Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns agudica spune:

buna ziua,
Am descoperit astazi site-ul dvs si am si eu o nelamurire la care as vrea sa-mi raspundeti. Am fost in CIC pana in 20 noiembrie 2007 zi in care m-am reintors la lucru. Acolo nu am fost primita prea bine , sefii s-au schimbat drept pt care am renuntat prin demisie in 25decembrie 2007.Incepand cu 9 ianuarie 2008 am lucrat timp de o luna cu conventie la o alta societate de unde am plecat pt ca nu-mi faceau contract definitiv. M-am angajat iar din 2 martie si pana aum nu mi s-a incheiat un contract de mca, desi promisiuni sunt. Intre timp am aflat ca sunt insarcinata . Intrebarea mea este daca sunt angajata voi mai putea beneficia de vreun fel de ajutor de la CAS pentru cel de-al treilea copil pe care il astept acum? In afara de alocatia lui? Ar trebui sa nasc pe 15 septembrie ....

Multumesc frumos,
Agudica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca veti fi angajata veti concediu de maternitate (126 zie maxim) cu 85% din salariul realizat in ultimele 6 luni anterior intrarii in concediu. Mai beneficiati de indemnizatia de nastere de la Primarie si de alocatia de stat pt copii.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marushk spune:

Buna dragilor,

Intr-adevar, foarte pretioase informatiile postate de voi! Eu nu am timp sa studiez toate aceste detalii, in mare stiam ce si cum, insa multe chestii le-am aflat de la voi. Voiam doar sa va multumesc mult!
Pupici si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca1820 spune:

Eu nu am stiut de acea cerere la firma si de salar bonus ,dar,acum,dupa 2 ani,mai pot face cerere?As mai primi banii,mai ales ca nu mai lucrez la ei de 1 luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu mai primiti acei bani.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emapeltea spune:

buna ziua tuturor.
am si eu o intrebare pt marius. eu sunt doctorand cu frecventa si bursa in Bucuresti (locuiesc in Targoviste) incepand cu 1 oct 2006.pana in martie 2007 universitatea ne-a platit toate impozitele si taxele catre stat si asigurarile medicale, apoi nimic...teoretic avem statut de student, doar ca nu beneficiem de reducerile de care beneficiaza studentii. eu sunt acum insarcinata in saptamana 32 si as dori sa stiu exact de ce pot beneficia la nasterea fetitei mele (iunie 2008), ce acte imi tebuie si unde se depun.de la fortele de munca mi s-a spus ca si daca imi platesc eu asigurarile tot nu beneficiez de acea indemnizatie de 600 lei pt ca nu am statut de salariat (se pare ca acest lucru este valabil de un an jumatate...sau cel putin mie asa mi-au spus).
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pirina spune:

Sunt in concediu pentru cresterea copilului, mai am 6 luni pina la 2 ani. Problema este ca sunt solicitata sa ma intorc la munca (sunt pe post unic si nu este inlocuitor). Daca ma intorc la munca si peste 2-3 luni vreau sa intru iar in cresterea copilului, pot? Mentionez ca fetita are probleme de sanatate iar daca medicul considera ca va fi nevoie sa prelungesc pina la 3 ani ce pot face? Ma pot reintoarce de la munca, cum sa procedez pentru prelungire pina la 3 ani-pe baza certificatului medical de la medic?Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by emapeltea

buna ziua tuturor.
am si eu o intrebare pt marius. eu sunt doctorand cu frecventa si bursa in Bucuresti (locuiesc in Targoviste) incepand cu 1 oct 2006.pana in martie 2007 universitatea ne-a platit toate impozitele si taxele catre stat si asigurarile medicale, apoi nimic...teoretic avem statut de student, doar ca nu beneficiem de reducerile de care beneficiaza studentii. eu sunt acum insarcinata in saptamana 32 si as dori sa stiu exact de ce pot beneficia la nasterea fetitei mele (iunie 2008), ce acte imi tebuie si unde se depun.de la fortele de munca mi s-a spus ca si daca imi platesc eu asigurarile tot nu beneficiez de acea indemnizatie de 600 lei pt ca nu am statut de salariat (se pare ca acest lucru este valabil de un an jumatate...sau cel putin mie asa mi-au spus).
multumesc mult



Au dreptate, nu aveti statut de salariat respectiv nu aveti venituri profesionale impozabile. In consecinta in acest cadru nu beneficiati de concediu pt ingrijire.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by pirina

Sunt in concediu pentru cresterea copilului, mai am 6 luni pina la 2 ani. Problema este ca sunt solicitata sa ma intorc la munca (sunt pe post unic si nu este inlocuitor). Daca ma intorc la munca si peste 2-3 luni vreau sa intru iar in cresterea copilului, pot? Mentionez ca fetita are probleme de sanatate iar daca medicul considera ca va fi nevoie sa prelungesc pina la 3 ani ce pot face? Ma pot reintoarce de la munca, cum sa procedez pentru prelungire pina la 3 ani-pe baza certificatului medical de la medic?Multumesc!



1. Da se poate
2. Nu stiu exact procedura pentru cazurile de handicap(!) in acest caz discutandu-se de prelungirea CIC.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikis_id spune:

buna ziua sunt noua pe acest site ,am tot citit dar din pacate pt mine nu prea am inteles nimic. Sunt insarcinata in 6 luni si incepand cu 15 iunie o sa pot intra in concediu prenatal..Intrebarea mea este urmatoarea cum procedez de atunci in colo ce acte dau unde ...sau macar spuneti mi unde sa ma duc sa intreb
va multumesc anticipat

Mergi la inceput