Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pedruta spune:

Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri,daca se poate.
1.Sunt casnica din august 2007,dar imi platesc singura CAS-ul la salariul minim pe economie, din 25 martie 2008.Asta inseamna ca,pentru a putea beneficia de indemnizatia de maternitate,ar trebui sa nasc dupa 25 martie 2009?
2.De ce suma voi beneficia? 600 + 200,sau 85 % din salariul minim pe economie?
3.Din momentul nasterii copilului,daca nu mai platesc CAS-ul in continuare, voi putea beneficia de indmnizatia de maternitate pentru 2 ani ?

In speranta ca ma puteti ajuta si pe mine, va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Marius, scuze de deranj.M-a lamurit raspunsul tau ca e o problema cu ce a inteles sotul meu ca trebuie sa facem, am sunat la cel care se ocupa de intrarea in CIC si m-am lamurit.Sotul meu imi spusese ca pot sa aleg in timpul CIC intre 600 RON si 85% din salariu.Dar asta se poate doar pentru diferenta de la cele 42 de zile de postnatal si completarea la 126 de zile de pre si postnatal.Multumesc inca o data.


Arabela si bebe Victor-Catalin (22 aprilie 2006)
www.flickr.com/photos/11775702@N07/?saved=1" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAli spune:

Fetelor poate ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc cu o treaba.Poate s-a mai discutat pe forum dar eu nu am gasit.....deci..am un baietel de 1 an si 10 luni,deci sint in concediu de maternitate,beneficiez de alocatie si indemnizatie.De curind am aflat ca sint din nou insarcinata.Intrebarea mea este daca exista o perioada anume care trebuie sa existe intre un concediu de maternitate si celalat??trebuie sa am lucrate un anumit numar de luni ca sa pot beneficia de indemnizatia urmatoare???In luna iulie mi se termina concediul,imi reiau activitaea cu cartea de munca si apoi pot linistita beneficia din nou de maternitate???
multumesc anticipat pt raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAli spune:

Ok,scuze,,de fapt pe tine Marius trebuia sa te intreb dar am vazut ulterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VivianaD spune:

Buna Marius.
Multumesc pentru tot. In cele din urma am inteles si eu cum sta treaba. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pedruta spune:

Buna seara,Marius

Va rog frumos daca ma puteti ajuta si pe mine cu raspunsurile la cele trei intrebari pe care le-am postat in 13.05.08.Nu stiu daca am inteles bine din ce am citit pe forum,dar daca stau acasa si,totusi,platesc CAS-ul si sanatatea,nu voi putea beneficia de cele 8 milioane?
Asteptand raspunsurile d-voastra,va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Plata CAS-ului nu mai are de doi ani legatura cu cele 6 milioane nu 8. Singura legatura este pensia de batranete. Cele 2 milioane (alocatia pt copii) se primeste, este a copilului.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_27 spune:

Buna ziua. Am o problema foarte spinoasa, daca ma puteti ajuta. Sunt insarcinata in 22 sapt si am nevoie de adeverinta de la serviciu pentru medic. Din pacate conducerea refuza sa o elibereze pe motiv ca nu au platite retinerile la sursa la zi. Ce pot sa fac? Adeverinta medicala trebuie sa fie conform legislatiei in vigoare unde se stipuleaza clar" sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declar ca datele din adeverinta sunt corecte si complete", iar conducerea refuza sa isi asume o asemenea raspundere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Adresati-va Inspectoratului Teritorial de Munca serviciul juridic, se face sesizare (plangere).

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aishahijal spune:

quote:
Originally posted by CrisAli

Fetelor poate ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc cu o treaba.Poate s-a mai discutat pe forum dar eu nu am gasit.....deci..am un baietel de 1 an si 10 luni,deci sint in concediu de maternitate,beneficiez de alocatie si indemnizatie.De curind am aflat ca sint din nou insarcinata.Intrebarea mea este daca exista o perioada anume care trebuie sa existe intre un concediu de maternitate si celalat??trebuie sa am lucrate un anumit numar de luni ca sa pot beneficia de indemnizatia urmatoare???In luna iulie mi se termina concediul,imi reiau activitaea cu cartea de munca si apoi pot linistita beneficia din nou de maternitate???
multumesc anticipat pt raspunsuri!


nu se mai cere conditia de a lucra o perioada intre un concediu si celalalt, de mai bine de doi ani, daca nu ma insel. am o prietena care a intrat direct din concediul pt primul copil in concediu pt al doilea, fara sa mai lucreze o zi. asadar, se poate!

Mergi la inceput