Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Am si eu o intrebare: cine plateste indemnizatia de maternitate (aia 85% din media ultimelor 6 luni pentru concediul de 126 de zile)?
Angajatorul sau casa de asigurari?

Tot citesc legea si nu reusesc sa ma dumiresc...

Mersi anticipat!



A inceput o mare dragoste

Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Casa de asigurari de sanatate prin angajator. Deci prima data angajatorul apoi primeste banii inapoi de la CASS

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Multumesc Marius! Ai putea sa-mi mai spui te rog si care este legea unde se specifica lucrul acesta?
Nu de alta, dar angajatorul meu tot incearca sa se eschiveze de la obligatiile care ii revin, si doar daca ii dau cu legea intre ochi reactioneaza.


A inceput o mare dragoste

Kya

---------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Pentru Marius
Saptamana viitoare termin cele 90 de zile de concediu medical pe ultimele 12 luni. Sunt insarcinata in 14 saptamani si as dori ca pana intru in concediu prenatal sa mai beneficiez de inca 90 de zile de concediu medical dat de comisie.
Ceea ce nu stiu este cum dau de aceasta comisie, respectiv de doctori, eu locuiesc in sectorul 2 si nu stiu unde sa ma adresez. Am intrebat medicul de famile si mi-a zis ca nu stie unde sa ma trimita. Cu siguranta medicul ginecolog imi va da o adresa ca recomandare pentru acest concediu dar mai departe cui ma adresez?
Multumesc anticipat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Foarte interesant subiectul si de mare ajutor pentru cine este interesat.Eu inca nu sunt in cauza mai am de asteptat pana voi avea un bebe.
Macar prin lamuririle astea am inteles ce drepturi are o viitoare mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by ioanacarmen

Pentru Marius
Saptamana viitoare termin cele 90 de zile de concediu medical pe ultimele 12 luni. Sunt insarcinata in 14 saptamani si as dori ca pana intru in concediu prenatal sa mai beneficiez de inca 90 de zile de concediu medical dat de comisie.
Ceea ce nu stiu este cum dau de aceasta comisie, respectiv de doctori, eu locuiesc in sectorul 2 si nu stiu unde sa ma adresez. Am intrebat medicul de famile si mi-a zis ca nu stie unde sa ma trimita. Cu siguranta medicul ginecolog imi va da o adresa ca recomandare pentru acest concediu dar mai departe cui ma adresez?
Multumesc anticipat





Sincer nu stiu sa te ajut.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Buna ziua la toata lumea!

Bun subiectul...
In concluzie ce am inteles eu ca luam ca si bani din momentul in care afli ca esti insarcinata, lucrezi de cel putin un an si firma nu a dat faliment , are contract colectiv de munca :
1. 85% din media salariilor (ale tale ca proapata viitoare mamica) pe ultimile 6luni pentru cele 126 de zile de concediu pre si post natal (daca le iei pe toate 126).
2.2 milioane pentru fiecare copil pe luna pina la implinirea virstei de un an (daca stai tot concediul de crestere a copilului acasa).Deci nu este pina la 2 ani?
3.6 milioane pentru mama din momentul in care se termina concediul post natal (timp de doi ani?)
4. un salariu mediu pe societate unde lucrezi daca depui o cerere si daca vor ei sa ti-o dea
5. trusoul de 1,5 miloane/copil (pentru mamele care au nascut dupa 1
iunie nu se mai dau bani?)
6. Un stimulent de 1 milion sa te intorci mai repede la munca si sa nu stai acasa cu copilul
7. Se acorda premiu ca ai nascut de la stat? (asa auzisem si intelesesem ca este in valoare de 1,5 milioane)

Multumesc,


Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
http://www.dropshots.com/first_carmen#albums/Luna%20a%20doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by first_carmen

Buna ziua la toata lumea!

Bun subiectul...
In concluzie ce am inteles eu ca luam ca si bani din momentul in care afli ca esti insarcinata, lucrezi de cel putin un an si firma nu a dat faliment , are contract colectiv de munca :
1. 85% din media salariilor (ale tale ca proapata viitoare mamica) pe ultimile 6luni pentru cele 126 de zile de concediu pre si post natal (daca le iei pe toate 126).
2.2 milioane pentru fiecare copil pe luna pina la implinirea virstei de un an (daca stai tot concediul de crestere a copilului acasa).Deci nu este pina la 2 ani?
3.6 milioane pentru mama din momentul in care se termina concediul post natal (timp de doi ani?)
4. un salariu mediu pe societate unde lucrezi daca depui o cerere si daca vor ei sa ti-o dea
5. trusoul de 1,5 miloane/copil (pentru mamele care au nascut dupa 1
iunie nu se mai dau bani?)
6. Un stimulent de 1 milion sa te intorci mai repede la munca si sa nu stai acasa cu copilul
7. Se acorda premiu ca ai nascut de la stat? (asa auzisem si intelesesem ca este in valoare de 1,5 milioane)

Multumesc,


Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
http://www.dropshots.com/first_carmen#albums/Luna%20a%20doua



-alocatia este 200 ron pt. copiii pana la 2 ani, indiferent daca mama lucreaza sau nu.
-indemnizatia pt ingrijirea copilului in valoare de 600 ron se acorda pana copilul implineste 2 ani.
-de la stat se primeste o prima de nastere. in ianuarie era de 195 ron. pt asta tb depuse acte.


Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Multumesc m_monique pentru raspunsuri!

Uitasem sa inrosesc o alta intrebare :pentru mamele care au nascut dupa 1 iunie se dau bani?
Multumesc

Carmen mamica de Petru si Stefan din 28 iulie 2007
http://www.dropshots.com/first_carmen#albums/Luna%20a%20doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadoru spune:

quote:
Originally posted by danutz

Laudabil subiect! Foarte util pentru cele care sunt insarcinate prima data si nu stiu cum sa procedeze. Mie mi-a luat foarte mult timp pana m-am dumirit ce si cum...
Completari zic eu practice:
1.Prima de nastere de la serviciu, daca nu depui tu cerere, nimeni nu va pomeni nimic de ea si o pierdeti. Eu am luat o relativa teapa cu asta fiindca mi-au spus ca am contract individual de munca si acolo e prevazuta prima de nastere ca fiind 200 eur. Am aflat ulterior ca aveam dreptul la mai mult fiindca daca media salariilor pe unitate este mai mare decat prima prevazuta in contractul individual, atunci ti se cuvine media salariilor pe unitate, conform contractului colectiv de munca care primeaza!
2.Ca sa nu faci drumuri suplimentare, poti stabili cu doctorita de familie sa-ti ridici prenatalul sau postnatalul in ultima zi din luna si pentru luna urmatoare. Deci faci un singur drum si ridici 2 foi. Abia la sfarsitul sarcinii m-am prins de chestia asta cand am vazut cum facea o alta graviduta.
3.Daca va intoarceti la servici mai devreme de cei 2 ani de concediu pentru cresterea copilului, beneficiati de stimulent, care este de 100 ron/lunar. Acte necesare:
-Adeverinta de la servici cum ca ati inceput activitatea
-cerere tip
-copii buletin, certificat nastere copil, livret famile (mai ales daca bebe nu are acelasi nume ca mama)
-declaratia tip a celuilant parinte.
4. daca ati ales sa primiti banii prin posta romana, daca nu sunteti acasa cand vine postasul, de cele mai multe ori ei nu lasa nici o instiintare la cutie ca sa stiti ca banii au venit. Asa ca, intre 20 si 25 ale lunii mergeti la posta si intrebati daca a venit alocatia/indemnizatia/stimulentul si insistati sa caute bine in toate fluturasele. Pe mine m-au plimbat de 2 ori ca nu au venit banii, fiindca ei ma intrebau care este data de plata, eu ziceam 15 ale lunii(am nascut pe 14), ei ziceau ca nu au nimik. Banii erau la ei, dar la data de 17, era mai usor sa zica ca nu au decat sa caute. Iar daca banii nu sunt ridicati pana la sf lunii, ei se intorc la DGPC si trebuie depusa cerere pentru plati neridicate (alt drum alta birocratie).O alternativa mai civilizata la problema asta, este sa optati pentru a primi banii in cont sau pe card, dar numai cateva banci accepta sa lucreze cu DGPC si trebuie deschis cont acolo.
Poate sunt mamici care stiu ce acte trebuie pentru asta si o sa posteze in consecinta...pe mine nu m-a interesat subiectul. Ah...foarte important, daca optati sa deschideti cont la o banca pt a primi banii acolo, intrebati daca au comision administare cont, unele banci au si este maricel, plus ca poti fi restanta si te trezesti ca esti in biroul de credite daca ai uitat de plata lui!!!
Cam de astea m-am lovit eu pana acum...sper sa fie utile informatiile pentru cine este interesat!


Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares



In legatura cu plata indemnizatiei de maternitate si alocatia copilului, pot sa va spun ca e mult mai simplu daca va faceti un card unde sa vi se vireze banii (eu mi-am facut la banca comerciala carpatica), si nu mai aveti nici o bataie de cap. banii intra lunar cam pe data de 8 sau 10 si e mult mai simplu, zic eu, decat sa stai la o gramada de randuri.
Ai de mers la banca si sa faci o cerere pentru un card.

Mergi la inceput