Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bellapa spune:

Servus Marius,
te rog poti sa imi spui nr legii care spune ca se considera 85% din venituri si cumul si plata cu ora, pt ca anumite persoane care ar trebui sa cunoasca legea se pare ca nu o cunosc.


O alta intrebare, daca o prietena trebuie sa nasca la sfasitul lui august, dar contractul de munca se termina la sfarsitul lui iulie, dar intra in prenatal la inceputul lui iulie, o sa beneficieze de indemnizatia de 6 mil pt ingrijirea copilului.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

OG 158/2005

ART. 10

(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VivianaD spune:

Buna ziua.
Sunt noua pe forum si ma scuzati daca repet problema dar am si eu unele nelamuriri...nu m-am mai lovit niciodata de concediu medical si de salariul acordat pe perioada CM...intrebarea mea este care venituri pe ultimele 6 luni cele de pe cartea de munca (brute) sau nete?
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Brute.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellapa spune:

Servus Marius,
Daca o prietena trebuie sa nasca la sfasitul lui august, dar contractul de munca se termina la sfarsitul lui iulie, dar intra in prenatal la inceputul lui iulie, o sa beneficieze de indemnizatia de 6 mil pt ingrijirea copilului.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VivianaD spune:

Buna Marius.
Multumesc mult pentru raspunsul atat de rapid. Din pacate nu mai inteleg nimic, deci daca nu te superi te mai intreb inca o data ca sa fiu sigura. Sunt intr-o mare ceata si nu mai stiu ce sa cred, am intampinat tot felul de probleme la serviciu si simt ca nu mai pot, cred ca o voi lua razna, si cum noi gravidele nu prea avem voie sa ne enervam sau stresam nu stiu cum o sa iasa. Imi pare rau daca sunt prea insistenta, dar nu am gasit pe nimeni care sa-mi explice concret pana acum si simt ca nu mai pot.
Prima problema ar fi daca eu am un venit brut de 960 RON pe cartea de munca in concediu medical ce salariu ar trebui sa iau?
Mentionez ca am deja 57 zile concediu medical consecutive si am concediu medical nu prenatal, nu de risc maternal pur si simplu medical incadrat la 01 deci 75%...sunt in 20 de saptamani si am ca diagnostic amenintare de avort.
A doua problema este cum se calculeaza concediul de odihna pe 2008?
Mi-au calculat cei de la birou cum ca as avea dreptul la 10 zile lucratoare. De unde pana unde?...nu mai inteleg nimic.
Daca se poate trimite-ma si catre o lege ceva, ca sa le pot dovedi....daca poti te rog nr. legii si aliniat sau asa ceva...scuza-mi nepriceperea in termenii, dar chiar nu luicrez in domeniu si nu m-am mai lovit niciodata de asa ceva.
Multumesc mult.

quote:
Originally posted by marius

Brute.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Buna Marius!

Am si eu o nelamurire.Primul baietel a implinit 2 ani pe 22aprilie2008, de pe 23.04.2008 sunt in prenatal si pe 5.05.2008 l-am nascut pe al doilea baietel.Stiu ca beneficiez de CIC2 dar in cazul meu ce venituri se iau in considerare pentru ultimele 6 luni, salariul meu sau salariul minim pe economie?Multumesc.

Arabela si bebe Victor-Catalin (22 aprilie 2006)
www.flickr.com/photos/11775702@N07/?saved=1" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by bellapa

Servus Marius,
Daca o prietena trebuie sa nasca la sfasitul lui august, dar contractul de munca se termina la sfarsitul lui iulie, dar intra in prenatal la inceputul lui iulie, o sa beneficieze de indemnizatia de 6 mil pt ingrijirea copilului.

Multumesc.



Da

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

VivianaD:



- Prima problema ar fi daca eu am un venit brut de 960 RON pe cartea de munca in concediu medical ce salariu ar trebui sa iau?

R:
Concediul medical se calculeaza in functie de codul de clasificare acel cod medical si variaza de la 75% pt boli obsinuite pana la 100% pt urgente chirurgicale. Deci nu se poate da un raspuns concret.


Mentionez ca am deja 57 zile concediu medical consecutive si am concediu medical nu prenatal, nu de risc maternal pur si simplu medical incadrat la 01 deci 75%...sunt in 20 de saptamani si am ca diagnostic amenintare de avort.



-A doua problema este cum se calculeaza concediul de odihna pe 2008?
Mi-au calculat cei de la birou cum ca as avea dreptul la 10 zile lucratoare. De unde pana unde?...nu mai inteleg nimic.

R:
Concediul de odihna se stabileste in functie de nr de zile prevazute in Contractul individual de munca nu poate fi inferior valorii de 21 de zile lucratoare pe an calendaristic poate sa fie superior si in mod concret depinde direct proportional cu perioada efectiv lucrata. Zilele de concediu medical sau concediu fara plata sau ingrijirea copilului nu se considera ci doar zilele(lunile) efectiv lucrate. Daca au stabilit cifra de 10 zile presupun ca au facut calculul pentru o perioada de aproximativ 6 luni efectiv lucrate.



-Daca se poate trimite-ma si catre o lege ceva, ca sa le pot dovedi....daca poti te rog nr. legii si aliniat sau asa ceva...scuza-mi nepriceperea in termenii, dar chiar nu luicrez in domeniu si nu m-am mai lovit niciodata de asa ceva.
Multumesc mult.


R:
Aici nu am inteles ce anume doresti poate reformulezi.


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by abibrinza

Buna Marius!

Am si eu o nelamurire.Primul baietel a implinit 2 ani pe 22aprilie2008, de pe 23.04.2008 sunt in prenatal si pe 5.05.2008 l-am nascut pe al doilea baietel.Stiu ca beneficiez de CIC2 dar in cazul meu ce venituri se iau in considerare pentru ultimele 6 luni, salariul meu sau salariul minim pe economie?Multumesc.

Arabela si bebe Victor-Catalin (22 aprilie 2006)
www.flickr.com/photos/11775702@N07/?saved=1" target="_blank">poze





Ce anume doresti sa afli? Cele 6 luni se refera la concediul de maternitate (pre si/sau postnatal) in timp ce CIC2 este altceva. Deci care este intrebarea?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput