Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bellapa spune:

[Servus Marius,
am si eu o intrebare. Sunt doctorand cu frecventa la univ din Brasov, unde am si cartea de munca din oct. 2004 pana in oct. 2008, iar eu voi naste la sfarsitul lui oct., . Vreau sa stiu daca beneficiez de concediu si de indemnizatia de 6 mil. Nu stiu daca univ a platit toate aceste taxe si impozite, dar de cate ori am fost la medicul de familie totul a fost in regula si am beneficiat de retete compensate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da vei beneficia in conditiile mentionate de tine.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellapa spune:

Servus Marius si multumesc de raspuns.
Te rog sa imi spui daca in calculul indemnizatiei de maternitate, adica cei 85% din salariul brut, se considera si cumulul sau plata cu ora.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

A luat cineva sal 100% in conced de maternitate pana acuma in cele 6 sapt minim? ... asa cum scrie la inceputul topicului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by bellapa

Servus Marius si multumesc de raspuns.
Te rog sa imi spui daca in calculul indemnizatiei de maternitate, adica cei 85% din salariul brut, se considera si cumulul sau plata cu ora.
Multumesc.


Da se considera TOATE veniturile nu trebuie sa existe o norma sau o fractiune de norma. Intra orice (laboratoare, plata cu ora, indemnizatii ,premii orice apare pe un stat de plata).

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by chris

A luat cineva sal 100% in conced de maternitate pana acuma in cele 6 sapt minim? ... asa cum scrie la inceputul topicului?




Fara sa pot nominaliza au luat.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Multumesc, voi face si eu cerere de sal bonus pentru nastere si in ea voi cere si acest drept de sal 100% pt minim 6 sapt - inteleg ca se aplica pentru prental si postnatal...
O sa postez aici cand primesc un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellapa spune:

Servus Marius,
sunt doctorand cu frecventa pana la 01 octombrie 2008, iar eu trebuie sa nasc la sfarsitul lui octombrie - inceputul lui noiembrie. Am fost la rectorat si am intrebat si mi-au zis ca ar fi bine sa imi i-au concediu fara plata sau medical in iunie si iulie, iar de la 01 septembrie sa intru in prenatal. Daca intru in concediul fara plata (deci nu sunt platite impozite si taxe) nu pierd dreptul la indemnizatia de 6 mil pt cresterea copilului?
Vreau sa stiu cum este mai bine sa fac, astfel sa pot beneficia de prenatal, postnatal si indemnizatia pt cresterea copilului.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

O intrebare...cineva care are in ingrijire un copil in vederea adoptiei are dreptul la CIC? sau la ceva asemanator? stiti cumva???

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

www.dropshots.com/anymony/" target="_blank"> poze Ioana-Catalina

Povestea nasterii Ioanei-Catalina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=21fc06911023d376aa686b" target="_blank">Iubirea noastra Ioana-Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Buna MArius!
In primul rand felicitari ptr subiect, si as avea si eu o nelamurire. Imi pot lua concediul prenatal cu 82 zile inainte si sa pastrez doar 44 ptr dupa? Daca da atunci ce se intampla daca nasc mai tarziu si trec cele 42 zile obligatorii de dupa nastere? Mai beneficiez de CIC sau vor fi probleme ?
Multumesc tare mult ptr raspuns si precizez ca as dori sa incep concediul atat de devreme deoarece la serviciu este f solicitant stau 8 ore numai in picioare si de la 1 iunie incepe si sesiunea (sunt si studenta)si stresul este mult mai mare.
Cu respect

Speranta moare intotdeauna ultima!

cea mai fericita24+ cu Alexandra Valentina
www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni

Mergi la inceput