Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns azzura spune:

Intrebarea mea este pt. moderator.Urmeaza sa nasc la sf.lunii ianuarie.Daca se poate(bebe este bine) as dori sa merg la serviciu pana in decembrie cand se intra in vacanta de craciun.Concediu prenatal as vrea sa-l iau doar din ianuarie pana cand se hotareste bebe sa vina pe lume.Am niste nalamuriri:
-dupa ce nasc, concediul posnatal este obligatoriu de 42 zile.Din concediu de maternitate nu o sa-mi iau toate zilele(126)- 42 postnatal + cate o sa stau in ianuarie acasa- trebuie in mod obligatoriu sa-mi iau si celelalte zile inainte de a intra in CIC?
-zilele de concediu post si prenatal se calculeaza ca zile lucratoare sau calendaristice?
-plata pt.cele 42 de zile de concediu postnatal se calculeaza ca 85% din salariul meu brut sau net?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Multumesc danutz pentru raspuns.O sa ma interesez mai departe.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzura spune:

Am citit pe un alt site cum ca viitorele mamici ar beneficia pe langa indemnizatia de 600 roni+200 alocatie si de un "supliment" de 100 ron lunar.Stie cineva de acest aspect?De unda se iau acesti bani si ce acte iti trebuiesc?Eu stiam doar de cosul bebelusului de 150 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_p spune:

quote:
Originally posted by DanielaAB

Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda??
Multumesc.


Sunt insarcinata si sunt in prenatal. In cazul in care imi deschid cabinet de contabilitate, eu fiind expert contabil, mai pot beneficia de concediul pentru cresterea copilului?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Getutza81 spune:

Buna, sunt insarcinata in 5+ saptamani, si de la viitoare vizita la gine, am sai cer sa ma bage in concediu medical. Vreau sa stiu urmatoarele: Concediul meu medical se va calcula pe zile calendaristice sau zile lucratoare ? Zilele de concediu pre+postnatal cele 126, sunt zile calendaristice sau lucratoare? am citit in prima pagina ca sunt calendaristice, adik incluzand si sambata si duminica ? Ce se intampla daca depasesc cele 90 zile de concediu medical ? acest concediu medical va fi normal, sau doctorul va trece un alt fel de concediu ? stiu ca nu ma incadrez la risc de sarcina (eu lucru la birou 8 ore/zi dar situatia e cam stresanta, nu am de lucru absolut de loc si stau singura toata ziua).

Geta 5+, iubitoare de
http://getutza81.hi5.com
http://bd.lilypie.com/AO6cp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stilldiana spune:

Buna,

As vrea sa stiu daca a solicitat/beneficiat cineva de articolul 66, minim 6 saptamani din perioada concediului de maternitate, intreprinderea sa compenseze si restul de pana la 100% din salariul brut?

Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by Getutza81

Buna, sunt insarcinata in 5+ saptamani, si de la viitoare vizita la gine, am sai cer sa ma bage in concediu medical. Vreau sa stiu urmatoarele: Concediul meu medical se va calcula pe zile calendaristice sau zile lucratoare ? Zilele de concediu pre+postnatal cele 126, sunt zile calendaristice sau lucratoare? am citit in prima pagina ca sunt calendaristice, adik incluzand si sambata si duminica ? Ce se intampla daca depasesc cele 90 zile de concediu medical ? acest concediu medical va fi normal, sau doctorul va trece un alt fel de concediu ? stiu ca nu ma incadrez la risc de sarcina (eu lucru la birou 8 ore/zi dar situatia e cam stresanta, nu am de lucru absolut de loc si stau singura toata ziua).

Geta 5+, iubitoare de
http://getutza81.hi5.com
http://bd.lilypie.com/AO6cp3.png



concediile medicale se acorda numai pe zile calendaristice.
daca te intelegi cu dr, dupa 90 de zile de medical, mai poti beneficia de max alte 90 de zile de concediu, acordate de comisia medicala.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amm spune:

Buna ziua mamicilor si viitoarelor mamici! Am si eu o intrebare : la data de 28 feb 2007 am incetat activitatea la firma la care lucram cu carte de munca, iar pe data de 01 martie 2007 am inceput activitatea la alta firma tot cu carte de munca.Se considera intrrupere sau am continuitate la cic? Va multumesc, multa sanatate!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinach spune:

Buna ziua.
Am si eu o intrebare: daca in cele 12 luni obligatorii lucrate ai citeva zile concediu fara plata se mai poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? Daca da, cite zile se pot lua maxim.
Va multumesc mult.
O zi buna.

Mergi la inceput