Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 52

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bandyteo spune:

BUNA ZIUA.SUNT NOUA PE ACEST SITE SI SPER SA MA AJUTATI SI PE MINE.URMEAZA SA NASC IN 20 FEBRUARIE SI AS DORI SA STIU CAND AR TB. SA INTRU IN CELE 126 DE ZILE(CUMA AR TB SA LE IMPART,EU STIU CA DUPA NASTERE TB SA AM 42 DE ZILE RAMASE) SI AS VREA SA MAI STIU CATE ZILE DE MEDICAL AS MAI PUTEA LUA TINAND CONT CA IN ULTIMELE 12 LUNI AM AVUT 66 DE ZILE DE MEDICAL(DACA IMI IAU MEDICAL PT SARCINA SE ADAUGA LA CELE 66 DE ZILE).
P.S. STIE CINEVA DACA ANALIZELE CARE LE AM DE FACUT DE LA MEDICUL GINECOLOG SE PLATESC?.
VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te rog sa nu mai scrii cu majuscule, Ok?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bandyteo spune:

Am inteles sa nu mai scriu cu majuscule ,dar poti te rog sa ma ajuti cu ce am scris la mesajul anterior?multumesc si astept raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Marius, scuze ca te bat la cap, dar am recitit prima postare a Ramihai, si vad acolo ca "indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza"(adica cei 600 RON, nu?). Eu intreb despre banii pe care ii luam pentru concediul acela de lauzie ( de 42 de zile postnatal)...aceia se impoziteaza ori ba? Multumesc.

MADALINA 38+ si SOFIA MARIA(12.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexadra spune:

offf, grea treaba cu burtica asta . Glumesc, situatia mea : sunt insarcinata in 4-6 sapt si nu vreau sa ma mai duc la munca, intrebare : pot vb cu medicul ginecolog si cu les de familie sa-mi dea concediu pentru eminenta de avort ? daca da, ma afecteaza cumva la primirea banilor pe cele 126 de zile(dintre care 42 sa fie dupa ce nasc bineanteles). Pe scurt : cum sa fac sa nu mai merg la munca ? Eu nu am nici o problema dar nu mai vreau ! Inca ceva, exista vreo posibiliate sa trebuiasca sa demonstrez "eminenta de avort" ? Daca da, cui ?

Mama de print si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
citat din mesajul lui Fiquelle

Asa stiam si eu, secretara de la noi de la scoala insista insa ca se impoziteaza...


Spune-i sa citeasca actul care stabileste regimul de impozitare: Codul Fiscal. La categoriile de venituri care NU se impoziteaza va gasi, scris explicit, "indemnizatia pentru concediul de maternitate".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
citat din mesajul lui Fiquelle

[...] "indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza"(adica cei 600 RON, nu?). Eu intreb despre banii pe care ii luam pentru concediul acela de lauzie ( de 42 de zile postnatal)...aceia se impoziteaza ori ba? Multumesc.


Confuzi:
- concediul de maternitate (include prenatal si postnatal), platit pe baza de certificat medical, cu o medie zilnica a veniturilor din ultimele 6 luni anterioare concediului, max 126 zile calendaristice etc;
- concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani (CIC), se plateste pe baza de dosar depus la Directia Sociala, platit cu 600 RON indiferent de veniturile anterioare.

Nici una dintre aceste indemnizatii NU SE IMPOZITEAZA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
citat din mesajul lui bandyteo

[...] AS VREA SA MAI STIU CATE ZILE DE MEDICAL AS MAI PUTEA LUA TINAND CONT CA IN ULTIMELE 12 LUNI AM AVUT 66 DE ZILE DE MEDICAL(DACA IMI IAU MEDICAL PT SARCINA SE ADAUGA LA CELE 66 DE ZILE).


Cf art 34, din Ordonanta de urgenta 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, durata concediului de sarcina si lauzie NU diminueaza nr de zile de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bandyteo spune:

Marius stiu ca te bat la cap,dar raspunde-mi si mie te rog frumos.Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ti-a raspuns Rozi.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput