Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daia1202 spune:

marius, am si eu o intrebare. Te rog daca poti sa-mi raspunzi.

Momentan sunt in CIC din 17 martie 2008. Firma la care lucrez se desfiinteaza si am inteles ca va trebui sa ma reangajeze ca sa-mi poata desface contractul de munca (concediere colectiva). Dupa aceea pot beneficia in continuare de indemnizatia pt. CIC, daca depun din nou dosarul + adeverinta ca s-a desfiintat firma ?

Merci mult de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da asa este. Ti s-a spus corect.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

buna Marius.
Sunt o de 30 sapt,nasc undeva in jur de 20 Iunie.As vrea sa aman cat mai mult luarea concediului de sarcina si lauzie(motive..financiare).Crezi ca medicul de familie imi poate refuza un medical,pe orice cod de boala,prin sapt.33-34?De asemenea,mai am o fetita de 3 ani.Pot solicita un medical ptr.mine de la medicul ei de familie?
Si inca ceva si gata:daca nu exista contract colectiv de munca la firma unde lucrez,pot solicita un salariu pentru nastere conf.contractului colectiv de munca la nivel national?Si daca da,imi pot refuza acest salariu?si care ar fi baza legala?sau nu au nevoie de una ca sa ma refuze?

BURTICA
POZE NOI 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Crezi ca medicul de familie imi poate refuza un medical,pe orice cod de boala,prin sapt.33-34?
Nu poate refuza. NU are drept de decizie. Prenatalul este optional deci doar daca doresti. Daca nu... e decizia ta 100%



De asemenea,mai am o fetita de 3 ani.Pot solicita un medical ptr.mine de la medicul ei de familie?

Din cate stiu eu da, ai acest drept pentru ingrijirea copilului bolnav.


Si inca ceva si gata:daca nu exista contract colectiv de munca la firma unde lucrez,pot solicita un salariu pentru nastere conf.contractului colectiv de munca la nivel national?Si daca da,imi pot refuza acest salariu?si care ar fi baza legala?sau nu au nevoie de una ca sa ma refuze?

Poti solicita indiferent daca exista sau nu un CCM la nivel de unitate. Si daca ar exista orice CCM, OBLIGATORIU trebuie sa contina cel putin drepturile din CCMN.
Nu au cum sa refuze o obligatie stipulata de lege. Daca refuza pot fi dati in judecata si vor pierde in mod sigur procesul la care se vor adauga si costuri suplimentare daune....

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Ciao. Noutati despre lege:).
Se pare ca a ajuns iar la Camera de munca; speram intr-un raport favorabil:):) de data asta.
Le-am scris si eu celor de la Camera Deputatilor si chiar mi-au raspuns; puteti sa o faceti si voi (puteti scrie pareri/cereri) la infocdep@cdep.ro
Eu le-am spus ce parere "buna" am despre ei:)

sa avem noroc....:)

27.02.2008
primire aviz de la:
Comisia juridic#259;, de disciplin#259; #351;i imunit#259;#355;i
primire raport (nr.565) de respingere de la:
Comisia pentru munc#259; #351;i protec#355;ie social#259;
face parte din categoria legilor organice


03.03.2008
înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputa#355;ilor


08.04.2008
trimis pentru raport la:
Comisia pentru munc#259; #351;i protec#355;ie social#259;
termen depunere raport: 22-04-2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Multam Marius!
De dat in judecata..no(daca vreau s amai am servici peste 1 an)..
Sa speram ca rezolv pe cale..amiabila

BURTICA
POZE NOI 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincamatei spune:

salut marius!
concediul de risc maternal este de 75% din salariu net actual sau brut actual?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

brut

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codruta27 spune:

Buna ziua,


Am si eu o intrebare. Imi pot lua cele 90 zile de concediu medical, fara sa apelez la risc maternal? La mine nu se pune problema de conditii neadecvate de munca. Sunt insarcinata in 16 saptamani, si as vrea ca incepand din luna iunie sa stau acasa, intrucat stresul este din ce in ce mai mare! Din cate stiu eu, medicul de familie paote acorda un concediu medical de 14 zile pe luna!

Multumesc frumos!

15+ Vlad
Bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

quote:
Originally posted by Codruta27

Buna ziua,


Am si eu o intrebare. Imi pot lua cele 90 zile de concediu medical, fara sa apelez la risc maternal? La mine nu se pune problema de conditii neadecvate de munca. Sunt insarcinata in 16 saptamani, si as vrea ca incepand din luna iunie sa stau acasa, intrucat stresul este din ce in ce mai mare! Din cate stiu eu, medicul de familie paote acorda un concediu medical de 14 zile pe luna!

Multumesc frumos!

15+ Vlad
Bebe mic



vorbeste cu medicul ginecolog. el iti poate da acest concediu, dar cu cateva zile de internare in spital.

Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput