Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Buna Marius,

Am si eu o intrebare.
Am nascut in feb 2007, momentan sunt in CIC1, contractul de munca fiind suspendat.
Zilele astea ~8.08.2008 voi naste al 2-lea copil. Doresc sa stiu daca mai pot beneficia de un Salariu mediu pe firma, la nasterea celui de-al doilea copil (contractul de munca fiin duspendat, dar nu reziliat).

Iti multumesc anticipat,
Irina

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria 05.02.2007
BB2 - DPN 11.08.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Teoretic nu, practic ce ai de pierdut. Faci o cerere si vezi. Daca da, bine, daca nu... asta e.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui bellapa

"Pentru concediul de maternitate NU se face cerere. Acesta se acorda pe baza de certificat medical (vorbim de cele 126 zile maxim, pentru nastere). Nici decizie de suspendare a contractului de munca NU se face in acest caz."

"Da trebuie anuntat in scris. Pe baza acestei adrese justifica si ei suspendarea contractului tau de munca si intrarea in prenatal."

Pentru suspendarea de drept a contractul de munca NU se face DECIZIE SCRISA de suspendare. Contractul e suspendat de drept, cf Codului Muncii (art citat de Marius), dar nu mai trebuie facute alte hartii ("decizie").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Buna seara.
Am si eu trei intrebari:
1. Daca am fost in concediu medical ultimele 6 luni cu 75% asta ma va afecta la calculul celor 85% pentru concediu de maternitate? Adica baza de calcul va fi mai mica? Se ia media veniturile nete?
2. Cererea pentru compensarea de 15% pentru timp de 6 saptamani o fac o data cu instiintarea ca intru in prenatal. Pot in aceeasi cerere sa cer si salariu mediu sau trebuie sa fie o cerere distincta? Si cererea pt salariul mediu o pot face la intrarea in prenatal sau se poate face doar dupa nasterea copilului, cu anexarea certificatului de nastere?
3. Daca mai am zile din concediul de odihna, cum le iau? Nu ar trebui sa fiu la servici ca sa fac respectiva cerere? Pur si simplu o duc de acasa? Se poate cere ca acestea sa fie platite si sa nu le mai iau?

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

as vrea sa stiu ce articol din codul muncii ma salveaza, in calitatea mea de mama de copil sub 2 ani, de a face garzi...am gasit doar alineatul cu "gravide, lauze, mame care alapteaza"...mai e ceva?




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Citat:
2. Cererea pentru compensarea de 15% pentru timp de 6 saptamani o fac o data cu instiintarea ca intru in prenatal. Pot in aceeasi cerere sa cer si salariu mediu sau trebuie sa fie o cerere distincta? Si cererea pt salariul mediu o pot face la intrarea in prenatal sau se poate face doar dupa nasterea copilului, cu anexarea certificatului de nastere?


Dar de ce trebuie facuta cererea pentru compensare la debutul sarcinii? nu se face dupa ce nasti? la fel si cererea pt salariul mediu la nastere...nu cred ca se pot face dinainte...

MADALINA si adoratii ei, SOFIA MARIA(12.08.2004)si ALEXANDRU NICOLAS(4.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fiquelle

Citat:
2. Cererea pentru compensarea de 15% pentru timp de 6 saptamani o fac o data cu instiintarea ca intru in prenatal. Pot in aceeasi cerere sa cer si salariu mediu sau trebuie sa fie o cerere distincta? Si cererea pt salariul mediu o pot face la intrarea in prenatal sau se poate face doar dupa nasterea copilului, cu anexarea certificatului de nastere?


Dar de ce trebuie facuta cererea pentru compensare la debutul sarcinii? nu se face dupa ce nasti? la fel si cererea pt salariul mediu la nastere...nu cred ca se pot face dinainte...

MADALINA si adoratii ei, SOFIA MARIA(12.08.2004)si ALEXANDRU NICOLAS(4.08.2008)


Pai nu e la inceputul sarcinii. E la intrarea in prenatal sau concediu de maternitate, oricum vrei sa ii zici. Sau se fac ambele dupa nastere? Ca cinevazicea ca face cerere pentru ambele la intrarea in prenatal. Multumesc de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nickynick spune:

Buna ziua!

Sunt si eu o graviduta insarcinata in aproape 28 sapt, dupa calculele mele.As vrea sa intru in conc prenatal incepand cu 1 sept, dar ieri cand am fost la dr de familie mi-a zis ca nu se poate..ca de-abia de pe 10 sept se poate si ca 28 de sapt nu inseamna 7 luni.Am intrebat-o cum...ca eu dupa calculele mele, pe 1 sept as fi avut 7 luni jum, deci mai mult decat necesar sa intru in prenatal.
Ma poate ajuta cineva, va rog...sa-mi explice sa inteleg si eu..poate oi fi eu mai grea de cap.Mentionez ca ultima data a menstrei a fost 30 ianuarie 2008, iar dr ginecolog mi-a zis ca voi naste intre 5 si 10 noiembrie.
As fi vrut tare mult sa intru in conc incepand cu 1 sept, pt ca efectiv mi-e din ce in ce mai greu cu burtica..trezitul de dimineata, plus ca mai fac si naveta si caldurile astea ma omoara.Doctorita mi-a zis ca daca vreau mortis, poate sa-mi dea un medical, incepand cu 1 sept , urmand ca dupa 10 zile sa intru in conc prenatal de drept.Sa fiu sincera, medical nu prea imi convine ca am inteles ca se plateste numai cu 75%, iar cand voi intra in prenatal, acesta se va calcula 85% din media ultimelor 6 luni.Mentionez ca toata perioada sarcinii nu mi-am luat nici un medical(doar zilele de concediu de odihna), tocmai din cauza sa nu ma afecteze pt calcularea conc prenatal.
Astept un ajutor de la voi si va multumesc!
Ps Am incercat sa-i explic doctoritei....care e destul de in varsta si deci nu prea la curent cu legile ca, dupa stiinta mea, din 126 zile numai 42 sunt obligatorii postnatal, restul de 84, putand sa le iau prenatal...dar n-am avut sanse sa ma inteleg cu ea.Ea zice ca n-a mai dat niciodata asa concedii prenatale si ca stie ca 63 sunt inainte, 63 sunt dupa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui AmandaR

Buna seara.
Am si eu trei intrebari:
1. Daca am fost in concediu medical ultimele 6 luni cu 75% asta ma va afecta la calculul celor 85% pentru concediu de maternitate? Adica baza de calcul va fi mai mica? DA Se ia media veniturile nete? BRUTE
2. Cererea pentru compensarea de 15% pentru timp de 6 saptamani o fac o data cu instiintarea ca intru in prenatal. Pot in aceeasi cerere sa cer si salariu mediu sau trebuie sa fie o cerere distincta? Si cererea pt salariul mediu o pot face la intrarea in prenatal sau se poate face doar dupa nasterea copilului, cu anexarea certificatului de nastere? Salariul mediu se acorda "la nasterea" unui copil, deci trebuie sa dovedesti ca ai nascut, sa ai certificat de nastere, deci: DUPA nastere.
3. Daca mai am zile din concediul de odihna, cum le iau? le iei fizic, in natura, daca ti se aproba Nu ar trebui sa fiu la servici ca sa fac respectiva cerere? Pur si simplu o duc de acasa? se poate, dar asigura-te ca ti-au fost aprobate, nu sunt obligati Se poate cere ca acestea sa fie platite si sa nu le mai iau? NU, doar daca inceteaza contracul de munca se pot plati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nickynick

Ps Am incercat sa-i explic doctoritei....care e destul de in varsta si deci nu prea la curent cu legile ca, dupa stiinta mea, din 126 zile numai 42 sunt obligatorii postnatal, restul de 84, putand sa le iau prenatal...dar n-am avut sanse sa ma inteleg cu ea.Ea zice ca n-a mai dat niciodata asa concedii prenatale si ca stie ca 63 sunt inainte, 63 sunt dupa!!!

Nu stiu sa socotesc zilele de sarcina, dar pt partea ca "vechimea" doctoritei nu ai ce-i face dacat ori sa-i duci legea printata si s-o convingi, ori s-o schimbi!

Mergi la inceput