noapte, iar azi a avut timp -cit Diana a dormit- sa mearga si ea la medicul de familie pentru un check up. Si acum seara la fel, Diana a fost cumintica de tot, a adormit si am stat cu Laura in curtea spitalului la aer curat. Laura a zis ca merge si acum seara acasa, desi nu poate sa doarma prea mult, cel putin face un dus si se intinde in pat. Andrei e spre bine, l-au mutat de la rezerva speciala in salon obisnuit cu 4 paturi - semn bun, el mai face glume zicind ca mai bine era la rezerva ca nu impartea toaleta cu nimeni.
Vreau sa va spun ca Laura este o mama deosebita, taria si calmul ei sunt de admirat.
In privinta Dianei, doctorii nu se prea pronunta inca. Deocamdata prioritar este sa stabilizeze secretiile din plamini, si asta poate dura intre 6-8 saptamini, poate si mai mult. Au spus ca inca o lasa cu tubuletul de hranire prin nas, e mai bine asa, pina cind se stabilizeaza plaminii. Unul din medici a mentionat ceva - ce nu i-a placut Laurei si nici mie - ca daca oasele nu s-au sudat bine, atunci trebuie refacuta operatia. O alta opinie - de la un nurse - e ca uneori medicii mai spun asa ceva, cind operatia e facuta de alti medici.
Mai e un baietel acolo - tot virsta Dianei, care are ceva asemanator, doar ca un pic mai jos, si acum dupa mai bine de 7 luni a inceput sa-si miste minutele si o sa-i dea drumul acasa.
Am stat cu Laura si am privit-o pe Diana cum dormea mai bine de o ora. E o minune de copil, e asa frumoasa si perfecta si vorbeam cu Laura, uita-te la ea, daca n-ar fi cu metalele si tuburile astea, nici nu zici ca-i bolnavioara. Respira asa frumos si linistit. S-a trezit cind Laura i-a facut rugaciunea de seara, cu apa sfintita si mir, si a zimbit asa frumos, Doamne are un zimbet de te topeste si ochisorii aceia mari si luminosi.
Nu stiu, orice ar zice medicii, eu cred cu tarie ca minunea aceasta de fetita isi va reveni. Ei spun ca minutele acelea fara aer i-ar afecta creierul, dar Diana e aceeasi de la git in sus. Poti sa comunici cu ea la fel ca inainte, are aceleasi preferinte, Laura inca zice ca ea mai uita numele personajelor indragite de Diana si bineinteles ca Diana ii aduce aminte.

In legatura cu asigurarile si programele de suport, Laura e pe miini bune, zic eu. La masina au doar basic coverage, nu e prea mult acolo, va dura o perioada buna pina vor obtine ceva, dar avocatul acesta lucreaza pentru o non profit organizatie si isi da interesul sa ajute parintii si nu firma de asigurare. Laura nu e prea clara in faptul ca i s-a spus ca ea - mama, va trebui sa file un claim impotriva lui Andrei, pentru ca Diana - third pary sa fie beneficiarul fondurilor din asigurare. I-am promis ca o sa mai cer parerea a inca 2 avocati, nici noi nu prea stim exact care e procedura legala in cazul in care nu a fost implicat altcineva in coliziune.
Asigurarea medicala o au pe cea de la guvern si extended prin serviciul lui Andrei, dar si cu aceasta extended vor trebui sa se intereseze exact ce drepturi si obligatii au in astfel de situatii. Andrei va contacta saptamina viitoare pe cei de la HR la firma lui sa clarifice acest aspect si cel al concediului medical platit.

I-am spus Laurei de ajutorul financiar pe care vrem sa-l organizam pentru ei, bineinteles ca se simte extrem de jenata.
Si cu masina oferita de spital a zis ca incearca sa o foloseasca cit mai putin, o sa inceapa sa caute oferte sa-si ia o masina, pentru ca, poate si altii au nevoie de masina de la spital. Am convins-o cu greu sa nu se mai streseze si cu masina, ca organizatia asta caritabila Variety care i-a oferit masina au bani si sponsori suficienti, ca masina aceasta e "almost nothing" pentru ei, ca sunt destui in tara asta care beneficiaza abuziv de ajutor gratuit fara sa aiba nevoie.
In mare, au asigurari si un suport social de la spital. Dar evaluind situatia in ansamblu, financiar nu stau deloc pe roze acum si nici nu vor fi imbunatatiri, dimpotriva. Deci ajutorul vostru, atit sufletesc cit si financiar, este mai mult decit binevenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Saje, stii tu cumva daca Laura a fost intrebata concret, daca e de acord sa faca povestea ei mai departe cunoscuta? Ziare, alte forumuri? Pt mine nu e clar aspectul asta.In rest nu pot zice decit ca in toata situatia asta grea macar e un gram de noroc. Si anume, ca sunt intr-o tara civilizata, care face tot posibilul pt ele!Am mai primit bani de la Lilanda, Blackpanterro si Osolita. Am strins suma de 168€ Mai am de primit de la 17 forumiste si cu mine 18, rotunjesc suma la urma.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Citesc si de multe ori mi-e frica sa ----citesc ! Stiu ca e un joc de cuvinte dar stiu si altele prin care am trecut si credeti-ma -mi se rupe sufletul nu alta!Ma tot uit la pozele care mi le-a trimis Laura anul trecut cu Diana -printesa la nunta si ma buseste plinsul!
Pui mic fa-te bine macar tu! Laura ,vad ca esti mai tare decit noi toate! Ce sa -ti spun? te imbratisez si urez Dianei sa intoarca pe dos orice statistica medicala!
Vikinga eu trimit plic luni ca azi avut treaba si posta inchide la 12.2 zile ajunge .
Sanatate celor care sint alaturi de Laura si tuturor care se roaga pt ea si pentru familia ei. Numai bine .Soni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

In sfirsit, am si eu calculator. Nu am avut citeva zile si am zis ca mor de grija, ca nu mai stiam nimic despre Diana. Febra aia imi sta si mie pe cap de cind mi-a spus Laura ca face din cind in cind, sper sa fie asa cum spun doctorii si ma bucur ca Doina a confirmat cele spuse de ei. Am plins cind am citit mesajul despre Diana, asa mi-a spus si mie Laura in una din convorbiri, ca inainte de accident a facut poze si filmulete cu minunea mica sarind si catarindu-se peste tot... si acum se uita la ea in pat si la pozele facute si i se rupe inima. Si mie mi-a ramas acea comparatie in minte si cind ma gindesc la Diana, aceste imagini comparative compuse din descrierile Laurei si ale voastre imi rup si mie sufletul in doua. Si nu-mi ramine decit sa ma rog din tot sufletul meu de mamica si sa sper cu tarie ca intr-o zi vom avea si alte comparatii, intre Diana de acum si cea care ar putea sa redevina daca se apeleaza la tot ce se poate si exista pentru ea in aceasta lume si chiar dincolo de ea.

CORNELIA www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">13+ , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Un mesaj un pic mai lung, imi cer scuze pentru asta, dar am citeva lucruri de spus legate de ultimele mesaje.

Dupa cum stiti unele dintre voi, eu am inceput studii in social work (din pacate sint chiar la inceput) si am mai pus citeva intrebari pe la curs, pe la fetele care sint la final de bacalaureat si lucreaza deja de ani buni in domeniul respectiv. Iar profesorul pe care il am la unul din cursuri este avocat si exact unul ca al Laurei. Din tot ce am auzit pe la cursuri si din discutiile cu colegii si cu profesorul, vreau sa va spun ca am ajuns la o concluzie si tin sa v-o spun si voua. De cele mai multe ori un avocat numit de social worker si de serviciul de care tine acesta face treaba mult mai buna decit un avocat renumit si care mai si costa o avere. Iar daca nu cistiga prea mult in cazul respectiv pentru familia care l-a angajat, nu prea are cine sa-l traga la raspundere, ceea ce nu e valabi si in cazul celorlalti. In general, cei care au optat sa ramina la acest stadiu al meseriei, sint oameni sufletisti si au facut-o cu un scop, adica sa ajute oamenii. In plus, e uns cu toate alifiile si stie toate chichitele (deloc putine) unor astfel de cazuri. Din pacate, si in State ca si aici, sistemul te ajuta, dar conform zicalei romanesti ca pina la Dumnezeu te maninca sfintii, ai de luptat pentru fiecare drept care ti se cuvine. Si intr-un fel poate ca e normal asa, sa lupti si sa convingi ca asta e situatia ta reala, pentru ca intr-o tara in care se cheltuie aproape 3 miliarde de dolari pentru ajutor social de care beneficiaza oameni care sint apti 100% sa lucreze si mint ani de zile numai ca sa stea pe acest ajutor si in care doar jumatate din populatie e corecta si isi vede de treaba, respectind legile, din pacate suspiciunea e destul de mare si pentru a evita fraudele se leaga de fiecare flecustet in parte. Nu mai amintesc birocratia, care in Canada e la putere... Dar si cind ai cistigat, de ajutat te ajuta considerabil... spuneau cei care lucreaza in domeniu.

Pe partea asiguratorilor privati, problema nu este insa deloc asa. Acolo iti dau banii meritati doar in ultima instanta, vor face tot ce le sta in putinta, dar absolut tot, ca sa-ti dea cit mai putin sau chiar deloc. De aceea, mQQm avea mare dreptate in mesajul ei, ca trebuie luptat cu ei pina cind cistigi maximul posibil. Cale de intoarcere nu exista in curtea lor, o rezolutie odata pronuntata e definitiva si irevocabila. Pe planul asigurarilor auto cel putin, acolo e un adevarat labirint, trebuie sa stii foarte bine pe ce alei mergi ca sa isi la liman cit mai onorabil posibil. Cind incaseaza banii sint tare amabili, dar cind ai tu nevoie de ei, devin deodata niste fiare care isi apara prada, pentru ca asta sintem toti pentru ei.
Polita facuta si semnata e de baza si pentru ei, dar si pentru Andrei si Laura. Acolo scrie tot... e nevoie doar de cineva care stie sa citeasca bine de tot printre rindurile acesteia. Aici poate ca ar trebui sa mai aiba si parerea unui al doilea avocat, unul care a avut de-a face cu asiguratorii. Pentru ca cel numit de serviciul social poate sa stie tot legat de societate, dar asiguratorii auto lucreaza cumva pe linga ea, deci ar fi nevoie de unul ca ei ca sa-i invinga. Nu e parerea mea, ci a celor cu care am discutat, dar mi s-a parut interesanta si cred ca e si reala.

Ziarele romanesti: nu stiu cum sint in alte parti, sper ca altfel. Eu le cunosc pe cele de aici si pe oamenii care lucreaza la ele, si dedesupturile acestor redactii, precum si impactul lor asupra societatii. Adevarul este ca nu prezinta credibilitate din cauza luptelor dinte ei, a vesnicilor scandaluri incepind cu directorii, jurnalistii, migrarii unora la opozitie si denigrarea locului de unde s-a plecat si terminind cu preotii... si aici nu mai comentez, ca cine locuieste aici stie despre ce vorbesc. Deci eu una nu as pierde timpul cu ziarele romanesti, cel putin nu cu astea de aici, pentru ca nu va iesi nimic din efortul de a face cunoscut cazul Dianei, sint mai mult decit sigura de acest lucru. Daca cineva nu e de aceasta parere, imi cer scuze, este parerea mea personala in urma celor doi ani lucrati in mijlocul lor.

Dar daca Laura si Andrei sint de acord si credeti si voi ca e o solutie in ciuda celor scrise mai sus, ma ocup eu de a vorbi cu ziarele de aici si a pune un anunt umanitar la ziarele din Montreal si la doua dintre bisericele romanesti. Singura mare problema este ca nu pot face acest lucru din septembrie, pentru ca acum mai am un pic si plec si am examene si atitea de facut.

Daca cineva din Montreal poate sa o faca pina atunci, ar fi foarte bine, daca nu, eu ma bag la asa ceva, desi stiu ca mare lucru nu va iesi, din septembrie incolo. Poate ca pina atunci cunoastem si un diagnostic si de ce va fi nevoie concret.

AncaMaria, iti trimit acum un PM. Ieri m-am intilnit cu Dana de la Sezatoare, asa ca marti dupa-amiaza voi pune la posta un pachetel din partea mea si a ei cu cite ceva pentru fetele noastre dragi.


CORNELIA www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">13+ , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

crisflo34 vezi ca ti-am trimis adresa Laurei
Spune-mi daca ai primit-o

Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

vikinga,
Am intrebat-o pe Laura daca este de acord sa facem cunoscuta povestea lor la biserica, ziate, formuri, si mi-a confirmat ca este. Azi la 11 ora noastra (Vancouver) preotul Lapuste merge la Diana la spital. Diseara Anca va vizita fetele, iar maine, duminica, vom merge noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ancamaria- te rog sa imi spui si mie luni, cel tarziu martzi dc a ajuns plicul cu cec-ul, dc nu pun altul, cred ca am uitat sa pun timbru de valoare mai mare pt state, greseala mea, dar rectific ca nue bai, face 2-3 zil3 maxim oricum,nu de alta dar nu era suma mica si vreau neaparat sa ajunga la Diana.Saru'mina.
Nelia- super bine punctat- multumim.Ai grija de voi!

Denisa 36 si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Sunt sora Laurei si matusa Dianei, Brindusa (Tushusha imi spune iubita mea mica...).

Am aflat despre acest forum oarecum intamplator, ieri seara. Laura este foarte discreta in multe privinte... Azi, cand ne-a sunat, i-am spus ce am "descoperit"... Am incercat sa-mi fac un cont, dar am incurcat numele de utilizator si acum nu mai reusesc sa intru. Mi se spune ca adresa de mail e deja folosita... In fine... Asa ca Laura mi-a zis ca daca vreau sa intru pot sa-i folosesc contul.

Nu va pot spune ce sentimente m-au napadit citind cele 57 de pagini! E ...impresionant! SUNTETI IMPRESIONANTE! N-am cuvinte...Sunt coplesita...Voiam doar atat - sa VA MULTUMESC tuturor din TOT SUFLETUL pt tot ce faceti pentru sora mea si sufletelul nostru iubit si nevinovat, DIANA.

Si, foarte important... nu va suprati pe mine, dar va rog sa va rugati in continuare pt Andrei, Laura Ruxandra (cineva intreba cum o mai cheama pe Laura...), pt DIANA MARIA in special...! E FFFFFFFFFFFF important! Cred cu disperare in rugaciunea colectiva, spusa din suflet!

Nu va pot spune ce inseamna Diana pt noi... Eu n-am copii inca... probabil ca asa simte orice mama pt puiul ei... Dianuta e singurul nostru copil... nebunica mica, vorbareata, desteapta, frumoasa, dulce, iubitoare... SANATOASA TUN .... offf Doamne!!!!!!!!!!! am albit, credeti-ma... E NEDREPT!!!!!!!!!

Ceva aiurea s-a intamplat atunci, in clipa accidentului....
Ceva ce numai Dumnezeu si rugaciunile pot repara... cred eu...
DUMNEZEULE MARE, FA O MINUNE, N-o LASA PE DIANA MARIA! FA-o BINE, SA REDEVINA DIANA CEA DE DINAINTE DE ACCIDENT! AMIN!

Cand erau la Portland vorbeam cu Laura cat de des voiam. Acum, luand legatura mai greu cu ea ( doar ea ne suna cand poate... cand ajunge acasa eventual...) De 2 zile chiar nu mai stiam nimic. Si aseara... azi dimineata... pur si simplu m-am hranit cu ultimele informatii de la voi, cele care vorbiti cu ea sau o vizitati.

Asa ca iertati-ma ca v-am "spionat" din umbra... Dar ma bucur enorm ca Laura nu e singura! Ea mi-a zis ca are o multime de prieteni care o ajuta, dar pana sa vad forumul nu intelegeam exact la ce se refera...

VA MULTUMESC de mii de ori si mai astept vesti BUNE DOAMNE AJUTA! de la cei care vorbesc cu ea sau o viziteaza...






Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

scuze, va mai precizez ca locuiesc in Romania...

Laura

Mergi la inceput