Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

marius te rog mai lamureste-ma cu inca o problema si nu te mai intreb mult timp pe urma:daca nasc al doilea copil inainte sa faca primul 2 ani (cu cateva zile doar inainte)ce acte trebuie depuse la primarie? dar la angajator?multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gologanii spune:

Buna!
Si eu sunt insarcinata si as vrea sa intru cat mai repede in concediu medical si ulterior in prenatal; eu lucrez cu contract de munca, dar, datorita unor neintelegeri nu mi se plateste decat impozitele,ma rog toate darile la stat, in mana nu vad mai nimic; nu am plecat in alta parte datorita sarcinii.
Intrebarea ar fi: daca intru in medical, de unde ar trebui sa vina banii? Vor ajunge la mine sau ii va opri patroana pt ea?
In al doilea rand, intre 1-15nov 2007 eu nu am lucrat nicaieri, daca nasc inainte de 15 nov 2008 nu pot beneficia de cic?
Va multumesc mult,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Urmeaza sa nasc peste 9 zile aproximativ si am aflat cum ca daca nu mi-am luat concediu prenatal sau / si postnatal (deoarece eram oricum in vacanta-lucrez in invatamant), nu voi putea primi stimulentul de reintoarecere in activitate inainte de implinirea varstei de doi ani de catre copil. Rog pe cineva care cunoaste legea sau a trecut printr-o situatie asemanatoare sa ma lamureasca si pe mine daca e adevarat sau nu ca trebuie sa existe o intrerupere prin concediu postnatal de minim 42 de zile

MADALINA 37+ si SOFIA MARIA(12.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgiana11 spune:


Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la acel salariu mediu la nivel de firma care se acorda mamei cu ocazia nasterii(conform CCMN).Firma la care sunt angajata are un contract colectiv de munca in care se specifica acordarea sumei de 1000 RON cu ocazia nasterii.
Intrebarea mea este:Care din cele doua contracte trebuie respectate?
Eu voi primi 1000RON (conform contractului la nivel de firma) sau un salariu mediu la nivel de firma(conform CCMN)? Ce trebuie sa fac in acest sens?
Va rog daca se poate sa imi indicati si o baza legala pentru acest raspuns.

Multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
citat din mesajul lui vrajitoarea

marius te rog mai lamureste-ma cu inca o problema si nu te mai intreb mult timp pe urma:daca nasc al doilea copil inainte sa faca primul 2 ani (cu cateva zile doar inainte)ce acte trebuie depuse la primarie? dar la angajator?multumesc mult.

diana mami de andrei(19.10.2006)si26+


Pentru CIC 2 (pentru al doilea copil) nu poti depune cerere decat dupa ce implineste bb2 varsta de 42 de zile. Intre nasterea lui bb2 si a doua zi dupa ce bb1 implineste 2 ani trebuie sa fii acoperita ori cu CIC 1, ori cu postnatal pt bb2 (mai sunt cateva variante dar nu cred ca e cazul sa le discutam).
Deci fii atenta la tipul de concediu cu care te "acoperi" intre nasterea lui bb 2 si a 43-a zi de la nasterea lui (daca CIC 1 se termina in acest interval).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
citat din mesajul lui gologanii

[...] daca intru in medical, de unde ar trebui sa vina banii? Vor ajunge la mine sau ii va opri patroana pt ea?


In principiu, pentru concedii medicale (inclusiv prenatal, postnatal) se duce la angajator certificatul medical. Acesta iti plateste tie indemnizatia, urmand sa o recupereze de la buget.
In situatia ta insa (cam ilegala), probabil va trebui sa faci ceva pentru a obtine acesti bani. Retine ca, pe perioada concediului medical, se platesc taxe foarte mici.
quote:

In al doilea rand, intre 1-15nov 2007 eu nu am lucrat nicaieri, daca nasc inainte de 15 nov 2008 nu pot beneficia de cic?


Daca aceasta este singura intrerupere in cele 12 luni anterioare datei nasterii atunci DA, beneficiezi de CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2002 spune:

buna
am si eu o intrebare pt. marius, legata de mult discutata acordare a salariului mediu de catre unitate. Sunt profesoara la o Scoala de arte ce tine de Ministerul Culturii, dar in care se aplica, cel putin dpdv didactic, regula scolilor " obisnuite", adica cele ce tin de Ministerul Invatamantului. Speram ca cererea in care vizam acordarea de catre scoala a acestui salariu mediu bonus sa gaseasca raspuns afirmativ, mai ales ca aveam sustinerea nu doar a CCMUNN, ci si a celui colectiv national unic pe ramura invatamant (art. 36). IN fione, rapsunsul primit dupa 2 saptamani de batut la usi a fost ca prevederea respectiva este oarecum optionala, ca nu-s fonduri, ca nu se aproba, blablabla. se pare ca orice argument legal as aduce, acesta este "desfiintat" cu acelasi tip de raspuns: lipsa banilor. mai pot face in acest caz ceva?
si de asemnea exista vreo "portita" prin care sotul meu (prep univ) sa poata solicita acest drept de la facultate tinand cont de faptul ca mie nu mi se acorda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taniusca spune:

buna ziua. Am o intrebare pentru cineva in masura sa ma lamureasca, poate mai sunt si alte viitoare mamici in situatia mea si ar fi bine sa stim cum procedam in cazul nostru. Sunt in perioada celor 60 de zile de la absolvirea cursurilor universitare cu diploma de licenta si urmeaza sa nasc in cateva zile. Conform legii, beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului (de 600 lei)+ celelalte drepturi, dar nimeni nu stie sa-mi spuna cum procedez concret, de la protectia copilului n-au stiut sa-mi raspunda. Daca s-a mai confruntat cineva cu situatia de ata, rog sa ma ajute.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annacska spune:

Buna!

Marius am si eu o intrebare daca se poate. In timpul concediului de maternitate sau in timpul concediului prenatal pot sa am contract civil cu o firma. Alta decat ceea la care lucrez.

Multumesc anticipat pentru informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

tania2002 - nu stiu ce sa spun. Dvs puteti face solicitarea oficiala la care sa primiti un raspuns oficial. Astept acel raspuns scris.



taniusca - procedura si pt dvs este identica cu al oricarei alte persoane care are acest drept. Trebuie sa va administrati dosarul la fel ca oricine, procedura nu difera.
Sunt si aici subiecte despre ce si cum anume trebuie facut in acest sens. Nu sunteti o exceptie ci un caz obisnuit prevazut de lege.




annacska
Nu. Ori sunteti in concediu de boala (incapacitate temporara de munca) ori aveti capacitatea de a munci deci nu mai discutam de asigurare privind incapacitatea de a munci. Dvs. ce spuneti? Puteti sau nu puteti sa lucrati?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput