Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Multumesc pentru raspuns! Ciudata lege, nu mi se pare corect......,dar daca asa am avut eu noroc..acum il urmez...
Poate fiind o companie multinationala si vad ca directorul cu cre lucrez este un om serios .....voi vedea. Mai intai tb sa depun cererea prin care ii instintez ca sunt gravida.

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Florinela, poti folosi optiunea de "edit" ca sa scrii intr-un singur mesaj tot ce doresti (adica sa nu fie 3, ca acum).

Inteleg ca ai un contract incheiat pe durata determinata de 6 luni.

Daca este asa (citeste in contract, la durata), atunci acesta inceteaza de drept peste 6 luni, nu e vorba nici de modificare, nici de suspendare. Desigur ca, daca vrea firma (si tu) se poate face o prelungire a lui, ori tot pe durata determinata, ori schimbare pe durata nedeterminata. Dar depinde de ei.

In cazul in care nu se prelungeste, atunci desigur ca, la data nasterii, nici nu vei mai fi in firma, nici pt salariu bonus, nici pt indemnizatia de maternitate... Este foarte important pentru tine sa gasesti niste solutii sa-ti acoperi intervalul de timp dintre incetarea acestui contract si data nasterii, astfel incat sa poti beneficia de toate drepturile.


fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Dupa 5 ani vechime, imi schimb locul de munca, ghinion ca am semnat un contract pe termen limitat si am ramas gravida intre timp....chiar mi se pare absurd, pt ca in toti acesti ani mi-am platit CAS-ul, iar acum raman far indemnizatie de maternitate?!

Mi se pare ca nu protejeaza indeajuns aceasta lege femeia gravida...

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Florinela, este o instiintare, nu o cerere. Vezi ca pe pe alt subiect actual au postat fetele ce acte trebuie atasate.

Daca zici ca ai cu cine discuta la firma, sa stii ca se poate face act aditional de prelungire a contractului / de transformare in contact pe durata nedeterminata SI ACUM, adica nu trebuie sa treaca cele 6 luni. Vezi si tu, poate sunt de acord, spune-le ca ei nu vor mai avea costuri de cand intri tu in prenatal (decat daca ceri completarea indemnizatiei, ajutorul de nastere.. ) Concediul de maternitate si cel de crestere a copilul pana la 2 ani sunt suportate de stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinela79
iar acum raman far indemnizatie de maternitate?!

Nu ramai fara indmenizatia de maternitate, care se acorda si celor care nasc in termen de 9 luni de la data cand si-au pierdut calitatea de asigurat din motive neimputabile lor - trebuie sa mai intrebi la casa de sanatate daca expirarea contractului de munca pe durata nedeterminata intra la "motive neimputabile").

Atentie: concediul de maternitate este cel de 126 zile, de la nastere. Pentru cel de pana face copilul 2 ani e alta discutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Citat:
citat din mesajul lui florinela79
iar acum raman far indemnizatie de maternitate?!

Nu ramai fara indmenizatia de maternitate, care se acorda si celor care nasc in termen de 9 luni de la data cand si-au pierdut calitatea de asigurat din motive neimputabile lor - trebuie sa mai intrebi la casa de sanatate daca expirarea contractului de munca pe durata nedeterminata intra la "motive neimputabile").

Atentie: concediul de maternitate este cel de 126 zile, de la nastere. Pentru cel de pana face copilul 2 ani e alta discutie.


Multumesc mult Rozi!
M-am pierdut de tot in instiintari, scrisori medicale, termene si toate cele.
Conform CIM:durata contractului: determinata, de 6 luni, in perioada dintre data de 01.08.2008 si data de 01.02.2009(pe perioada cresterii temorare a activitatii)ce inseamna asta?
Dupa calculele mele intru in prenatal pe 12.01.2009.....CIM expira pe 01.02.2009
Ca mai iau cei 85% din venitul brut-pe per prenatalului?-nu stiu
Adoi dupa cele 126de zile(prenatal+lauzie), intru in CCIC?-sau nu mai prim cele 6 mil?



fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinela79

Din cate citesc situatia este chiar foarte aiurea,
mai mult ca sigur contractul se suspenda,si atunci nu voi mai beneficia nici de indemnizatia de maternitatea?(am 4 ani vechime in munca,iar noul contract este cu continuitate). Offf!!!

fbruma

Incearca sa intri in somaj dupa contractul de munca de 6 luni. Asa poti sa beneficiezi dupa nastere de concediu ingrijire copil. Cel putin asa inteleg eu situatia ta. Oameni buni care sunteti mai in cunostinta de cauza decat mine, va rog sa ma corectati.

Mihaela 26+ Mihai Cosmin
Gargarita lui mami
Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Citat:
citat din mesajul lui AmandaR

Citat:
citat din mesajul lui Fiquelle

Citat:
2. Cererea pentru compensarea de 15% pentru timp de 6 saptamani o fac o data cu instiintarea ca intru in prenatal. Pot in aceeasi cerere sa cer si salariu mediu sau trebuie sa fie o cerere distincta? Si cererea pt salariul mediu o pot face la intrarea in prenatal sau se poate face doar dupa nasterea copilului, cu anexarea certificatului de nastere?


Dar de ce trebuie facuta cererea pentru compensare la debutul sarcinii? nu se face dupa ce nasti? la fel si cererea pt salariul mediu la nastere...nu cred ca se pot face dinainte...

MADALINA si adoratii ei, SOFIA MARIA(12.08.2004)si ALEXANDRU NICOLAS(4.08.2008)


Pai nu e la inceputul sarcinii. E la intrarea in prenatal sau concediu de maternitate, oricum vrei sa ii zici. Sau se fac ambele dupa nastere? Ca cinevazicea ca face cerere pentru ambele la intrarea in prenatal. Multumesc de raspuns.

28+
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev302pr_.png


Scuze, voiam sa spun la debutul concediului prenatal...

Eu am facut dupa ce am nascut cererea pt salariu. Pentru compensare nu am facut, nu stiu daca se aplica legea aceasta si in invatamant, unde exista un contract de munca separat. Daca stiu moderatorii, poate imi dau si mie un raspus. Multumesc

MADALINA si adoratii ei, SOFIA MARIA(12.08.2004)si ALEXANDRU NICOLAS(4.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellapa spune:

Pentru Florinella,
in afara solutiei cu intrarea in somaj dupa expirarea celor 6 luni, ar mai fi si alta mai neortodoxa, dar aici depinde de comportamentul angajatorului. Dupa cate stiu eu poti intra in concediu medical inaintea expirarii celor 6 luni de contract, in felul acesta contractul se mareste cu perioada aferenta concediului medical, urmand apoi sa intri in concediu de maternitate si apoi in cel de ingrijire a copilului, urmand ca dupa cei doi ani sa te intorci la locul de munca si sa recuperezi aceea perioada pana la expirarea celor 6 luni.
Nu stiu daca este corect, asa ca unul dintre moderatori poate da mai multe informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serenity90 spune:

Buna ziua! Am si eu o nelamurire...k am auzit tot felul de chestii si nu stiu ce sa cred, daca sunt eleva primesc vre-un fel de ajutor de la stat pentru bebe?

Denisa 40+ bb Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Florinella,
Nu trebuie sa intri in somaj. La data de 12.01.2009 duci certificatul medical de maternitate la firma, care-ti va plati (si va recupera de la stat) pana la 31.01.2009. In data de 01.02.2009 contractul inceteaza de drept (daca nu vor fi de acord sa-l prelungeasca) si va trebui sa duci certificatele medicale la casa de sanatate (dar trebuie sa te interesezi inainte). Dupa terminare concediului de maternitate vei depunse dosarul pt CIC, la care vei avea dreptul, deoarece concediul medical (de maternitate) constituie stagiu de cotizare asimilat.

Mergi la inceput