Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Buna ziua Marius am si eu o rugaminzte la tine daca poti sa ma lamuresti si pe mine cum trebuie sa procedez:
Vreau sa imi iau toate cele 126 de zile de concediu de maternitate pre si post natal dupa ce nasc ,adica prima zi de concediu de maternitate sa fie ziua nasterii,se poate ???????
Pentru ca eu am citit undeva pe internet ca trebuie sa fi in prenatal macar cu o zi inainte de data nasterii ca sa se poata compensa intre ele aceste zile de pre si post natal.?????
Asa o fi ??
A inca o intrebare ,te rog, concediul de maternitate de 126 se ia de la medicul de famile ???? sau de la ginecolog??? si pe ce transe de zile se acorda??

Multumesc mult o sa citesc in continuare si sper sa ma lamuresti si pe mine.

32+
http://bd.lilypie.com/IHRjp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pedruta spune:

Buna ziua,Marius

Mai am o problema in care va rog sa ma ajutati,daca se poate.
Sunt casnica si imi platesc singura sanatatea.As vrea sa stiu daca se poate sa beneficiez de asigurarea de sanatate fara sa o mai platesc personal,fiind casatorita,iar sotul e persoana fizica autorizata? Trebuie facut vreun demers legal in acest sens?
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by pedruta

Buna ziua,Marius

Mai am o problema in care va rog sa ma ajutati,daca se poate.
Sunt casnica si imi platesc singura sanatatea.As vrea sa stiu daca se poate sa beneficiez de asigurarea de sanatate fara sa o mai platesc personal,fiind casatorita,iar sotul e persoana fizica autorizata? Trebuie facut vreun demers legal in acest sens?
Va multumesc.


Daca nu aveti venituri va poate declara coasigurata.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by dara_d

Buna ziua Marius am si eu o rugaminzte la tine daca poti sa ma lamuresti si pe mine cum trebuie sa procedez:
Vreau sa imi iau toate cele 126 de zile de concediu de maternitate pre si post natal dupa ce nasc ,adica prima zi de concediu de maternitate sa fie ziua nasterii,se poate ???????
Pentru ca eu am citit undeva pe internet ca trebuie sa fi in prenatal macar cu o zi inainte de data nasterii ca sa se poata compensa intre ele aceste zile de pre si post natal.?????
Asa o fi ??
A inca o intrebare ,te rog, concediul de maternitate de 126 se ia de la medicul de famile ???? sau de la ginecolog??? si pe ce transe de zile se acorda??

Multumesc mult o sa citesc in continuare si sper sa ma lamuresti si pe mine.

32+
http://bd.lilypie.com/IHRjp2.png



Da, se pot lua toate cele 126 de zile postanatal.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Multumesc marius de raspuns,acum m-am lamurit

32+
http://bd.lilypie.com/IHRjp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_27 spune:

Multumesc mult pentru raspuns. Mai am o nelamurire: daca nu plateste angajatorul retinerile la sursa la zi pot sa intru in prenatal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by ina_27

Multumesc mult pentru raspuns. Mai am o nelamurire: daca nu plateste angajatorul retinerile la sursa la zi pot sa intru in prenatal?


Concediile de maternitate (prenatal, postnatal) se platesc din contributia de concedii si indemnizatii, pe care o plateste angajatorul, nu se retine angajatilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta10 spune:

Salut,Marius!
Uite problema mea: imi iau co inainte de prenatal si vreau sa stiu daca la cele 2 luni de prenatal se calculeaza co, ca sa stiu cate zile imi iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da intra in calcul. Presupun ca te referi la bani nu la zile.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta10 spune:

Buna!..la zile ma refeream
eu am dreptul la 26 de zile co/an,asta ar insema doua zile pe luna.
eu intru in prenatal din iulie si nasc in septembrie si vroiam sa stiu daca mi se calculeaza zile de co la aceste luni cat stau in prenatal(iulie,august si jumatate din septembrie)
ma intereseaza si banii normal
multumesc pt raspuns

Mergi la inceput