Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Buna,

Sunt insarcinata in 26 de saptamani, trebuie sa nasc in jur de Mos Nicolae.
Am intrebat la departamentul Resurse Umane de la noi din firma despre nivelul indemnizatiei care se primeste in 126 de zile de concediu pre si postnatal. Mi s-a raspuns ca nu se mai calculeaza 85% din veniturile ultimelor 6 luni ci se plafoneaza la maxim 12 salarii medii pe economie. Este adevarat? S-a publicat vreo ordonanta/lege in acest sens? Fac parte dintre cele care sunt dezavantajate de acest mod de calcul.

Va multumesc.
Sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

Doxi,

E prima oara cand aud de asta.
Poate ar fi bine sa-i intrebi pe ei conform carei legi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenita spune:

A scris danutz
3.Daca va intoarceti la servici mai devreme de cei 2 ani de concediu pentru cresterea copilului, beneficiati de stimulent, care este de 100 ron/lunar. Acte necesare:
-Adeverinta de la servici cum ca ati inceput activitatea
-cerere tip
-copii buletin, certificat nastere copil, livret famile (mai ales daca bebe nu are acelasi nume ca mama)
-declaratia tip a celuilant parinte

Ma interseaza cand ar trebui depus acest dosar, inainte sau dupa intoarcerea la locul de munca. Eu de la 1 septembrie, imi voi relua activitatea, cand copilul va avea aproape un an. Sunt nelamurita, pentru ca ma gandesc la faptul ca pentru a mi se acorda indemnizatia a durat aproximativ 2 luni, dar cu acest dosar cum va fi? E posibil sa primesc inca 2 luni de la depunerea dosarului indemnizatia intreaga si apoi retroaciv sa mi se scada? Cum ar fi cel mai bine sa procedez? Mentionez ca lucrand in invatamant am adresat deja cererea la inspectorat privind revenirea in activitate si mi s-a aprobat. Dar mai departe ce am de facut? Astept lamuriri de la cele care au fost in situatii similare sau de la oricine are informatii. Multumesc!
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Doxi, din pacate asa este!
Serenita, in adeverinta respectiva angajatorul trebuie sa precizeze la ce data ai inceput activitatea si in ce perioada ai beneficit de cele 126 zile de pre-post natal. Deci nu se poate elibera aceasta adeverinta decat in momentul in care tu incepi sa lucrezi efectiv. Iar din momentul in care depui dosarul pana cand primesti banii or sa treaca cam 2 luni. Banii vin retroactiv, pentru cele doua luni din urma, impreuna cu alocatia pentru copil.

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenita spune:

Multumesc Danutz!
Insa nu pricep un lucru: in septembrie cand voi reveni la serviciu si voi depune dosarul, mai primesc ceva? Adica se va sti sa nu mi se dea indemnizatia de 600 Ron ca pana acum, ci doar stimulentul de 100 Ron? Ma gandesc daca trebuie sa restitui apoi undeva banii respectivi, sau se sisteaza indemizatia imediat ce am depus dosarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Buna ziua.
Am si eu o intrebare:ca sa beneficiezi de indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani, trebuie sa fi angajata (si sa ai un stagiu de cotizare de 12 luni )cu CIM avand norma de 8 ore?Sau se poate si cu 2 ore,de exemplu?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Serenita, nu trebuie sa returnezi tu nimik. Cererea pentru stimulent anuleaza automat indemnizatia, ei or sa stie ca tu nu mai esti in CIC. De exemplu, in sept. cand tu incepi munca si depui dosarul pt stimulent, primesti alocatia si indemnizatia pentru august. In octombrie primesti doar alocatia, iar in noiembrie ai sa primesti alocatia plus stimulentul pe lunile septembrie si octombrie.
Nu-ti fa griji, ca nu iese statul niciodata in pierdere si nu-ti plateste nimeni mai mult!!!

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenita spune:

Acum sunt perfect lamurita, multumesc mult Danutz!
Problema era ca nu vroiam sa am mult de umblat pe drumuri si ma gandeam sa le preintampin, informata fiind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda??
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

DanielaAB cred ca e obligatoriu sa ai CM, nu conteaza cate ore muncesti pe zi. Sunt cazuri cand mama lucreaza in mai multe locri, insumand 8 ore/zi, dar acolo unde au cartea de munca lucreaza doar cateva ore /zi.
Dar pentru siguranta, de ce nu intrebi la Directia de Protectie a Copilului?

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput