Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 53

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexadra spune:

imi raspunde si mie cineva ? sunt insarcinata in 4-6 sapt si nu vreau sa ma mai duc la munca, intrebare : pot vb cu medicul ginecolog si cu les de familie sa-mi dea concediu pentru eminenta de avort ? daca da, ma afecteaza cumva la primirea banilor pe cele 126 de zile(dintre care 42 sa fie dupa ce nasc bineanteles). Pe scurt : cum sa fac sa nu mai merg la munca ? Eu nu am nici o problema dar nu mai vreau ! Inca ceva, exista vreo posibiliate sa trebuiasca sa demonstrez "eminenta de avort" ? Daca da, cui ?



Mama de print si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Buna!
Sunt insarcinata in 28 de saptamani. Am avut o sarcina cu risc de aceea am fost in concediu medical de la inceputul sarcinii. As vrea sa intru in concediu prenatal din septembrie. Intrebarea mea este daca trebuie anuntat acest lucru in scris cu doua saptamani inainte angajatorului, eu fiind in concediu medical sau ajunge daca duc direct concediul de la medicul de familie? De asemenea as vrea sa stiu de cate zile de concediu de odihna beneficiez? Doar pentru perioada din an in care am fost efectiv la serviciu sau si pentru perioada in care am fost in concediu medical(respectiv pana in septembrie)?

Multumesc anticipat.

24+
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev306pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai dreptul la CO aferent perioadei efectiv lucrate.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Multumesc mult Marius pentru raspunsul prompt. In legatura cu cealalta intrebare, daca trebuie anuntata in scris sau nu intrarea in prenatal, nu ma poti ajuta? De anuntat ca sunt insarcinata i-am anuntat in scris, acum nu stiu daca se anunta si intrarea in prenatal sau e suficient concediul.

Multumesc inca o data


24+
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev306pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da trebuie anuntat in scris. Pe baza acestei adrese justifica si ei suspendarea contractului tau de munca si intrarea in prenatal.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Ma iertati ca nu citesc din urma ... nu am rabdare ...
Vreau sa stiu daca legea pt CIC este tot cu 12 luni lucratoare anterioare datei de nastere a copilului. Acest copil ar fi al 2-lea la distanta de 3 ani fata de primul.
Va multumesc si imi cer scuze inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai de ce nu ai rabdare? Da este asa cum ai scris.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Multumesc pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellapa spune:

Servus Marius,
acum ceva timp am trimis urmatorul mesaj:
"Servus Marius,
eu trebuie sa nasc la 29.10.2008, deci o sa intru in concediu de maternitate la 01.09.2008, iar din ianuarie 2009(in functie de ziua in care nasc) voi intra in concediu de ingrijire a copilului. Zilele acestea trebuie sa depun cererea la Universitate (sunt doctorand cu frecventa), si vreau sa stiu daca pot sa fac o cerere comuna pentru ambele concedii. Doresc sa stiu care ar fi formularea corecta(daca se poate un model de cerere pentru concediul de maternitate si de ingrijire a copilului) si daca se face o cerere de suspendare a contractului de munca(asa am inteles de la dep RU a universitatii.......... ca trebuie cerut suspendarea contractului) sau doar o simpla cerere a celor doua concedii."
si am primit urmatorul raspuns:
"Pentru concediul de maternitate NU se face cerere. Acesta se acorda pe baza de certificat medical (vorbim de cele 126 zile maxim, pentru nastere). Nici decizie de suspendare a contractului de munca NU se face in acest caz."

Dupa care am vazut un raspuns postat de tine pentru o alta viitoare mamica:
"Da trebuie anuntat in scris. Pe baza acestei adrese justifica si ei suspendarea contractului tau de munca si intrarea in prenatal."

As vrea sa stiu si eu care este varianta corecta...............
Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este o cerere, este o informare scrisa. Contractul de munca se suspenda pe perioada respectiva. Calculatia drepturilor se face pe baza formularului de concediului medical.
Am mai scris

Baza legala - Codul Muncii art. 50 alin. a:


[....]
ART. 50

Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:

a) concediu de maternitate;

[....]

Il puteti consulta pe pagina legislativa.

Juridic discutand pot sa am formularul de concediu medical si sa nu il utilizez. Dispozitia de a uzita de dreptul meu vine de la mine ca si beneficiar. Acest act este acea informare scrisa prin care informez angajatorul asupra deciziei mele de a uzita de drepturile conferite de lege. Intradevar trebuie sa imi sprijin acest drept solicitat cu acte legale conforme acesta fiind formularul de Concediu medical completat asa cum prevede legea asigurarilor sociale de sanatate.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput