Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Georgiana11 spune:

Buna

Marius,am pus o intrebare mai sus referitoare la salariul bonus acordat de fima la nastere.Poti te rog sa ma lamuresti?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_27 spune:

Buna,

Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste concediul postnatal, daca ma poate lamuri cineva...

Pentru mine mai avantajos ar fi sa iau toate zilele de concediu postnatal, mi-ar mai ramane 66 zile din 126. Pentru aceasta trebuie sa duc de la medicul de familie concediul la firma(daca nu gresesc). Intrebarea este: pentru aceasta perioada voi primi alocatia pentru copil( 200 ron)? Ce trebuie sa fac pentru asta?

Multumesc

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Salariul postnatal se impoziteaza?

MADALINA 38+ si SOFIA MARIA(12.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
citat din mesajul lui Georgiana11


Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la acel salariu mediu la nivel de firma care se acorda mamei cu ocazia nasterii(conform CCMN).Firma la care sunt angajata are un contract colectiv de munca in care se specifica acordarea sumei de 1000 RON cu ocazia nasterii.
Intrebarea mea este:Care din cele doua contracte trebuie respectate?
Eu voi primi 1000RON (conform contractului la nivel de firma) sau un salariu mediu la nivel de firma(conform CCMN)? Ce trebuie sa fac in acest sens?
Va rog daca se poate sa imi indicati si o baza legala pentru acest raspuns.

Multumesc


Georgiana11



Se acorda varianta cea mai avantajoasa pentru salariat cf CCMN unde se specifica asta. Se poate consulta pe pagina legislativa.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
citat din mesajul lui simona_27

Buna,

Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste concediul postnatal, daca ma poate lamuri cineva...

Pentru mine mai avantajos ar fi sa iau toate zilele de concediu postnatal, mi-ar mai ramane 66 zile din 126. Pentru aceasta trebuie sa duc de la medicul de familie concediul la firma(daca nu gresesc). Intrebarea este: pentru aceasta perioada voi primi alocatia pentru copil( 200 ron)? Ce trebuie sa fac pentru asta?

Multumesc

31+


Alocatia nu are nici o legatura cu concediile. Si demersurile sunt diferite si sursa de bani este diferita. Concediul este al mamei, alocatia este a copilului. Chiar daca lucrati sau nu, se primese alocatia de stat pt copii.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
citat din mesajul lui Fiquelle

Salariul postnatal se impoziteaza?

MADALINA 38+ si SOFIA MARIA(12.08.2004)


Am mai raspuns:

NU se impoziteaza.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Marius, as dori si eu sa te intreb ceva:

Pe perioada CIC, poti incheia contracte de lucru pe perioade scurte, altele decat cele cu firma la care ai cartea de munca?

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
citat din mesajul lui Roxyn

Pe perioada CIC, poti incheia contracte de lucru pe perioade scurte, altele decat cele cu firma la care ai cartea de munca?


Pe perioada CIC nu ai voie sa obtii venituri din munca, indiferent de perioada, cuantum, angajator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Multumesc de raspuns, Rozi.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Multumesc de raspuns, Marius. Asa stiam si eu, secretara de la noi de la scoala insista insa ca se impoziteaza...

MADALINA 38+ si SOFIA MARIA(12.08.2004)

Mergi la inceput