Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valigabi spune:

Am si eu o intrebare. Sunt insarcinata in 18 sapt si trebuie sa nasc aprox pe 18 dec. Eu sunt profesor suplinitor si contractul imi expira la 31 august. De la 1 sept imi iau alt post de suplinire care o sa aiba o valabilitate maxima de 1 an. Deci la 31 august 2009 eu nu o sa mai fiu angajata. Voiam sa stiu daca mai beneficiez de CIC de la 1 sept 2009 si pana in momentul in care copilul o sa faca 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Stimate d-le Marius,

va rog sa-mi raspundeti la o intrebare sau daca exista un raspuns deja, ma multumesc si cu un link, eu am cautat dar se pare ca nu am gasit, altfel nu v-as deranja, sunt convinsa ca aveti alte lucruri mai importante de facut.

Am nascut in aprilie 2008 inainte de a implini primul copil 2 ani, deci cu prelungire CIC, nu am mai lucrat intre timp, am depus cerere pt salariul bonus si mi s-a acordat, respectiv am primit 630 RON.
Intrebarea mea inainte de a ma duce peste jurista:
-nu aveam dreptul la un salariu mediu pe unitate, respectiv 1200 RON? de la Financiar unde am reusit sa vorbesc cu cineva mi-au spus ca mi-au acordat acest bonus la valoarea salariului de baza cu care eram incadrata inaintea nasterii primului copil, dar imi amintesc ca si atunci am primit mai multi bani decat acum.

Deci, este legal sa primesc valoarea salariului mediu pe unitate de acum din 2008 sau cea de acum 2 ani?
Va multumesc foarte mult.
Nicoleta Puscasu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cea de acum din 2008.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Va multumesc foarte mult D-le Marius pt raspunsul dvs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Buna ziua,

am si eu o intrebare, poate stie cineva sa-mi raspunda.

Conform legislatiei femeile insarcinate au dreptul la 126 de zile de concediu prenatal + postnatal. Din acestea 42 de zile trebuie luate obligatoriu dupa nastere.

Ce se intampla daca o persoana isi ia concediu prenatal din saptamana 28 (adica cu 84 de zile inainte de data estimata a nasterii, lasandu-si fix 42 de zile pt dupa nastere) dar nu naste fix la 40 de saptamani, ci la 40 de saptamani si 2 zile? In aceasta situatie ei ii raman doar 40 de zile din prenatal pentru dupa nastere situatie in care nu se respcta legea. Cum o poate afecta acest lucru? mai poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E o intrebare mai de "matematica". Practic nici un medic nu va acorda la "limita" concediul prenatal.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Si daca totusi se intampla ca din diverse motive dupa nastere sa nu ramana cele 42 de zile, cum afecteaza acest lucru indemnizatia de cresterea a copilului. Cineva spunea ca nu mai ai dreptul la cei 6 milioane daca dupa nastere nu iti raman minim 42 de zile din cele 126. Stie cineva sa-mi spuna daca este posibil acest lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
citat din mesajul lui malinas

Si daca totusi se intampla ca din diverse motive dupa nastere sa nu ramana cele 42 de zile, cum afecteaza acest lucru indemnizatia de cresterea a copilului. Cineva spunea ca nu mai ai dreptul la cei 6 milioane daca dupa nastere nu iti raman minim 42 de zile din cele 126. Stie cineva sa-mi spuna daca este posibil acest lucru?


Categoric ai dreptul la CIC daca indeplinesti conditiile prevazute de lege: venituri profesionale impozabile realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.

Conditia cu cele 42 de zile de postnatal reprezinta:
1. angajatorul nu are voie sa te primeasca la munca in acest interval;
2. nu ai dreptul la CIC decat incepand cu a 43 zi de viata a copilului si pana implineste 2 ani.

Deci, din pct de vedere CIC, primele 42 de zile din viata copilului nu prezinta relevanta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firjinia spune:

Buna ziua, am vazut ca pe aici sunt oameni care stiu mai bine, am si eu un caz mai diferit, daca e cineva care ma poate sfatui. Am fost angajata in ultimul an la mai multe firme, fara nici o zi lipsa. Primul job, a fost la un restaurant care a cerut inchiderea firmei, apoi urmatoarele 3 firme, erau ale acelorasi patroni turci, care mi-au mutat cartea de munca dupa cum au avut nevoie de mine. Ultima firma la care am ramas angajata tot a acestor patroni a avut punct de lucru in ilfov, apoi l-au desfiintat si m-au mutat pe sediu, cu actele, sediu care e in prahova. Acum exact inainte sa aduc la firma concediul prenatal, ei au plecat in tara lor, au lasat totul balta. Si abia dupa plecarea lor am aflat ca firma pe care sunt angajata a fost pusa sub sechestru, ca datoriile salariale nu mai fusesera platite din ianuarie 2008. Acum credeti ca mai pot beneficia de banii pe concediul prenatal si postnatal, sau daca mai pot beneficia de concediul indemnizatie copil? ce am de facut?

Mergi la inceput