Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa este. E cea mai buna idee. Important este ca se poate. Deci mai trebuie facut.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy2006 spune:

Am fost la primarie pentru raspunsul pe care il cautam dar angajatele parca erau de pe alta planeta habar nu aveau despre ce lege vorbesc sau ce acte trebuie parca vorbeam alta limba,cred ca tot la fortele de munca trebuie mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu spune:

Buna!
Am si eu citeva intrebari punctuale:
1)cine poate beneficia de stimulentul de100ron lunar de dupa nastere, aferent indemnizatiei 600+200, si de unde se poate ridica
2)cind trebuie se fie depusa cererea pentru salariu bonus la unitatea la care lucrez si daca bugetarii pot beneficia de el
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Hot#259;rāre nr. 11/2008
din 09/01/2008


privind indexarea nivelului lunar al venitului minim garantat #351;i al aloca#355;iei pentru copiii nou-n#259;scu#355;i, prev#259;zute de Legea nr. 461/2001 privind venitul minim garantat


Publicat in MOF nr. 27 - 14/01/2008



Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 27 din 14/01/2008


Actul a intrat in vigoare la data de 14 ianuarie 2008

Tematici

Aloca#355;ii
Reglement#259;ri




Īn temeiul art. 108 din Constitu#355;ia Romāniei, republicat#259;, al art. 4 alin. (3) #351;i al art. 25 alin. (5) din Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modific#259;rile #351;i complet#259;rile ulterioare,


Guvernul Romāniei adopt#259; prezenta hot#259;rāre.


Art. 1. - (1) Īncepānd cu luna ianuarie 2008, nivelul lunar al venitului minim garantat prev#259;zut la art. 4 alin. (1) din Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modific#259;rile #351;i complet#259;rile ulterioare, este de:
a) 181 lei pentru familiile formate din 2 persoane;
b) 252 lei pentru familiile formate din 3 persoane;
c) 314 lei pentru familiile formate din 4 persoane;
d) 372 lei pentru familiile formate din 5 persoane;
e) cāte 25 lei pentru fiecare alt#259; persoan#259; peste num#259;rul de 5 persoane, care face parte din familie, īn condi#355;iile prev#259;zute de Legea nr. 416/2001, cu modific#259;rile #351;i complet#259;rile ulterioare.
(2) Īncepānd cu luna ianuarie 2008, nivelul lunar al venitului minim garantat pentru persoana singur#259;, prev#259;zut la art. 4 alin. (2) din Legea nr. 416/2001, cu modific#259;rile #351;i complet#259;rile ulterioare, este de 100 lei.
Art. 2. - Īncepānd cu luna ianuarie 2008, cuantumul aloca#355;iei pentru copiii nou-n#259;scu#355;i, prev#259;zut la art. 25 alin. (1) din Legea nr. 416/2001, cu modific#259;rile #351;i complet#259;rile ulterioare, este de 213 lei.





Poate ajuta pe careva,
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Un raspuns la 1 intrebare pls:

Unde exact pot gasi varianta in care angajatorul plateste un fel de al 13-lea salariu proaspetei gravide?
Este obligat sa il acorde?

Multumesc,
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

as avea si eu o problema legata de indemnizatie.
eu am terminat concediul posnatal la sfarsitul lunii ianuarie si trebuia sa depun dosarul pt indemnizatie. am mers la locul de munca unde am depus o actele necesare intreruperii activitatii.cei de la resurse umane au spus ca-mi vor depune ei dosarul(precizez ca lucrez cu strainii)si cred ca ei nu stiau ca angajatorii nu tb sa mai depuna ei dosarul ci eu tb sa merg la primarie sa-l depun. insa ei nu mi-au precizat nimic si nici eu nu am stiu nimic asa ca fericita ca nu tb sa mai alerg cu copilul pe frigul ala, le las actele, de altfel cerute de ei.
astept o luna juma si nu primesc nimic, dau telefon la serviciu si-mi spun ca ma vor cauta ca sa-mi spuna ce este cu dosarul.
si astept din nou( era deja jumatatrea lui aprilie) pleaca toata lumea in vacanta alte 2 saptamni si eu tot astep.
revin cu telefon si abia atunci se intereseaza si imi spun ca nu au facut nimic cu dosarul si ca eu tb sa merg la primarie.
mi s-a faut rau. ajung la primarie si mi se spune foarte senin ca am pierdut 3 luni juma de intemnizatie si ca nu se mai poate acorda retroactiv pt ca am depasit cele 60 de zile de la terminarea cond post.
as dori sa stiu dc mai exista vreo sansa sa recuperez acesti bani, cum ar tb sa procedez? sa dau locul de munca in judecata, dar ma mai intreb dc as fi fost bolnava si anu as fi putut sa depun dosarul in cele 60 de zile ce se intampla?

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze

povestea noastra


http://picasaweb.google.com/BicaSerban/DiversificareInVersiuneFuturista POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totulii spune:

marius poate ma ajuti si pe mine cu un raspuns la msajul anterior heeeeellllpp sau poate altcineva ma poate ajuta!!!!!!!!!!

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze

povestea noastra


http://picasaweb.google.com/BicaSerban/DiversificareInVersiuneFuturista POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Am si eu o intrebare: sunt angajata din 12.05.2008, momentan sunt insarcinata si dupa toate probabilitatile ar trebui sa nasc in martie 2009. Mi se va acorda CIC si voi lua acea indemnizatie pentru ingrijirea copilului sau nu? Mersi mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Agri spune:

[Buna ziua! va rog sa ma ajutati!!!
M-am intors din data de 16.06.2008 din concediu de crestere si ingrijire copil(copilul are doar un an) si ma confrunt cu urmatoarea probelema dir economic imi spune in data de 02.07.2008 sa ma intorc acasa in concediu.Am citit Ordonanta 148/2005, lege 25/2004si ordonanta 96/2003.Din cate imi dau eu seama e dreptul meu sa ma intorc la lucru mai devreme de 2 ani si ei trebuie sa ma primeasca, nu imi pot refuza intoarcerea.Stiu ca pe perioada celor 2 ani nu te pot da afara, dar am gasit in legea 25/2004 la art.21 le lasa o portita ceva cu reorganizarea judiciara(nu stiu ce inseamna) sau faliment, atunci te pot da afara???.Mi-au semnat in schimb adeverinta pentru depus dosar de stimulent.
Cred ca este doar o ambitie a dir. economice - mai am o o colega in alt oras care vrea sa se intoarca dar dupa 4 ani(adica 2 copii) si am inteles ca patronul nu a vrut sa o primeasca,acea colega fiind in subordinea ei si probabil a intervenit rautatea umana de ce pe aia nu si pe mine sa ma primeasca inapoi?!
Aflasem de situatia acestei colege si am intrebat o alta colega care e cam sefa pe aici si fina patronului daca sa ma intorc sau nu si a zis sa ma intorc ca au nevoie de mine suntem 3 fete,din care una intra in 2 saptamani in prenatal si daca celeilalte ii da concediu nu ramane nimeni pe vanzari, contabilitate primara...etc. Mai ales am dat E-mail de bun gasit si nu a zis nimeni nimic.Precizez ca eu vin in continuare la lucru asteptant ca fina patronului sa vorbeasca cu dumnealui.
Lamuriti-ma ca simt ca o iau razna.Au voie sa nu ma primeasca la munca??? se pot justifica cu reorganizarea asta judiciara??? e posibil ca in Bucuresti sa se faca restructurari iar in Cluj sa se angajeze oameni???
Ce ma sfatuiti sa fac?
Imi cer scuze ... cred ca nu sunt prea coerenta.
Va multumesc din suflet


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

te rog marius daca poti sa imi raspunzi la urmatoarea intrebare :eu trebuie sa nasc la 3zile dupa ce face primul copil 2ani.daca nasc inainte de a face 2ani ce acte mai imitrebuie ?si daca nasc dupa ,trebuie prenatal?

diana mami de andrei(19.10.2006)si15+

Mergi la inceput