Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lelutika spune:

Din cate saptamani pot intra in prenatal?
Concediul medical dinainte si de dupa nastere are legatura cu indemnizatia de 600 ron? Sau aceea o pot primi imediat dupa nasterea copilului?
In legatura cu prima data de angajator, acum doi ani cand s-a nascut primul copil nu am stiut de aceasta.O pot cere acum, retroactiv, sau e prea tarziu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy2006 spune:

IN CONCEDIUL DE CRESTERE DE SARCINA SI LAUZIE ARE 126 DE ZILE DIN CARE OBLIGATORII SUN CELE MINIM 42 DE ZILE DE POSTNATAL DUPA CARE POTI INTRA IN CIC PRACTIC ITI RAMAN MAXIM 84 DE ZILE PRENATAL DAR CUM NU STI EXACT DATA NASTERII ESTE BINE SA-TI LASI INCA VRE-O DOUA SAPTAMANI IN PLUS CEL PUTIN DUPA FATA DE CELE 42 DE ZILE CAM PE LA 7 LUNI POTI INTRA IN PRENATAL.EU AM INTRAT LA 8 LUNI DAR PE MINE MA AVANTAJA SA STAU MAI MULT IN POSTNATAL CA PE LANGA BANI DE CONCEDIU AM LUAT SI ALOCATIA DE 200 RON .BANI PE CARE TREBUIE S A TI DEA ANGAJATORUL PENTRU CRESTEREA COPILULUI AM CITI CA PANA LA VARSTA DE 3 ANI POTI SA TI CERI DAR NU SUNT SIGURA SI VEZI CA IN CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA MAI ESTE STIPULAT LA ART 66 CA FIRMA CAT ESTI IN CONCEDIUL DE SARCINA SI LAUZIE TREBUIE SA SUPORTE DIFERENTA PANA LA SUTA LA SUTA SALARIUL MINIM 6 SAPTAMANI ADICA SA IEI SALARIUL DE BAZA FARA NICI O OPRIRE

Manea_georgy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns domid spune:



Legal trebuie sa o primeasca inapoi si ea trebuie sa depuna o adresa scrisa cu nr de inregistrare (si ea sa aiba aceasta adresa) prin care sa anunte ca este insarcinata. Teoretic va fi greu sa o concedieze. Nu imposibil.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa
[/quote]


Multumesc Marius ptr raspuns
As dori inca o informatie,in legatura cu prietena despre care am scris mai sus:daca i se termina cic1 la data de 5 oct 2008 ,(atunci este insarcinata in luna 6)patronul nu o reangajeaza dar o pune somera atunci are sanse sa primeasca indemnizatie ptr al doilea copil?
Sau asa pierde totul?
Patronul la care lucra, nu o vrea sa o reangajeze spunand ca are destule vanzatoare la magazin si ea este in plus,l-a anuntat deja ca e insarcinata asa cum ai scris mai sus.
Multumesc ptr raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da este Ok si somajul este perioada asigurata la fel ca si cum ar lucra.



georgy2006 te-as ruga sa nu mai scrii cu majuscule. Ok?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy2006 spune:

Imi cer scuze nu am stiut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelutika spune:

As dori sa stiu sigur daca mai pot primi banii de la angajator, pentru nasterea primului copil (au trecut doi ani). Am intrebat si la ITM, dar n-am primit niciun raspuns. Marius, ma poti ajuta? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

quote:
Originally posted by lelutika

As dori sa stiu sigur daca mai pot primi banii de la angajator, pentru nasterea primului copil (au trecut doi ani). Am intrebat si la ITM, dar n-am primit niciun raspuns. Marius, ma poti ajuta? Multumesc.



Poti pana in 3 ani, da fa cererea la angajator, si specifica sa ti se dea un raspuns si in cazul ca este negativ sa precizeze de ce!

Sorana 18+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelutika spune:

Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza spune:

Buna!
si eu am mare nelamuririe referitor la concediul pre si post natal. eu trebuie sa nasc la inceput de saptambrie si mai exact dupa calculele DPN 15.09.2008, si as dori sa imi iau intai concediu de odihna de care nici nu m-am atins acest an pe la jumatatea lui august. Urmand a intra in concediu prenatal la inceput de septembrie.
Ma obliga cineva sa iau anumite zile inainte?

Ma poate ajuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebecubebe spune:

buna fetelor..nu am avut rabdare sa citesc tot, dar as vrea sa-i raspund alinei992...da, chiar daca esti bugetara, ai dreptul la salariu cand nasti!si mama e bugetara si o colega a ei tocmai a primit banii, la cateva sapt. dupa ce a nascut. mult succes!

Mergi la inceput