Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 62

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

or fi plecat asa dimineata, oare? ca tot sun si nu raspunde nimeni...

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Nelia, eu am optat pentru prelevarea de celule stem.
La primul baiat nu am facut-o (si regret), iar cand am ramas insarcinata a doua oara am zis ca musai trebuie sa o fac.
Am ales compania Viacord (ei iti dau toate informatiile despre ce presupune acest procedeu) si m-a costat vreo $1400 prelevarea. Taxa anuala este in jur de $120-$130. Poti sa platesti totul in rate.
La nastere, dupa ce am nascut-o pe Eva, imediat cum mi-a scos placenta s-a recoltat sangele si a fost stocat in recipiente trimise de Viacord. Chiar ei iti trimit un kit steril pe care nu trebuie sa il deschizi. Acel kit il dai medicului ginecolog care te va asista la nastere. Apoi se fac analizele sangelui si daca totul e in regula se va stoca sangele intr-o banca.
Celulele stem din cordonul ombilical au o capacitate mare de reproducere si risc redus de reactie graft-vs-host (o reactie de incompatibilitate la transplant).
Ce stiu ca sangele donat unui strain (nu membru al familiei) s-ar putea sa nu aiba aceleasi sanse de vindecare. Reusita e cand sangele provine de la un membru al familiei.
Deci daca eu am sange din cordonul Evei l-as putea trata pe Luca, dar nu alt copil.
Cunosc un caz cand o mamica a avut un baietel bolnav de leucemie si a hotarat sa mai faca un bb ca sa obtina celule stem din cordonul acestuia. Fetita i-a salvat viata fratiorului ei.
Eu zic ca merita costul. Macar pentru linistea ta. Multe ganduri negre iti vor dispare.
Sanatate multa!

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Doamne-ajuta sa fie bine
fetelor, sunteti niste oameni tare frumosi pentru ceea ce faceti


Laura, ne gandim la voi


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)
Madness does not always howl. Sometimes, it is the quiet voice at the end of the day saying, "Hey, is there room in your head for one more?"
**teamu' care a facut buildingu' la Moeciu**

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Doamne-ajuta! Abia astept vesti despre fete, cum au ajuns.

Eu as vrea sa stiu unde va fi Laura pe 20 iunie, as vrea sa-i trimit o felicitare de ziua ei. Cred ca ar ajuta-o mult sa primeasca urari din suflet, de la noi. Dar sa stiu unde sa-i trimit, ca sa calculez cit face posta pina acolo.

Daca se string bani, idem, vreau si eu sa ajut.

Le doresc tot binele de pe lume, iar Diana sa fie din nou fetita care era inaintea accidentului. Nu va pierdeti speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Nu a vorbit nimeni cu ele? Ca ma doare mine de cit refresh am dat si nimic...

Edit: Revin, pentru ca intre timp l-am sunat pe Andrei. El e bine, degetul doare mai putin si altceva nu au mai gasit in neregula. Si mi-a dat o veste tare buna, a zis ca s-ar putea ca in trei saptamini sa fie acasa!!! De fetele lui nu stia nimic, vorbise cu Laura la ora 9 (a Vancouver-ului probabil) si nu numai ca nu era plecatem, dar nu aveau nici un gind de plecare. Oare sa o sun la numarul cunoscut, sa vedem daca mai e in spital!?!

CORNELIA www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">13+ , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mymirela spune:

Fetelor...

am fost aseara la spital si .... as putea spune ca am gasit ce nu m-am asteptat sa gasesc.
adica, am gasit o Laura puternica, detasata oarecum de problema si o Diana extraordinar de frumoasa si zambitoare:).
da! Diana zambeste! s-a bucurat mult cand a vazut balonul cu helium pe care scria "get well soon" si desenele trimise de Andreia Herghelegiu si Sabina Ulubeanu, pe care le-am agatat de marginea televizorul suspendat, la care urmarea ceva desene.
as fi vrut sa-i fac ceva poze Dianei, dar n-am stiut cum va interpreta Laura gestul, asa ca am renuntat.
intentia mea era ca sa pun pozele aici si voi, vazand minunatia asta de fetita, sa va rugati si mai intens. atat pentru Diana cat si pentru Laura.

va spuneam mai sus ca Laura e puternica. si este! dar 'deep inside' numai ea stie cum e sa-ti vezi copilul imobilizat in pat, putandu-si misca doar ochisorii si buzele (chiar cand eram acolo Diana si-a manifestat dorinta la un moment dat sa vada alte desene, si Laura a inteles tot ce a spus Diana).

i-am zis Laurei ca din experienta mea am observat ca intotdeauna cand mi se intampla ceva rau, Dumnezeu permite asta pentru a ma aduce mai aproape de El! pentru ca, din pacate, noi oamenii avem tendinta sa-L uitam pe Dumnezeu in perioadele de bunastare si sa ne aducem aminte de El doar in intristari!
insa... ramane intrebarea Laurei, care si acum imi suna in urechi: "Da, dar de ce sa sufere copilul?!"

printre altele i-am dus Laurei cartea "The power of a praying parent" si sunt convinsa ca rugaciunea e solutia! de altfel, asa cum spunea si Laura: "medicii au facut cat au putut".
urmatoarea minune (pentru ca deja au fost cateva in recuperarea Dianei) pentru care trebuie sa ne rugam e ca Diana sa nu mai aiba nevoie de aparat ci sa poata respira singura!

rugati-va pentru acest ingeras care stie sa zambeasca, dar ai carei ochi spun mult/e (e uimitor ce poti citi in ochii unui copilas activ si jucas de patru ani, care se trezeste brusc imobilizat la pat!!!)

fie ca Dumnezeu sa ne asculte rugaciunile!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Mirela...n-am cuvinte, iar m-a umflat plansu...

Nelia, eu am sunat absolut continuu intre 7.30 si 8 dimineata si nu a raspuns nimeni. am crezut ca deja au parasit spitalul...

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Ma rog pentru Diana si Laura!!!sa ajunga cu bine la Vancouver !
DOAMNE FA TE ROG O MINUNE!SA SE FACA DIANA BINE!
Fetelor va multumim!caci sunteti cu sufletul alaturi de drumul nostru !!!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Nu exista clipa sa nu ma gandesc la Diana si sa ma rog la Dumnezeu sa aibe grija de ea sa faca bine.

Doamne ajuta puiul mic Diana sa faca bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

MyMirela

Doamne, da-le putere sa treaca peste toate si ajuta-i sa se intoarca cu bine acasa si sa fie din nou o familie fericita!
Diana, scumpa mica, sa fii puternica si sa lupti! Fetita mea care e de varsta ta, ma intreaba mereu de tine. Abia astept sa-i spun ca esti bine, acasa.
Ne rugam si suntem cu gandul la voi!


www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
---------------------------
www.piczo.com/JoMacaroana?cr=7&rfm=y" target="_blank">Ioana

Mergi la inceput