Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Seeioana spune:



Buna Marius,

As dori sa stiu daca exista undeva specificat in lege ce se intampla cu alte beneficii pe care le poate avea un salariat pe perioada concediului de maternitate (pre si postnatal); ma refer la cele 126 de zile si chiar si dupa cand poti intra in concediul pentru ingrijirea copilului (cel de maxim 2 ani).
Cand spun beneficii ma gandesc la masina, telefon, laptop, etc.

multumesc pentru raspuns.
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce le numesti "beneficii"? Nu sunt ale angajatului. Se utilizeaza de catre angajati pt indeplinirea sarcinilor de serviciu, nu? Nu are nici o legatura cu asigurarile de stat.
Daca intrebarea se refera la ideea ca ii raman sau nu pe aceasta perioada mi se pare o intrebare ilara. Pai cum sa-i ramana daca ele sunt destinate pentru indeplinirea sarcinilor de serviciu?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Ce se intampla in cazul cand un patron iti face zile fripte cand afla ca ai ramas insarcinata sa te faca sa-ti dai demisia ,asta ca sa nu te dea el afara ? Este anuntat verbal apoi scris ca esti insarcinata si ea continua cu nerusinare sa ameninte ca n-am sa iau eu bani de pe urma ei timp de doi ani de zile ..auziti aici cata dobitocie este si in ziua de azi .Nu mi se intampla mie este vorba de cumnata mea care lucreaza la un magazin la tara.
Cum poate fi oprita aceasta (patroana )sa nu o mai ameninte atat ca o da afara si sa nu o mai streseze atat ca va inchipuiti ca are zile grele pana la 7 luni jumate,asta numai daca le mai prinde acolo.
Poate sa isi ia concediu pentru risc de sarcina,(ea avut probleme la inceputul sarcinii)pana cand intra in prenatal?
Ii poate gasi o chichita lu cumnata mea ca sa o poata da afara ?,ca ea asta vrea ,ca stie ca legea protejeaja gravidele dar de ex daca ii face un inventar si le scoate cu lipsa se poate oare?

Sper sa ma fi facut inteleasa ca sa ma puteti ajuta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_c_v spune:

Baza legislativa pentru cele 2 zile, platite de angajator conform legii, este oug 96/2003 atr 15, acesta lege e foarte buna si te apara din toate punctele de vedere, mai ales ca si gravida angajata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Buna ziua

Sunt o mamica care am nascut in aprilie, acum am intrat in CIC.
Eu nu am stiut ca se acorda un salariu mediu pe firma la nasterea copilului. Ma puteti ajuta un pic cu ce si cum tb sa fac?
Deci, exista acest Contract colectiv de munca la nivel national. La noi la firma nu exista contract colectiv de munca. Asta inseamna ca este valabil cel la nivel national?
Ce tb sa fac sa obtin acesti bani? Pana acum nimeni nu a beneficiat de acest drept pentru ca nu au stiut ca exista.
Ma astept sa intampin greutati pentru indrazneala, deci as vrea sa nu fac nici o greseala. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florybz spune:

am si eu o intrebarelegata de plata prenatalului.eu am lucrat la un cab medical si vreau sa stiu de unde imi ridic banii de la medicul la care am lucrat sau vin prin posta acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui florybz

am si eu o intrebarelegata de plata prenatalului.eu am lucrat la un cab medical si vreau sa stiu de unde imi ridic banii de la medicul la care am lucrat sau vin prin posta acasa?

Banii de prenatal si postnatal (cele 126 de zile concediu pentru care trebuie sa duci certificat medical) ii iei de la cabinet. Banii pentru concediul de crestere a copilului pana la 2 ani vin acasa (dar trebuie sa depui un dosar, nu se face din oficiu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Intrebare, pentru cei avizati:

Care este intervalul maximum acceptat dintre demisia de la actualul loc de munca si angajarea la noul loc de munca, pentru ca, legal, sa se considere continuitate in munca?

Mai exact, daca mi se desface astazi, 27 august, contractul de munca de la firma X (apare 27 august pe cartea de munca), in cat timp trebuie sa inchei contractul de munca cu firma Y, pentru a avea continuitate (care este data maxima care poate aparea pe cartea de munca)?

Pentru prenatal, postnatal, cresterea copilului pana la 2 ani ma intereseaza. Vechimea in munca, in momentul de fata, este de aprox. 5 ani.

cu Daria Nandini de 22+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Selene daca pe 27 ti-ai dat demisia pe 8 trebuie sa inchei noul contract,nu e bine sa ai nicio zi libera intre vechiul si noul servici.Daca cineva stie altfel sa spuna .Eu am trecut printr-o astfel de experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Pe 28 am vrut sa spun

Mergi la inceput