Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Buna tuturor!
Ma puteti ajuta si pe mine intr-o pb. legata de - informarea angajatorului ca sunt insarcinata!?
Cum trebuie facut un formular din acesta, sau cum trebuie sa sune?
Situatia mea este putin stanjenitoare, am decis sa schimb locul de munca, am gasit un post bun si mai bine platit..... la data de 1 August urmand sa fie prima zi de munca.
Pe 29 iulie am aflat ca sunt insarcinata in 6 saptamani(dupa lungi tratamente si analize timp de 3 ani),
Cum instiintez angajatorul?si ce tb sa aduc?
Multumesc mult!

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seeioana spune:



Buna,

Gasesti raspunsul la topicul numit "ce este bine sa cunoastem". E acolo un exemplu de instiintare a angajatorului.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Dragi gravidute si mamici, poate stiti ca noi am initiat pe forumul aspirantelor o campanie pt sprijinul reproducerii asistate si in prezent suntem la faza de strangere semnaturi prin petitia on line Sustinere pentru reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate.
Fac un apel la voi sa ne ajutati, semnand petitia si inaintand link-ul catre ea mai departe in lista voastra de mess, pe mail, etc.
Acesta este link-ul: http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.htmlVa multumim anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Buna...

Am si eu o nelamirire..o amica care a nascut acum o luna mi-a zis ca s-a dat o noua lege , conform careia poti sta acasa cu bebe 6 luni ( in locul celor 126 de zile ) ...E adevarat??? Eu am nascut acum 2 saptamani ...

Cristina
de Mihai Daniel (30.07.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Eu sunt angajata de numai 2 saptamani, am un cotract pe o perioada de 6 luni, am aflat ca sunt insarcinta...vor fi ceva probleme, au dreptul sa ma dea afara?
Multumesc!

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

pt.Marius
Mai am o pb, cotractul este pe 6 luni cu firma(peste astea 6 urmand sa am o marire de sal deci o modif a contractului).
Ce inseamna ca peste 6 luni in decembrie contractul meu cu ei se reziliaza sau se suspenda, si atunci eu nu voi beneficia de un salariu mediu, la nasterea copilului?

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Din cate citesc situatia este chiar foarte aiurea,
mai mult ca sigur contractul se suspenda,si atunci nu voi mai beneficia nici de indemnizatia de maternitatea?(am 4 ani vechime in munca,iar noul contract este cu continuitate). Offf!!!

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Florinela, poti folosi optiunea de "edit" ca sa scrii intr-un singur mesaj tot ce doresti (adica sa nu fie 3, ca acum).

Inteleg ca ai un contract incheiat pe durata determinata de 6 luni.

Daca este asa (citeste in contract, la durata), atunci acesta inceteaza de drept peste 6 luni, nu e vorba nici de modificare, nici de suspendare. Desigur ca, daca vrea firma (si tu) se poate face o prelungire a lui, ori tot pe durata determinata, ori schimbare pe durata nedeterminata. Dar depinde de ei.

In cazul in care nu se prelungeste, atunci desigur ca, la data nasterii, nici nu vei mai fi in firma, nici pt salariu bonus, nici pt indemnizatia de maternitate... Este foarte important pentru tine sa gasesti niste solutii sa-ti acoperi intervalul de timp dintre incetarea acestui contract si data nasterii, astfel incat sa poti beneficia de toate drepturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna,
Sunt noua pe forum si am o intrebare, cumnata mea este insarcinata in 8 saptamani si nu stie daca sa modificat legea anul acesta privind toate drepturile gravidelor si proaspetelor mamici, sau nu. A tot auzit diverse chestii dar nimic concret. Multumesc de ajutor

si eu vreau bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu s-a modificat nimic.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput