Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

Buna fetelor va rog tare mult sa ma lamuriti si pe mine cum se calculeaza indemnizatia de maternitate daca eu in ultimele 6 luni am avut concediul medical aprilie-10 zile,iunie-13 zile, iulie-14 zile, august-14 zile(pe care am sa le iau),iar din septembrie intru in concediu maternitate.Eu am salariul de 760 ron dar sunt platita la plan,nu am un salariul fix depinde de incasarile pe care le fac,adica de cat la % fac planul.Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mag2007 spune:

Marius, te rog mult, spune-mi si mie concret imi pot lua toate cele 126 zile dupa nastere(daca nu am avut deloc concediu prenatal?)Si daca da,in ce lege scrie asta?(pt ca med meu de familie mi-a zis ca nu stie exact si sa-i aduc legea!!)Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

mag, vezi primul mesaj de la acest subiect, chiar la puntul 1 (Concediul de maternitate) sint precizate articolele din lege care te intereseaza. Eu am nascut saptamina trecuta, nu am avut nici o zi de prenatal, toate 126 le voi lua post-natal. Printeaza articolele si du-le doctorului.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mag2007 spune:

Merci mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Va rog sa imi spuneti daca am inteles bine: deci din cele 126 de zile obligatoriu trebuie sa las 42 de zile dupa nastere, deci 84 de zile le pot lua inainte. Eu ar trebui sa nasc in ianuarie pe 20. Din noiembrie pot sa nu ma mai duc la servici(noiembrie + decembrie 61 zile si ianuarie 20 zile total 81 zile) ? Ce se intampla daca nasc mai tarziu de 20 ianuarie?

Criss si Andrada (12.09.2002)

http://bd.lilypie.com/gfBjp3.png
http://b5.lilypie.com/S49Np3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandrina spune:

Buna ziua,

ma numesc Ramona Sandrina si sunt noua aici. Deoarece sunt la prima nastere am intampinat destul de multe probleme in ceea ce priveste informarea corecta asupra multor subiecte.

Deoarece, (si nu am sa intru in amanunte...) in ultimul an cartea mea de munca nu a mai fost prelucrata si unde am lucrat nu mi s-a facut carte de munca...eu nu am cotizat la sanatate. Nu am pretentia asupra vreunui ajutor banesc insa, as avea o nelamurire:

in acest caz...asistarea la nastere si nasterea in sine se plateste?
spitalizarea pe perioada nasterii si de dupa...costa?

Medicul meu a spus ca nu, deoarece orice femeie care e cetatean al Romaniei beneficiaza gratuit de acest serviciu sanitar.
Totusi, parca o opinie in plus nu strica.

Daca stiti ceva legat de acest subiect, va rog din suflet sa imi acordati o..."vorba de ajutor".

va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Crisandrada, cele 42 de zile de postnatal dupa nastere, sunt obligatorii. Deci trebuie sa-ti iei prenatalul cu o marja, astfel incat sa te incadrezi in interval. In tot cazul, nici medicii de familie nu dau concediul prenatal atat de devreme, decat daca sunt probleme! Mi-e dr. ginecolog mi-a dat prenatalul abia pe 3 octombrie, preconizand ca o sa nasc in jur de 4 decembrie...deci cu 2 luni inainte. Am nascut pe 14 decembrie, cu 10 zile mai tarziu decat termenul, dar tot am fost acoperita de cele 42 zile de postnatal si asa.
Sandrina, stiu ca orice femeie din Romania beneficiaza de ajutor gratuit la nastere!

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami32 spune:

AM SI EU O INTREBARE ...
CARE ESTE TERMENUL DE SOLICITARE AL ACESTUI SALARIU MEDIU PE UNITATE?!
MA LOVESC TOT MAI DES DE ACEASTA INTREBARE, DIN CATE AM CITIT ACEST "SALARIU MEDIU " SE ACORDA SI DUPA VECHEA LEGISLATIE, DAR DACA NU ESTI IN CUNOSTINTA DE CAUZA...
PIERZI SAU NU...?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Buna!

Am citit mesajele voastre si vad ca sunt multe gravide/mamici mai in tema decat mine... As avea si eu cateva intrebari:
Daca nu am fost angajata niciodata cu carte de munca, deci nu am platit impozit pe venit, voi avea dreptul la un ajutor din partea statului? Daca da, imi puteti spune cam la ce suma se ridica acesta si ce acte sunt necesare pentru un eventual dosar?
Dar pentru alocatia pentru copil? Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

Mitsu-bishu,

Daca nu ai fost angajata si nu ai contribuit tu personal la sanatate nu beneficiezi de concediu de ingrijire a copilului.
In schimb beneficiezi de alocatia pentru copii pana in doi ani (200 ron).

Mergi la inceput