Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgy2006 spune:

multumesc mult pentru raspuns

Manea_georgy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy2006 spune:

Si inca ceva.trei luni de zile ei mi-au bagat salariul pe card desi eu eram in cic din greseala si mi-au platit si toate darile la stat as vrea sa stiu daca se poate ca statul sa sesizeze neregula ca eu apar ca si angajata si sa-mi ceara bani inapoi indemnizatia de 600 ron pe aceasta perioada

Manea_georgy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Aaaa, si inca o intrebare: dupa ce dai instiintarea angajatorului ca esti gravidush (de ce doar pana in 4 luni si nu si dupa aceasta data?), in perioada : momentul instiintarii -> CO prenatal, ei iti pot gasi nod in papura sa te dea afara? sau NU au nici un drept sa te dea afara tocmai pt a fi protejate gravidushele?

Ma ingrozesc lumea cat e de rea (ma refer si la colega mea, care atunci cand o preseaza, ii arunca in fata ca daca nu fata in ziua aia tot ce i se da, va fi data afara, astfel lucreaza si 10-12 ore/zi). E normal ce se intampla???

Mie mi se pare ca nu,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borzos spune:

am 27 de ani. sunt casatorit de 9 luni. sotia mea a ramas insarcinata si a avut probleme cu rinichii chiar din primele luni ale sarcinii. aluat antibiotic Zinnat de 2x pe zi la inceput si apoi doar o data pe zi , acum a terminat. este in luna a 6 a si mai ia doar no-spa si duphaston si elevit vitamine. ma intreb daca o sa aibe probleme copilul si daca are probleme la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgy2006 spune:

Eu am luat la inceput fara sa stiu ca sunt gravida ampicilina si duphaston iar cand am aflat ca am ramas ceea ce si imi doream am fost la medic sa intreb daca or sa aiba medicamentele efecte secundare dar acesta ma linistit ca duphastonul se da pentru mentinerea sarcini iar ampicilina este foarte slaba despre zinat nu stiu trebuie intrebat doctorul.In cocluzie eu am nascut o fetita foarte sanatoasa pana in acest moment si sa speram si ca de acum incolo si nici in sarcina nu am avut probleme.Multa sanatate si nastere usoara.

Manea_georgy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by georgy2006

Si inca ceva.trei luni de zile ei mi-au bagat salariul pe card desi eu eram in cic din greseala si mi-au platit si toate darile la stat as vrea sa stiu daca se poate ca statul sa sesizeze neregula ca eu apar ca si angajata si sa-mi ceara bani inapoi indemnizatia de 600 ron pe aceasta perioada

Manea_georgy



E problema lor nu a ta.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by Viviannie

Aaaa, si inca o intrebare: dupa ce dai instiintarea angajatorului ca esti gravidush (de ce doar pana in 4 luni si nu si dupa aceasta data?), in perioada : momentul instiintarii -> CO prenatal, ei iti pot gasi nod in papura sa te dea afara? sau NU au nici un drept sa te dea afara tocmai pt a fi protejate gravidushele?

Ma ingrozesc lumea cat e de rea (ma refer si la colega mea, care atunci cand o preseaza, ii arunca in fata ca daca nu fata in ziua aia tot ce i se da, va fi data afara, astfel lucreaza si 10-12 ore/zi). E normal ce se intampla???

Mie mi se pare ca nu,


Aceeasi,
Viviannie TSR



Te pot da afara dar nu pe acest motiv. Sa fim seriosi, a fi insarcinata nu inseamna ca poti sa faci orice ca doar nu te da nimeni afara. Cat despre colega ta e simplu, daca ii convine sta, daca nu ii convine nimeni nu o poate opri sa plece doar nu suntem in epoca sclaviei, nu? Este irelevant ca sta 1-2-9-12 ore. E decizia ei sa stea , sa faca sau sa plece... Chestia cu te dau afara iarasi este puerila. Si daca o da afara, ce?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna, revin cu un alt mesaj,

Legat de CIC si indemnizatia acordata de 600 ron/luna, cat si alocatia de 200 ron/luna pt bebe -> 2 ani, in cazul in care eu chiar si in timpul anuntarii firmei de noul statut, am si alte venituri gata impozitate sub niv minim / eco din activitatea de distribuitor pe langa veniturile de la locul de m-ca de 8 ore, exista riscul sa nu mai mi se acorde cele 600 ron?
daca pe viitor, chiar dupa nasterea 1 copil, ne vom deschide un srl doar pe numele sotului si veniturile mele de distribuitor vor depasi min/eco si trebuie sa fac declararea veniturilor globale, acestea vor afecta indemnizatia CIC in sensul ca mi se va csadea la 300 ron / luna din momentul obtinerii veniturilor pana la terminarea CIC?

Sper ca m-am exprimat inteligibil.
Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Marius,

Pai nu tocmai asa: "si ce daca o da afara".
E chestia ca din a4a luna pana in a 7-a angajatorul ce vrea intr-adevar sa te dea afara poate, sa-ti bage motive profesionale (in conditiile in care chiar daca tu ca si gravidush totusi nu ti-ai facut de cap...) iar tu ca angajata gravida Trebuie sa nu ai intrerupta darile la stat, cass etc. Ca sa nu vorbesc ca pierzi si indemnizatia pt cele 126 zile etc... Nimeni nu te angajeaza in a5a luna si in perioada de proba la noul loc de munca sa nu isi dea seama ca creste burica vizibil!

Ce e de facut?

Multumesc,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

multumesc de raspuns domnule Marius. problema este ca sefa de la sindicat a amenintat ca o da in judecata ( pe secretara contabila) daca ne da banii. eu inca nu am apucat sa vorbesc cu d-na de la sindicat sa vedem ce si cum dar sper sa o gasesc la tel cat de curand. avem si o secretara cam..... si nu inteleg de ce a sunat ea la sindicat...oricum nu ma las...e o chestie de principiu . dupa mine urmeaza alte 8 colege care toate asteapta copil:) :) va inchipuiti ce zarva am creat cu cererea mea. de aceea doream sa fiu sigura ca totul e legal.

multumesc.

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.c5qxmnvj&x=0&y=-v3oux6" target="_blank">poze Eduard 0-3 luni
www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.70cfcnbb&x=0&y=5th0zj" target="_blank"> poze Eduard la 3 luni
www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.3re2sve7&x=0&y=sh43dl&localeid=en_US" target="_blank">poze Eduard la 6 luni

Mergi la inceput