Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 79

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiaMaria spune:

O sa le pup vikinga din partea ta si a tuturor.

Multumesc in numele acestei familii extraordinare pentru gindurile voastre bune, pentru rugaciunile voastre si mai ales pentru ajutorul financiar de care au atita nevoie, dar pe care nu-l cer.
God bless you all!

Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Vik, te rog mai da-mi si mie adresa ta o data pe pm.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Fetelor, Lia a facut deja o pagina pe care sa o postam aici la biserici, si eu voi posta pe site-urile din vancouver... dar v-am zis, vreau acordul Laurei mai intai..maine Lia o va intreab cand va merge la ea la spital..

O sa confirm aici de cate ori primesc ceva de la cineva... dar nu uitati sa va includeti si nick-ul de aici ca altfel trebuie sa dau numele real pe prima pagina..

Astazi am primit in contul de paypal de la mQQm 30CAD.

Multumesc in numele Laurei pentru gesturile voastre extraordinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Repun mesajul meu si al Llaurei de la Sezatoare :

Eu stateam sa ma gandesc pt. Laura_B, chiar daca noi ii vom trimite cu totii acum ceva banuti, tot nu va fi suficient. Oare daca copilul ei va avea nevoie de ingrijire permanenta si ea nu va mai putea sa se duca o perioada la serviciu...statul canadian nu-i va acorda niste bani ? O suma lunara, pt. ingrijirea copilului ?

Si asigurarea auto din BC nu ar trebui si ei sa le acorde banii, vreo 50 mii$ (se face o evaluare in fiecare caz in parte) ? Oricum, cel putin in Quebec stiu ca totii cei accidentati in automobil sunt asigurati prin sumele acelea anuale ce le platim la SAAQ. Poate ca exista ceva similar si in BC !

Au Québec, le Régime public d’assurance automobile protège tous les usagers de la route.
Tout citoyen du Québec est couvert pour les blessures subies dans un accident d’automobile partout dans le monde, qu’il soit responsable ou non de l’accident.
Ce régime, aussi appelé la police d'assurance de tous les Québécois, est financé à partir des contributions d'assurance prélevées à même le coût de l'immatriculation des véhicules et le coût du permis de conduire.

http://www.saaq.gouv.qc.ca/victime/index.html
Raporteaza la Moderator

Llaura
membru junior


Membru din:08/01/2004



Canada

1351 Mesaje
Trimise - 13/06/2007 : 23:05:15
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Ira

Au Québec, le Régime public d’assurance automobile protège tous les usagers de la route.

--------------------------------------------------------------------------------


Am cautat un pic pe net si se pare ca ai dreptate: uite aici zice de accident benefits in BC.
Poate fetele din BC stiu mai exact, ca eu nici pe agentul meu nu stiu cum il cheama.

Edit, repun si link-ul ca nu iesise din prima :

http://www.icbc.com/insurance/insura_getsta_whacov_accben.asp

Autoplan Accident Benefits help you with your medical expenses, rehabilitation costs and wage loss if you are injured in a crash, or funeral costs and death benefits in case of death. It doesn't matter who was at fault for the crash.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Fetelor, sunteti minunate...
Citesc zilnic evolutia Dianei si ma rog in continuare sa fie bine...
Am fost la manastirea Sag-Timiseni si am lasat acolo un biletel, la calugarul staret, pentru Diana si familia ei.
Ei vor fi pomeniti in rugaciune, zilnic, la ora 17, timp de 40 de zile...pentru grabnica insanatosire a lor...
Acolo e un loc special, unde eu am gasit mereu ajutor si liniste in clipe de deznadejde si suferinta...
Asteptam zilnic vesti noi...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ INES

POZE CU NOI


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

As vrea si eu sa trimit niste banuti pentru Diana. Cum sa procedez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Claudia, ai PM.

Ajutati-o pe Diana
************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Vreau si eu adresa Laurei

Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

noutati despre fete ? va rugam...am dat refresh de s-a albit tastatura...multumim, sunteti extraordinare cum v-ati mobilizat !!!



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu [/blue]

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ferigutza spune:

Ira,

Ai dreptate. Nevoile pe care le vor avea Diana si Laura sunt f. mari. Nu stiu cum functioneaza auto insurance in Canada, dar in State ei platesc pt. tot. Ma gandesc ca este similar si in Canada. De aceea e f.important ca Laura sa exploreze la maxim ce le poate oferi asigurarea auto, fie prin social worker, case manager, avocat, care are cea mai mare influenta acolola voi.
Eu am facut unul dintre internship-urile mele intr-o clinica de TBI (Traumatic Brain Injury) in care marea majoritate a clientilor fusesera in auto accidents. Le era platit tot de catre asigurare. TOT: round the clock care, OT, PT, speech, vocational therapy, recreational, medical care, transport..efectiv orice.
Un alt exemplu care imi vine acum in minte este o tanara doamna cu un SCI (spinal cord injury) care a venit si ne-a tinut un lecture despre cum este sa traiesti cu un astfel de injury. Printre altele ne-a adus un video cu modificarile pe care le facuse casei ei pe care o modificase sa fie accesibila pt un scaun cu rotile (cu tot cu garaj, baie si bucatarie accesibile, ramps, usi largi sa incapa scaunul si sa poata lua viraje, van modificat cu platforma sa pota intra si iesi din el..ma rog efectiv tot) si totul a fost platit de auto insurance.
De asta zic ca e f important ca Laura sa obtina tot ce poate de la sistem.
De altfel sunt si multe community resources care ar trebui explorate si ele. La noi spre exemplu sunt anumite organizatii, sa zicem "The Disability Network", in care oameni cu disabilities s-au specializat pe anumite discipline de exemplu Assisstive Technology si ei sunt o sursa extrem de mare de informatii si ajutor. Ei te pot directiona de unde sa obtii fonduri pt. diverse nevoi (sa zicem un scaun cu rotile powered cu toate functiile pe el...sip and puff controls, etc), si la fel pot functiona ca advocate pt. persoana care are nevoie de sa zicem homemodification. Ei stiu legile si pot intocmi scrisori de justificare prin care pot obtine diverse drepturi (de ex: scrisoare sa convinga landlord-ul unui building ca Diana are nevoie de o rampa care sa duca la intrare ca sa nu isi rupa parintii spatele carand scaunul sus si jos pe trepte..fi ele si numai cateva).
La fel ash sugera ca Laura sa devina membra a unui support group pt. SCI. Oamenii aceia au trecut prin tot ce trec Laura si Diana acum. Stiu ce pasi trebuie facuti si ce batalii trebuie luptate. Sunt cateva si online...

Ma iertati ca sar de la unala alta, sunt atatea lucruri de spus ca mi-e greu sa ma restrang numai la cateva.

Si in ultimul rand, nu am urmarit cu atentie cine se ocupa de stransul de bani, dar daca puteti sa-mi dati si mie un pm cu numele si adresa Laurei , as vrea sa ii trimit si eu ceva.


Delia

Mergi la inceput