Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndreeaOr spune:

Buna Marius, o itrebare pentru o prietena.
Are 2 locuri de munca unu cu 8 ore al doile-a cu 4 ore. cartea de munca e la cel cu 8 ore. toate facilitatiile la cine trebuie sa le ceara la angajatorul cu 8 ore? Salariul bonus il poate cere la ambii?
Dupa ce intra in CIC (daca il ia de la cel cu 8 ore) isi poate pastra locu; de munca cu 4 ore fara sa fie afectat CIC? sau trebuie sa renunte la ambele

Mersi mult
AndreeaOr


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by AndreeaOr

Buna Marius, o itrebare pentru o prietena.
Are 2 locuri de munca unu cu 8 ore al doile-a cu 4 ore. cartea de munca e la cel cu 8 ore. toate facilitatiile la cine trebuie sa le ceara la angajatorul cu 8 ore?

Da

Salariul bonus il poate cere la ambii?
Nu
Dupa ce intra in CIC (daca il ia de la cel cu 8 ore) isi poate pastra locu; de munca cu 4 ore fara sa fie afectat CIC?
NU


sau trebuie sa renunte la ambele
Da
Mersi mult
AndreeaOr





Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

buna. Marius, am si eu o intrebare: daca sunt in sapt 30 de sarcina, imi pot lua concediu de maternitate?

merci


iulia 29++++

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, cel putin teoretic dar de ce asa de repede? Mai ai mult pana la capat totusi esti inca un pic peste jumatate de drum. Mai ai ceva... nu?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

quote:
Originally posted by marius

Da, cel putin teoretic dar de ce asa de repede? Mai ai mult pana la capat totusi esti inca un pic peste jumatate de drum. Mai ai ceva... nu?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa




agentia la care lucrez eu, asteapta sa-mi iau eu concediu de mater sa inchida punctul de lucru din orasul meu. si sunt cam presata de timp.adica ma cam preseaza ei.


merci

iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca aceasta este motivatia nu tine: indemnizatia de maternitate chiar daca este suportata integral de catre stat este achitata integral de catre angajator. Mai mult decat atat contractul de munca este suspendat si nu poate fi desfacut pe perioada concediului de maternitate.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

marius, asta stiu, dar de ieri, agentia noastra nu mai este. practic, eu nu ma mai duc la lucru pt ca nu mai am unde, iar in concediu intru de luni. de-aia am intrebat, pentru ca angajatorul ma presa sa iau mai repede concediu. nu stiu exact care sunt legile, dar asa s-a intamplat. ceilalti colegi si-au gasit de lucru din timp (au avut la disp o luna), unii s-au transferat si o colega a intrat in somaj cu decizie -sau va intra- de-aia ma grabeam nu de altele, ca nu trageam in plug

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

BUNA
AM O INTREBARE:DACA DUC COPILUL LA CRESA INAINTE DE 2 ANI, MI SE SUSPENDA MIE INDEMNIZATIA DE 6 MIL????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da. Daca decizi sa inscrii copilul intr-o institutie inseamna ca ai decis ca in perioada respectiva sa nu mai ai in grija acel copil minor el (copiluil) fiind institutionalizat.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dmc spune:

Buna Marius,

Am si eu o intrebare , am o prietena care este insarcinata in 6saptamani si este angajata din 14 decembrie 2007 cu contract de munca, intrebarea este daca va beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. Astept raspunsul dumneavoastra.
Multumesc!

Mergi la inceput