Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by florinutza

Buna!
si eu am mare nelamuririe referitor la concediul pre si post natal. eu trebuie sa nasc la inceput de saptambrie si mai exact dupa calculele DPN 15.09.2008, si as dori sa imi iau intai concediu de odihna de care nici nu m-am atins acest an pe la jumatatea lui august. Urmand a intra in concediu prenatal la inceput de septembrie.
Ma obliga cineva sa iau anumite zile inainte?

Ma poate ajuta?



Nu te obliga nimic. Poti.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

buna. am o intrebare. de la firma mea mi se zice ca nu exista contract colectiv de munca si ca nu voi beneficia de prima pt nou nascut. sa renunt? sau sa le trimit totusi cererea???

va multumesc



Pozici Iulia

Mami de Mufitza Elena Ariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are legatura daca aveti sau nu contract colectiv de munca. Acest drept este statuat de CCMN care este OBLIGATORIU pt toti angajatorii. Trimite-le cererea si in caz de refuz sa precizeze in scris baza legala a refuzului. Dar nu o vor face. Se vor interesa si vor plati. Multi fac la fel. La inceput caraie ca asa ca pe dincolo dar pana la urma se conformeaza legilor. Unii nu, dar ajung in proces si apoi pierd procesul si platesc si mai mult.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

multumesc mult marius. asa o sa fac.



Pozici Iulia

Mami de Mufitza Elena Ariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melly23 spune:

buna seara!!!am si eu o rugaminte!!!as dori un model de cerere pentru concediu de crestere al copilului ce trebuie depus la angajator, adica la firma!!!multumesc

melinda

Mamicuta de fluturas Amelia Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy2006 spune:

Eu am facut la angajator cerere de suspendare a contractului si la primarie o cerere tip pentru intrarea in cic.la angajator o cerere simpla prin care cer suspendarea pe perioada cat ma aflu in cresterea copilului pentru a se duce cu ea la fortele de munca si pt ati aduce un act aditional de suspendaresi cu deverinta de la firma prin care sa arata ca ti-au platit darile la stat in ultimile 12 luni te duci la primarie dupa ce ai terminat concediul de maternitate.cererea este bine sa o faci cu o saptamana inainte de a termina concediul de lauzie ca dureaza un pic depinde cum se misca cei de la firma sa ai actele gata in maxim 60 de zile ca sa nu pierzi niciun ban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy2006 spune:

am si eu o intrebare acum .Eu de la 1 iulie plec la munca am facut cerere de a reintoarcere si anularea suspendarii dar sotul meu care a lucrat pana acum o luna in armata sa angajat in alta parte unde nu prea ii convine si vrea sa renunte si am decis sa ia el indemnizatia pentru ca a cotizat in ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului dar ceea ce nu stiu este ca el nemailucrand acum in alta parte poate sa-si mai ia acea indemnizatie si ce acte ii trebuie lui?Va rog este urgent trebuie sa ne miscam repede pentru a nu pierde multi bani stiu ca depinde de data depunerii cererii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

melly23:
Nu este un model anume, in fapt nici macar nu este o cerere ci mai degraba o adresa de informare simpla. Subsemnata.... angajata in cadrul.... prin prezenta va informez ca incepand cu data de .... voi beneficia de concediul pt ingrijirea copilului minor in conformitate cu prevederile legale in vigoare.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

georgy2006:
Are dreptul conditiile prevazute de lege se refera strict la perioada celor 12 luni anterioare datei nasterii copilului. Procedural insa va trebui re administrat tot dosarul la fel cum ati mai facut. Asta e.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy2006 spune:

acea adeverinta prin care arata contributia la stat in ultimile 12 luni anterioare nasterii fetei o ia de la unitatea militara la care a lucrat in acel moment dar acel act aditional de suspendare de unde il ia daca el nu mai lucreaza?In orice caz multumesc pentru raspuns ma duc la primarie cred ca ei vor stii sigur sa-mi spuna ce acte imi trebuie in acest caz


Mergi la inceput