Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Multumesc, Marius.

Stiu exact perioadele "cu probleme" (adica gauri).

Pentru CM: perioada neachitata este perioada de imediat de dupa licenta (sa zic 1 august 2002, ca sa fie luna intreaga) - 1 octombrie 2003.

Pentru PFA: perioada neachitata este februarie 2003 (atunci m-am inscris la Finante, pana atunci nu am folosit autorizatia, desi o am din octombrie 2002) - prezent. Insa nu am avut constant activitate, am doi ani cu profit 0.

Din ce mi-ai spus tu, am inteles ca ei te obliga sa platesti de doua ori, odata ca angajat si odata ca PFA, indiferent daca ai sau nu ai bani. Well, I'm sorry, NU am bani.

Sa stii ca pe mine nu m-a ajutat nimeni, niciodata, cu legile si cu prevederile acestora. Tot ce am avut de aflat am aflat in timp, de pe Internet, dar asta recent, de cand bat site-urile si forumurile (adica de prin 2006, asa).

Inca un lucru: nu stiu daca voi putea ajunge la Cluj pana la sfarsitul anului, cand am DPN. Trenul nu circula, un drum, ai vazut cat ma costa, fac 15 ore pana la Cluj, si nu pot sa zic c-am avut sarcina fara simptome pana acum, din contra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Imi pare rau ca nu pot sa ti spun altceva. Legislatia este de asa maniera incat sa oblige la plata asigurarilor de sanatate. Ca si PFA se putea intrerupe autorizarea. Acum nu conteaza. Concluzia este aceeasi.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Marius, in cazul traducatorilor autorizati, nu se poate face intrerupere de activitate. Stiu asta de la Finante, macar atat au stiut si aia sa ma lamureasca, pentru ca, in rest, eu a trebuit sa le explic legea, ei habar n-aveau. Singurul lucru pe care il puteam face era sa renunt definitiv la autorizatie, respectiv sa solicit anularea ei de catre emitent, Ministerul Justitiei, ceea ce chiar n-am vrut sa fac. Impozit la Finante platesc oricum, ca am, ca n-am activitate, ei urmand sa-mi returneze banii in momentul depunerii declaratiei rectificative.

Imi pare rau ca, in 2003 si chiar din 2003 incoace, nu am gasit pe nimeni care sa ma indrume si sa-mi spuna exact ce drepturi si obligatii am. Dupa cum am spus, m-am descurcat mereu singura si am ajuns eu sa pot da sfaturi altora si sa-i ajut cu informatii.

Iti multumesc din nou, nu are de ce sa-ti para tie rau, tu chiar ai fost prompt si clar in raspunsurile tale. Eu am trimis un mail la CAS Cluj, poate se indura si-mi raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Haida de... de unde au scos cei de la Finante faptul ca declaratia ta este ca NU vei desfasura activitate pe o anumita perioada? E prima data cand aud. Este o confuzie
1. Dreptul de a profesa
2. Profesarea in sine

pt. pct. 1 este acea autorizare la care nu vrei sa renunti mi se pare normal
pt pct. 2 sunt demersuri de incetare a activitatii si radiere din evidentele fiscului. Pot fi reluate oricand. In acest caz nu mai datorezi nimic catre nici un buget ca si PFA (nici impozit nici CASS) pana in momentul in care reiei documentatia pt declararea activitatii
ca si prima data.
Nu pot sa nu remarc si altceva. Este fals ca trebuie sa declari un venit care sa fie impozitat anticipat dupa cum reiese din ceea ce scrii. Poti sa declari venit daca nu zero, atunci 1 RON. Si bineinteles impozitul este pe masura. Ai obligatia sa regularizezi (pe baza declaratiei specifice) ulterior veniturile efectiv realizate. Desigur daca nu ai avut facturi emise, acestea vor fi si in final tot 1 RON.
Nu te lasa prostita de cei de la Adm financiara. Ei (inspectorii) bat campii de multe ori si ii pun pe bietii oameni sa dea bani pe nimic pe ideea ca "lasa ca-i primesti tu inapoi", desi oamenii chiar NU datoreaza nimic si NU vor datora nimic, dar se lasa intimidati nefiind corect si complet informati. NU uita insa ca atata vreme cat esti activa la finante datorezi CASS(sanatate)

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Corect ce spui tu, dar degeaba. Crezi ca la Finante n-am avut discutii? Cum sa nu... :) Si n-am rezolvat nimic.

Stiu ca o alta traducatoare a depus la Finante o declaratie legalizata la notar, in care spunea ca in perioada X nu va avea venituri, pentru ca se va afla in concediu de crestere a copilului. Nu era din Cluj. Si sa stii ca, asa cum criteriile de dovedire a calitatii de asigurat variaza in functie de judet, acelasi lucru se intampla si cu Finantele. Deci nu garantez ca ceea ce a facut fata respectiva este valabil peste tot in tara.

Clujul s-a dovedit intotdeauna mai cu mot la chestii legislative. :)

Eu am fost la Finante in 2005, parca, pentru ca urma sa plec din Cluj o vreme si sa nu am activitate, deci vroiam sa nu platesc impozit pentru ceva ce nu castig. I-am intrebat cum sa fac intrerupere de activitate si radiere din evidentele lor pentru o anumita perioada - exact ce zici si tu. Dupa ce m-au plimbat pe la vreo 3 birouri, au concluzionat ca asa ceva nu se poate face si ca ei ma scot din evidente numai daca renunt la autorizatie - deci scoatere definitiva, pentru ca eu, ca traducator autorizat, functionez in campul muncii cu "perioada nedeterminata". :)

Si mie mi-ar placea ca legea sa se aplice la fel peste tot si pentru toti, dar acest lucru NU se poate, pentru ca, uneori, NU ti se recunosc drepturile nici macar atunci cand te duci cu legea in mana. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si ma mai deranjeaza un lucru, anume: daca intrebi doua persoane diferite din cadrul aceleiasi institutii, in doua momente diferite, este posibil sa afli informatii diferite... Asta asa, ca sa nu mai stii ce sa faci... :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Am postat si eu 2 intrebari la sf. pag.44 cine poate sa-mi raspunda va rog mult de tot. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu spune:


Am si eu citeva intrebari punctuale:
1)cine poate beneficia de stimulentul de100ron lunar de dupa nastere, aferent indemnizatiei 600+200, si de unde se poate ridica
2)cind trebuie se fie depusa cererea pentru salariu bonus la unitatea la care lucrez si daca bugetarii pot beneficia de el
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_roberta spune:

Am si eu o mare dilema. Am nascut la 24.12.2007. Eram deja resemnata ca nu o sa primesc indemnizatia pentru cresterea copilului, nefiind salariata cu 3 luni inainte de a ramane gravida....acum cateva ore, intamplator,am citit o postare prin care cineva spunea ca daca ai absolvit si ai dat licenta inainte de a naste, te-ai incadra astfel incat sa primesti banii. Ori eu am dat licenta in august 2007, deci cu 4 luni inainte de a naste si nu stiu ce sa fac dat fiind ca fetita are 6 luni si jumatate. Daca e de folos pentru raspuns, am absolvit Scoala Postliceala Carol Davilla. Va rog din suflet daca se poate sa imi dati un raspuns cat mai repede sa stiu incotro s-o apuc sau daca sa stau cumintica pt ca nu iau nimic.
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La TOATE intrebarile puse, raspunsurile se gasesc in acest subiect:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123679







Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput