Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

anca27:
Nu se prelungeste propriu zis ci nu poate fi desfacut pe perioada CM. CM pe de alta parte se considera perioada asigurata valabila.
LauraTopa:
Consultantul dvs de specialitate sa consulte legislatia in vigoare pentru ca are lacune serioase. Ii recomand pagina legislativa ce o am la semnatura si unde gaseste tot ceea ce doreste in acest sens. Ca si o nota trebuie 12 luni asigurate nu neaparat lucrate. Ca marea majoritate a celor asigurati au perioada constituita ca si perioada lucrata este altceva insa prin efectul prevederilor legale in aceasta gama este cuprins si concediul medical, somajul, p.f.a. - s.a.m.d.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

quote:
Nu se prelungeste propriu zis ci nu poate fi desfacut pe perioada CM. CM pe de alta parte se considera perioada asigurata valabila.

Inteleg, deci in caz ca (Doamne Fereste) nu ocup un post prin concurs, solutia e sa pastrez cateva din zilele lucratoare spre sf lui august (cand imi expira contractul), si sa intru in CM. Sau se poate intra din concediu de odihna?

_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se poate intra si din CO nu scrie nicaieri ca un om se imbolnaveste sau nu la comanda, desi vad ca se poarta. No offense!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Multumesc Marius. E bine de stiut ca sunt asemenea portite legale, in caz de orice. Suntem norocoase ca te avem printre noi.
Pupici si spor!

_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mahu_elena spune:

buna marius!
as avea te rog si eu o intrebare...acu sunt in cresterea copilului si as vrea sa stiu daca raman iarasi insarcinata daca voi mai avea drept in continuare la indemnizatie.adica in apr 2009 face bebe 2 ani si daca nasc din nou in jurul acestei date...mentionez ca am avut ceva probleme cu dosarul pt indemnizatie,imi lipsea o luna(aveam mai 2006-apr 2007 lucrat,cu intrerupere luna apr 2006,singura pe ultimii 3 ani)si am inteles ca era o exceptie in lege,noroc ca am avut cine sa se ocupe si s-a rezolvat.mai mult m-ar interesa daca as ramana insarcinata si in apr 2009 as fi in luna 5-6,as putea intra direct in concediu medical,urgenta,avand in vedere ca si la prima sarcina am stat in spital din luna a5a,din motive medicale si datorita serviciului,care era prea solicitant.ideea este ca nu as vrea sa ma duc iar o luna sau 2 la munca.
multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mahu_elena spune:

am citit acest topic dar probabil nu fiecare post si nu am gasit caz similar,sper sa nu ma fi inselat si sa dai raspuns a 2 a oara
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mahu_elena spune:

recitind cu maimulta atentie,am gasit raspuns la intrebarea mea,mai putin daca cumva problema cu cele 12 luni de la primul dosar nu ma va afecta...
am ramas uimita sa aflu ca ar fi trebuit sa mai primesc un salar bonus de la munca pt nastere..dar presupun ca acum e p[rea tarziu...deja bebele are un an si un pic...
nu stiu de ce daca noi nu stim despre asta ei nu sunt obligati in nici un fel de catre lege sa-si respecte obligatiile fata de noi!oare la al 2lea bebe voi putea sa solicit acest salar,avand in vedere ca probabil voi duce direct concediu medical?adica fara sa ma intorc deloc la munca?
cele care au acces la internet si se mai pot informa e mai bine,dar cele care nu?ar trebui ca angajatorii sa informeze gravidutele de drepturile pe care ler ua,nu sa spere ca...bine ca nu a facut cerere...am scapat de o obligatie...
nu-mi vine a crede asa ceva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Elena,
A. In momentul in care se termina CIC 1 ca sa-l numim asa ai urmatoarele optiuni OBLIGATORII pentru a fi asigurata pt CIC 2
1. Sa te reintorci la serviciu
2. Sa beneficiezi de somaj
3. Sa intri in concediu medical sau prenatal dupa caz.

Obligatoriu sa existe continuitate intre CIC 1 si una dintre cele de mai sus. Daca nu asiguri continuitate pierzi dreptul la CIC 2 asa cum era cat pe aici sa pierzi si pt primul - acea luna lipsa de care aminteai.

B. Nu este tarziu sa soliciti acel salariu bonus pentru primul copil
C. Ai dreptul sa soliciti si sa primesti salariul bonsu si pentru al doilea chiar daca ai intra din CIC 1 in prenatal de exemplu.
D. Obligatia firmei de a publica drepturile conferite de lege salariatilor in loc vizibil EXISTA!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mahu_elena spune:

cum ar trebui sa procedez pt a primi acel salariu?
din moment ce nu mi s-a zis nu stiu ce rost mai are,mai ales ca fostii mei sefi nu stiu cum sa traga mai mult de pe tine ca sa zic asa....nu stiu daca as avea curaj sa le mai zic,ca sunt niste oameni...nu stiu...sincer,cum ar fi mai bine sa fac....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aici nu am cum sa te ajut.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput