Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilincamatei spune:

salut marius!
brutul din care se calculeaza cei 75% pt concediul de risc maternal include si sporul de 100%(spor care se aplica pe durata nedeterminata, spor de HIV/SIDA) si salariul de merit(platit pe o perioada de 1 an)?
eu primesc salariu de merit pana in octombrie 2008 si nasc tot in octombrie 2008!
Multumesc pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da intra toate sporurile in calcul.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuca spune:

Buna ziua Marius, am si eu urmatoarele intrebari:

-momentan sunt in concediu medical (2 sapt)urmare a unei spitalizari cu risc maternal, mentionez ca sunt in saptamana 32, spitalizarea s-a facut in saptamana 30. Intrebarea mea este: acest concediu medical se va scadea din prenatal tinand cont ca sunt am trecut de 7 luni, sau nu. Sunt suficiente fisa de internare si concediu sau trebuie sa mai am ceva de la medicul de familie?

-pot lua concediu de odihna inaintea celui prenatal? ma gandeam la 3 saptamani legate, am acest drept?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Elenuca 32 sapt in asteptarea minunii noastre Lizuca
http://community.webshots.com/album/563042337YGzSrI
AMR 8 Saptamani !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu se va scadea. Prenatalul este prenatal asa si vine cu codul medical corepsunzator. Nu am inteles partea a doua cu sunt suficiente pentru ce? Concediul medical (formularul special) este suficient
2. Da poti sa iei concediu de odihna anticipat dar doar corespunzatoare perioadei efectiv lucrate.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Ciao.
Marius, am o intrebare:
- am fost azi la Resurse Umane cu ce stiam eu ca mi se cuvne ca graviduta dupa ce intru in maternitate (stiam de pe forum:)). E in regula totul, acorda asa cum trebuie DAR nu vor sa acorde timp de 6 saptamani acei 15% pe langa cei 85% in completare pana la 100%; eu stiam ca este prevazut in contractul colectiv de munca (la noi nu exista asa ca am inteles ca ar trebui sa respecte contractul la nivel national dar ei spun ca acest contract la nivel national nu poate fi considerat lege asa ca nu acorda acei 15% timp de 6 saptamani). Au dreptate?
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Marius..din nou eu...
Am fost aseara la medicul de familie;vreau sa-mi iau 14 zile emdical de luna urmatoare,adica voi avea cam 34 sapt.de sarcina atunci..rapsunsul a fost sa se intereseze daca mai poate sa-mi dea dupa 7 luni si 10 zile medical,sau ma baga in sarcina si lauzie..oare sa existe o norma interna data medicilor?Mi se pare absurd..daca de ex.racesc si vreau sa stau 1 saptamana acasa,nu vreau sa intru in concediu?ma obliga sa intru?sa vedem maine ce rapsuns primesc..


BURTICA
POZE NOI 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by Fancy

Ciao.
Marius, am o intrebare:
- am fost azi la Resurse Umane cu ce stiam eu ca mi se cuvne ca graviduta dupa ce intru in maternitate (stiam de pe forum:)). E in regula totul, acorda asa cum trebuie DAR nu vor sa acorde timp de 6 saptamani acei 15% pe langa cei 85% in completare pana la 100%; eu stiam ca este prevazut in contractul colectiv de munca (la noi nu exista asa ca am inteles ca ar trebui sa respecte contractul la nivel national dar ei spun ca acest contract la nivel national nu poate fi considerat lege asa ca nu acorda acei 15% timp de 6 saptamani). Au dreptate?
Multumesc mult




CCMN

ART. 2

(1) Contractul colectiv de munca unic la nivel national cuprinde drepturile si obligatiile angajatorilor*) si ale salariatilor cu privire la conditiile generale de munca prevazute de legislatia în vigoare, precum si cele convenite în procesul de negociere.

Atata vreme cat este publicat in MO si face referinta la obligativitatea respectarii prevederilor din legislatia in vigoare cade afirmatia lor. Sunt OBLIGATI sa respecte CCMN integral conform art. 2 de mai sus.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by andreap

Marius..din nou eu...
Am fost aseara la medicul de familie;vreau sa-mi iau 14 zile emdical de luna urmatoare,adica voi avea cam 34 sapt.de sarcina atunci..rapsunsul a fost sa se intereseze daca mai poate sa-mi dea dupa 7 luni si 10 zile medical,sau ma baga in sarcina si lauzie..oare sa existe o norma interna data medicilor?Mi se pare absurd..daca de ex.racesc si vreau sa stau 1 saptamana acasa,nu vreau sa intru in concediu?ma obliga sa intru?sa vedem maine ce rapsuns primesc..


BURTICA
POZE NOI 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004



Conform OG 158 cap. I art. 2 asiguratii AU DREPTUL la asigurari. Acestea (asigurarile) sunt facultative nu sunt obligatorii legea confera dreptul la asigurari nu obligativitatea lor. Singura exceptie prevazuta de lege este OBLIGATIVITATEA celor 42 de zile postnatal din total 126 de zile admise de lege.
Pe scurt nu medicul si nimeni dealtfel nu poate impune acordarea unui concediu medical, dreptul la beneficiu fiind STRICT la latitudinea asiguratei (cu exceptia specificata mai sus). Pe scurt tu ai dreptul sa soliciti concediul medical asa cum il doresti iar medicul OBLIGATIA sa-l acorde in raport cu solicitarea asiguratei si fara a contraveni legislatiei in vigoare. Ai dreptul a CM cu codificare alta decat prenatal, sau daca vrei poti si prenatal, dar doar daca vrei tu.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulaionita spune:

Buna ziua. Sunt studenta in anul I la zi la o facultate privata, sotul idem la o facultate de stat pe un loc cu taxa si la jumatatea lui iulie voi naste. As dori sa aflu daca pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului, pentru ca din cate stiu, studiile superioare la zi sunt considerate stagiu de cotizare la CAS . Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu beneficiati. Legea asigurarilor precizeaza altceva. O gasiti pe pagina legislativa. CAS nu are nimic in comun cu plata concediului pt ingrijirea copilului, legea s-a schimbat demult. Conteaza daca suneti angajati, daca lucrati, daca sunteti in somaj sau daca absolviti cu licenta o facultate de stat si sunteti in an terminal.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput