Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bellapa spune:

Marius,
este adevarat ca un contract pe perioada determinata se prelungeste cu perioada concediilor medicale? Este cazul invatamantului?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by bellapa

Servus Marius,
sunt doctorand cu frecventa pana la 01 octombrie 2008, iar eu trebuie sa nasc la sfarsitul lui octombrie - inceputul lui noiembrie. Am fost la rectorat si am intrebat si mi-au zis ca ar fi bine sa imi i-au concediu fara plata sau medical in iunie si iulie, iar de la 01 septembrie sa intru in prenatal. Daca intru in concediul fara plata (deci nu sunt platite impozite si taxe) nu pierd dreptul la indemnizatia de 6 mil pt cresterea copilului?
Vreau sa stiu cum este mai bine sa fac, astfel sa pot beneficia de prenatal, postnatal si indemnizatia pt cresterea copilului.
Multumesc.



Ba da pierzi dreptul la CIC. In nici un caz sa nu faci asta. Ca sa fie Ok trebuie sa ai continuitate serviciu (poate fi concediu de odihna sau concediu medical)- nastere sau serviciu - prenatal - nastere.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by anymony

O intrebare...cineva care are in ingrijire un copil in vederea adoptiei are dreptul la CIC? sau la ceva asemanator? stiti cumva???

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

www.dropshots.com/anymony/" target="_blank"> poze Ioana-Catalina

Povestea nasterii Ioanei-Catalina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=21fc06911023d376aa686b" target="_blank">Iubirea noastra Ioana-Catalina


Da, are acest drept doar daca s-a instituit tutela pentru acel copil.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by violeta29

Buna MArius!
In primul rand felicitari ptr subiect, si as avea si eu o nelamurire. Imi pot lua concediul prenatal cu 82 zile inainte si sa pastrez doar 44 ptr dupa? Daca da atunci ce se intampla daca nasc mai tarziu si trec cele 42 zile obligatorii de dupa nastere? Mai beneficiez de CIC sau vor fi probleme ?
Multumesc tare mult ptr raspuns si precizez ca as dori sa incep concediul atat de devreme deoarece la serviciu este f solicitant stau 8 ore numai in picioare si de la 1 iunie incepe si sesiunea (sunt si studenta)si stresul este mult mai mare.
Cu respect

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita24+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni


Teoretic este posibil insa sunt extrem de rezervat ca vei reusi in mod practic. Pe de alta parte ai dreptul la concediul de odihna din ceea ce vad minimal 10 zile lucratoare.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Da stiu ca am dreptul si la concediu, intentionam sa imi iau zilele de co si apoi daca se poate direct prenatal.
La ce te referi cand spui ca practic nu e posibil? La munca nu ar fi probleme, e posibil dr de familie sa refuze eliberarea concediului, sau care crezi ca ar fi impedimentul?

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita24+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E posibil medicul sa refuze eliberarea CM pe cod de prenatal

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Am inteles acum, multumesc tare mult ptr raspunsuri.

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita24+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by bellapa

Marius,
este adevarat ca un contract pe perioada determinata se prelungeste cu perioada concediilor medicale? Este cazul invatamantului?
Multumesc.


Da, este adevarat.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

quote:
Originally posted by marius

quote:
Originally posted by bellapa

Marius,
este adevarat ca un contract pe perioada determinata se prelungeste cu perioada concediilor medicale? Este cazul invatamantului?
Multumesc.


Da, este adevarat.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa



Oare am inteles bine? Eu am contract pe perioada determinata, invatamant, pana la 31 august. Postul pe care sunt acum e posibil sa se ocupe, eu vreau sa dau concurs pe un altul, sa fiu totusi angajata si incepand cu 1 sept. In prenatal as putea intra doar pe la jumatatea lui octombrie. Pot pana atunci sa stau in concediu medical? Ceva cred ca n-am inteles bine...


_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraTopa spune:

Buna ziua,

Peste tot se scrie ca trebuie sa ai 12 luni lucrate inainte de nastere pt a putea beneficia de cele 6 mil timp de 2 ani. Consultantul meu de la Hr care se ocupa de aceste probleme mi-a spus ca trebuie sa ai 12 luni lucrate in ultimii doi ani.De ex eu am lucrate pe cartea de munca din Oct 2003 neintrerupt pana pe 27 Dec 2007. Apoi ian si feb 2008 intrerupte si din nou deschisa cartea de munca cu 5 martie 2008 -periaoda nedeterminata , eu voi naste pe 23 Nov 2008. In aceste conditii mi s-a spus ca pot beneficia de indemnizatie. Este adevarat sau nu?

Mergi la inceput