Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 58

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Multumesc, gina, asa stiam si eu, dar am vrut sa fiu sigura...

Dar poate confirma si marius, de siguranta...

cu Daria Nandini de 22+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

buna ziua ,
as avea si eu o intrebare
in cazul in care fac naveta zilnica de acasa la locul de munca 140 km dus intors, as putea cere conform OUG96/2003 anexa 1, pct g , sa imi mute biroul in loc unde am domiciliul- ar putea din pct de vedere tehnic- avand in vedere ca pana acum 2 ani acolo si era biroul si ca ari e de acoperire am acel judet ?
Binenteles sa am si o adeverinta de la ginecolog ca este un pericol pt sarcina sa fac naveta zilnic?

9+ si de Daniel(05.03.2006)

"http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=zsuzsu&year=2009&month=3&day=31&babycount=1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Multumesc, gina, asa stiam si eu, dar am vrut sa fiu sigura...

Dar poate confirma si marius, de siguranta...

cu Daria Nandini de 22+

Daria: "posedata de bine" (persana)
Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa)


Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!


Ideal este cu 28 august, practic se poate si cu septembrie (1-2-3..8 septembrie e Ok)

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui zsuzsu

buna ziua ,
as avea si eu o intrebare
in cazul in care fac naveta zilnica de acasa la locul de munca 140 km dus intors, as putea cere conform OUG96/2003 anexa 1, pct g , sa imi mute biroul in loc unde am domiciliul- ar putea din pct de vedere tehnic- avand in vedere ca pana acum 2 ani acolo si era biroul si ca ari e de acoperire am acel judet ?
Binenteles sa am si o adeverinta de la ginecolog ca este un pericol pt sarcina sa fac naveta zilnic?

9+ si de Daniel(05.03.2006)

"http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=zsuzsu&year=2009&month=3&day=31&babycount=1"


Ai putea cere desigur.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaOr spune:

buna, am si eu o intrebare, poate Marius sau altcineva ma poate ajuta.am nascut de 3 saptamani si am facut cerere (acum cevq vreme) pentru a primi acel salariu mediu pe unitate. cererea a fost aprobata de director si pasand cererea contabilei dar ...azi vorbind cu contabila mi-a raspuns urmatoarele pe mail:

PE CEREREA TA AI TRECUT ART 51 LIC C din Contractul colectiv de m-ca. Contracte colective se fac la firmele mari care au sindicate.

Ti-am atasat ce scrie in Codul muncii la acel articol. Noi nu avem un Contract colectiv de m-ca ci doar individuale.


Din cate stiu eu prevedereile contractului colectiv la nivel national se aplica chiar daca ai contract individual nu? care sunt argumentele pe care i le pot aduce?
multumesc, Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Oare?



ART. 2

(1) Contractul colectiv de munca unic la nivel national cuprinde drepturile si obligatiile angajatorilor*) si ale salariatilor cu privire la conditiile generale de munca prevazute de legislatia in vigoare, precum si cele convenite in procesul de negociere.

_


*) In sensul prezentului contract:

- termenul angajator desemneaza pe cel care angajeaza - persoana juridica sau fizica autorizata potrivit legii, care administreaza, utilizeaza capital, indiferent de natura acestuia, si care foloseste forta de munca salariata;

- termenul unitate desemneaza societatile comerciale, alte organizatii cu scop lucrativ, institutiile publice si orice persoana juridica ce angajeaza salariati;



Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

1.Marius inteleg din raspunsul tau la intrebarea Andreei ca contractul colectiv de munca la nivel national este mai presus de contractele individuale de munca nu? Si in cazul in care exista un contract colectiv de munca la nivelul companiei se alege varianta mai avantajoasa pentru angajat.

Eu asa am inteles te rog lamureste ma.

2.La noi nu exista contract colectiv de munca deci pot depune cererea cf. Contractului colectiv national. Asa e?

3.Are vreo relevanta faptul ca deja am intrat in CIC?

Pentru a usura raspunsul am numerotat intrebarile sa imi spui doar da sau nu , dar te rog raspunde-mi. Multumesc.

Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

mutumesc mult pt raspuns
astept sa anunt ca sunt insarcinata si apoi voi cere si mutarea biroului

9+ si de Daniel(05.03.2006)

"http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=zsuzsu&year=2009&month=3&day=31&babycount=1"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaOr spune:

Multumesc Marius de raspuns, asa ma gandeam si eu. I-am transmis colegei mele, contabila, si astept raspuns.
Inca o intrebare daca se poate : Acest salariu mediu pe unitate apare pe statul de plata in momentul in care il primesc (eu fiind in prezent in concediu de maternitate pana la sfarsitul lui octombrie cand se termina cele 126 de zile)? exista posibilitatea introducerii pe statul de plata-ma gandesc la ideea decontarii ca nu se da "la negru" o data ce e prevazut de lege? Mentionez ca nu cunosc programul uilizat dar o alta probplema a coelgei mele era cum introduce ea oare pe statul de plata (nimeni nu a mai solicitat de la noi acest salariu mediu)

Sper ca am fost destul de coerenta si s-a inteles exact problema.
Multumesc,
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui AndreeaOr

Inca o intrebare daca se poate : Acest salariu mediu pe unitate apare pe statul de plata in momentul in care il primesc

NU trebuie sa apara pe statul de plata, acesta este un ajutor social, nu un venit de natura salariala. Ori ti-l vireaza in cont ori semnezi daca il iei cash. Mai departe sunt doar inregistrarile in contablitate.

Mergi la inceput