Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 123

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Waw, ce asistenta , parca ar fi din Romania !! Crdeam ca acolo sunt mai altfel. Asta ii mai trebuie Laurei. Of, ce oameni fara suflet.. Trateaza oamenii ca pe niste obiecte.
Laura fii tare, Dumnezeu face minuni !!

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Buna tuturoar.
Aseara am fost si am vizitat fetele. Nu am mai apucat sa scriu dupa ce m-am intors ca era ora 10 si m-am culcat ca eu nu mi-am revenit dupa diferenta de fus orar.
Deci le-am vazut pe Diana si Laura dupa 7 saptamani si pot sa spun ca am vazut o diferenta.
Diana, arata mult mai bine decat acum 7 saptamani. Probabil ca si din cauza halow-ului care nu mai e, dar eu zic ca si fata ei arata altfel. Poate atunci era dupa operatie si intre timp s-a mai implinit. Dar e dulce foc. Acum mimeaza si spune mult mai multe. Atunci spunea doar cateva cuvinte. Acum o cheama pe mami printr-un "clack" cu limbuta. Nu stiu sa va explic exact cum, dar e haioasa rau. Si face si zgomot. Mi-a arata cum scoate ea limbuta si se stramba si ne-am amuzat. Prin urmare am vazut si niste zambete largi de la puiuta mica.E frumoasa fetelor si nu te saturi s-o privesti.
Laura, draga de ea, apucase sa se odihneasca mai mult duminica dimineata ca a venit Andrei la spital si spunea ca ieri s-a simtit ca si cum ar avea bateriile reincarcate. E o mama buna si devotata, puternica si stapana pe situatie. Am vazut-o cum urmareste apratele din jurul Dinaei si cand nu-i place un numar de pe-acolo stie ce are de facut.
Diana o prefera pe ea in multe proceduri--mai ales cand trebuie sa-i curete secretiile din plamani. Ii place tare mult s-o spele mami pe dinti. Are cateva feluri de pasta de dinti si periute si Diana alege cu care dintre ele sa se spele. Ii cere Laurei s-o ia in brate. Vrea la mami in brate, iar Laura se aseza oarecum langa ea si isi pune mainile in jurul fetei. Tare m-a impresionat cand am auzit-o pe Diana zicand: mami, brate!"
Papusa mica se plange de dureri de spate si acum medicul investigheaza sa vada care e problema pt ca fata pare incomodata rau de acesta durere. Parca nici nu mai vrea sa stea in scaun.S-au uitat si peste radiografii sa vada daca nu e ceva fractura, i-au verificat si soldul sa nu fie vreo dislocatie. Totul pare in regula, dar totusi ceva trebuie sa fie pt ca Dina nu se plange doar asa.
Mi-a spus si mie Laura de asistenta acra si era cam suparat ape ea. Din pacate mai sunt si din astea. Noroc ca nu multe. Nu de din astea are laura nevoie acum. Eu i-am povestit din experienta mea cand am avut o faza asemanatoare cu o rezidenta si pe care am "rugat-o": sa nu se mai ocupe ea de Stefan. Ma gandeam ca bine ar fi s-o evite si Laura cumva pe individa asta.
Am stat cu fetele vreo 2 ore jumate. Inainte de a pleca, Diana adormise , dar se trezea din cand in cand si facea clack cu limbuta --s-o cheme pe mami. Noi ne-am gandit ca probabil o verifica pe mami sa vada daca e acolo. Diana, era si obosita pt ca nu dormise la amiaza.

Brandusa, o sa fii de un real ajutor cand ai sa vii. Laura are multe pe cap si cred eu ca si moral o sa fii un adevarat sprijin pt ea.

Am promis Laurei ca mai trec maine sau joi pe la ele. Mi-a fost dor de ele . Fetelor nu stiu de ce si cum sa va spun , dar eu simt ca Diana va reusi. Momentan, parca toate sunt in ceata. Faptul ca a miscat degetele sau ca s-a plans ca o doare piciorul acolo unde i-a pus IV-ul, toate astea sunt semne bune, dar pe de alta parte medicii si laura se intrebau daca nu cumva simte durere pt ca numai nervii care se ocupa cu recunoasterea durerii functioneaza. Nu stiu explica mai bine. Laura explica tare bine--e experta, dar eu nu mai stiu relata exact. Dar pe de alta parte si-a miscat degetelele. Deci se bat cap in cap tot felul de actiuni cu explicatiile logice, dar pana la urma eu zic ca instinctul matern e cel in care tre sa avem incredere. Si Laura simte ca fata ei face mici, mici progrese si ca toate astea sunt semne bune.
Sa avem si noi incredere si sa ne rugam pt Diana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mititica de ea, mi se rupe inima, numai sanatate ii doresc si sa se refaca repede si de tot.

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Imi pare teribil de rau ca Laura are de-a face cu asa o asistenta...ca bine-i zici Lia! Insa daca mai continua asa exista ac de cojocul ei: Laura se poate plinge de ea fie la nurse managera sau la cineva, nu stiu care e exact structura in spitale in Canada.

Important e insa, asa cum bine a spus Vikinga, ca semnele bune exista, nu sunt doar pareri, asa ca orice ar spune o asistenta mai saraca cu neuronii, noi continuam sa fim optimiste si sa ne rugam pentru micutza noastra Diana sa se faca bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selena2002 spune:

Buna fetelor!
Sunt noua pe forum dar cazul Dianei l-am urmarit inca de la inceput si m-a impresionat tare mult. Este tare greu sa vezi cum un copilas atat de frumos si de gingas ca un ghiocel trebuie sa treaca prin toate astea. Ma bucur de fiecare progres al Dianei si de vestile bune pe care le aflam mereu de la fetele care vorbesc si se intalnesc cu Diana, Laura si Andrei.
Ma rog in continuare si cred ca bunul Dumnezeu o sa ajute aceasta familie si ii va reda bucuria si fericirea de a avea un copil atat de minunat cum este Diana.
Diana fi in continuare puternica, Dumnezeu face minuni.
Laura si Andrei sa fiti rabdatori si increzatori, trebuie sa fie bine.

Pentru toate fetele care s-au mobilizat atat de repede si ajuta aceasta familie si care au mai avut astfel de initiative si in alte cazuri, felicitari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Doamne ajuta in continuare.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Nu stiu de ce nu pot sa scriu pre des aici,dar citesc zilnic si ma rog pt Dienuta si parintii ei.
Pt fetele care sunt acolo linga Diana si Laura o si un ,sunteti minunate si Domnul sa va rasplateasca pt tot ce faceti.

Transmiteti multa sanatate si putere fetelor.

Doamne ai grija de puil mic,doar Tu poti face o minune pt ea,fa-o sa fie bine,te rog.

am o intrebare??? dar de ce Diana nu poate vorbi,nu mai are voce? sau e din cauza tuburilor? scuze daca s-a mai spus despre asta,nu prea ma pricep in medicina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Alina, nu poate sa vorbeasca pt ca are un tub introdus in trahee care o ajuta sa respire--pt ca nu poate respira singura, si care nu permite aerului sa mearga in gurita.Tubul asta e introdus direct in gat, adica nu prin gurita. Nu poti sa vorbesti daca nu scoti aerul afara din plamani prin gurita. Nu ma pricep sa explic prea bine in termeni medicali, dar cred ca in mare ai intes.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Apropo de respirat, nu au incercat sa o lase sa respire singura sau nu poate??

http://www.copaculdehartie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Anda, nu poate sa respire singura .Trebuie sa mai asteptam pentru asta.
Sunt multi pasi care trebuiesc parcursi, dar sunt sigura ca pana la urma Diana va invinge.
Doamne ajuta!!

Mergi la inceput