Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns firjinia spune:

quote:
citat din mesajul lui firjinia

Buna ziua, am vazut ca pe aici sunt oameni care stiu mai bine, am si eu un caz mai diferit, daca e cineva care ma poate sfatui. Am fost angajata in ultimul an la mai multe firme, fara nici o zi lipsa. Primul job, a fost la un restaurant care a cerut inchiderea firmei, apoi urmatoarele 3 firme, erau ale acelorasi patroni turci, care mi-au mutat cartea de munca dupa cum au avut nevoie de mine. Ultima firma la care am ramas angajata tot a acestor patroni a avut punct de lucru in ilfov, apoi l-au desfiintat si m-au mutat pe sediu, cu actele, sediu care e in prahova. Acum exact inainte sa aduc la firma concediul prenatal, ei au plecat in tara lor, au lasat totul balta. Si abia dupa plecarea lor am aflat ca firma pe care sunt angajata a fost pusa sub sechestru, ca datoriile salariale nu mai fusesera platite din ianuarie 2008. Acum credeti ca mai pot beneficia de banii pe concediul prenatal si postnatal, sau daca mai pot beneficia de concediul indemnizatie copil? ce am de facut?



Ramane in picioare problema si sper sa nu nasc pana citeste cineva :) am DPN 8 august 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

buna marius.te rog mult sa ma lamuresti si pe mine cum sa procedez.sunt f nelinistita si nu face bine la bebe2 pe care il port f greu si cu riscul de a naste prea repede.Sunt tot pe drumuri intre Timisoara -parintii mei -si Bucuresti unde e sotul si nu reusesc sa ma documentez suficient.sunt in cic1 pana in 19oct 2008 si urmeaza sa nasc al doilea copil in 23 oct 2008.Patroana mea nu mai vrea sa ma reangajeze , mi-a spus clar-si am semnat si o demisie in alb in momentul cand am intrat in cic1 ,de nevoie am semnat-o.Pentru aceste zile din 19-pana in 23 oct ce trebuie facut?Trebuie sa ma reangajeze?Si poate folosi demisia mea?Am mare nevoie de banii astia, stam in chirie in Bucuresti si nu as vrea sa ii pierd ,mai ales ca sunt dreptul meu si ii da statul.Daca as naste mai repede pe 18 oct sa zicem s-ar rezolva problema fara sa trebuiasca reangajare?eu nasc cu cezariana deci cred ca s-ar putea teoretic.multumesc anticipat.

diana mami de andrei(19.10.2006)si15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
citat din mesajul lui firjinia

quote:
citat din mesajul lui firjinia

Buna ziua, am vazut ca pe aici sunt oameni care stiu mai bine, am si eu un caz mai diferit, daca e cineva care ma poate sfatui. Am fost angajata in ultimul an la mai multe firme, fara nici o zi lipsa. Primul job, a fost la un restaurant care a cerut inchiderea firmei, apoi urmatoarele 3 firme, erau ale acelorasi patroni turci, care mi-au mutat cartea de munca dupa cum au avut nevoie de mine. Ultima firma la care am ramas angajata tot a acestor patroni a avut punct de lucru in ilfov, apoi l-au desfiintat si m-au mutat pe sediu, cu actele, sediu care e in prahova. Acum exact inainte sa aduc la firma concediul prenatal, ei au plecat in tara lor, au lasat totul balta. Si abia dupa plecarea lor am aflat ca firma pe care sunt angajata a fost pusa sub sechestru, ca datoriile salariale nu mai fusesera platite din ianuarie 2008. Acum credeti ca mai pot beneficia de banii pe concediul prenatal si postnatal, sau daca mai pot beneficia de concediul indemnizatie copil? ce am de facut?



Ramane in picioare problema si sper sa nu nasc pana citeste cineva :) am DPN 8 august 2008



E Ok. Chiar daca nu au platit nu este vina ta.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
citat din mesajul lui vrajitoarea

buna marius.te rog mult sa ma lamuresti si pe mine cum sa procedez.sunt f nelinistita si nu face bine la bebe2 pe care il port f greu si cu riscul de a naste prea repede.Sunt tot pe drumuri intre Timisoara -parintii mei -si Bucuresti unde e sotul si nu reusesc sa ma documentez suficient.sunt in cic1 pana in 19oct 2008 si urmeaza sa nasc al doilea copil in 23 oct 2008.Patroana mea nu mai vrea sa ma reangajeze , mi-a spus clar-si am semnat si o demisie in alb in momentul cand am intrat in cic1 ,de nevoie am semnat-o.Pentru aceste zile din 19-pana in 23 oct ce trebuie facut?Trebuie sa ma reangajeze?Si poate folosi demisia mea?Am mare nevoie de banii astia, stam in chirie in Bucuresti si nu as vrea sa ii pierd ,mai ales ca sunt dreptul meu si ii da statul.Daca as naste mai repede pe 18 oct sa zicem s-ar rezolva problema fara sa trebuiasca reangajare?eu nasc cu cezariana deci cred ca s-ar putea teoretic.multumesc anticipat.

diana mami de andrei(19.10.2006)si15+



Fii linistita e totul OK. Va trebuie sa te reintorci in 19 (in acte cel putin) vi primi o decizie de desfacere a CM insa va trebui sa mergi la Casa de asigurari de sanatate pt a face demersurile pt prenatal (19-23 oct sau cand se va fi nascut al doilea copil) respectiv postnatal (23 oct -> 42 de zile) bani care ii vei incasa de la Casa de asigurari de sanatate si apoi intri in CIC 2 anterior sa-ti faci dosar exact ca si pt primul CIC (cel actual) procedura este identica. DAR ai dreptul atat la pre/postnatal cat si la CIC chiar daca nu mai lucrezi. Acele 13 zile sunt irelevante poti sa intri in prenatal direct din CIC1 - 1.2-....19 octombrie Nu este obligatoriu sa termini CIC 1. Dar il duci pana unde iti convine si intri dirtect in prenatal.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

multumesc mult de lamurire dar mai am o mica intrebare:daca nasc inainte de a se termina cic1( chiar si cu cateva zile)ce trebuie sa fac?fac cerere de prelungire a cic ?catre cine? tot intreb pt ca s-ar putea sa nasc in alt oras si atunci mai greu mi-e sa ma deplasez pana in bucuresti unde am domiciliu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firjinia spune:

quote:
citat din mesajul lui marius

quote:
citat din mesajul lui firjinia

quote:
citat din mesajul lui firjinia

Buna ziua, am vazut ca pe aici sunt oameni care stiu mai bine, am si eu un caz mai diferit, daca e cineva care ma poate sfatui. Am fost angajata in ultimul an la mai multe firme, fara nici o zi lipsa. Primul job, a fost la un restaurant care a cerut inchiderea firmei, apoi urmatoarele 3 firme, erau ale acelorasi patroni turci, care mi-au mutat cartea de munca dupa cum au avut nevoie de mine. Ultima firma la care am ramas angajata tot a acestor patroni a avut punct de lucru in ilfov, apoi l-au desfiintat si m-au mutat pe sediu, cu actele, sediu care e in prahova. Acum exact inainte sa aduc la firma concediul prenatal, ei au plecat in tara lor, au lasat totul balta. Si abia dupa plecarea lor am aflat ca firma pe care sunt angajata a fost pusa sub sechestru, ca datoriile salariale nu mai fusesera platite din ianuarie 2008. Acum credeti ca mai pot beneficia de banii pe concediul prenatal si postnatal, sau daca mai pot beneficia de concediul indemnizatie copil? ce am de facut?



Ramane in picioare problema si sper sa nu nasc pana citeste cineva :) am DPN 8 august 2008



E Ok. Chiar daca nu au platit nu este vina ta.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Am inteles, dar unde ar trebui sa duc eu acum concediile medicale? Cine ar trebui sa-mi dea banii pe ele ... daca nu am adeverinta de angajat, mai pot eu sa depun dosarul ptr CIC ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Du-te la Casa de asigurari de sanatate.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ing77 spune:

Draga Marius,

Am citit toate cel 48 de pagini de mesaje dar nu am intalnit raspuns la intrebarea mea: Pana la nasterea copilului, in cele 12 luni de contributie am si cateva luni cu contract de 2h. In acest caz voi beneficia de CIC?

Multytumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

buna marius

am citit toate cele 48 de pag si nu am intalnit situatia urmatoare :

sunt FPA cu activitate , deci platesc sanatate . ca persoana fizica inca nu mi-am dus cartea de munca la fortele de munca pentru vechime . o voi face pentru ca doresc sa am vechime si anul 2009 mi-am propus un copil - vitro .

ce trebuie sa fac pentru CIC . sa merg si sa platesc vechime , somaj etc si sanatate ca PFA - unic reprezentant legal sau trebuie contract personal ?

multumesc anticipat si astept raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Rozi, multumesc mult de raspuns.

O zi buna!

Mergi la inceput