Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Marius, multumesc; esti dragut.
Mai am o intrebare: eu trebuie sa nasc la sfarsitul lunii iulie; m-am gandit sa iau concediu normal 1-15.07, ca mai am zile de concediu si apoi sa iau concediu de maternitate ca sa mai castig niste banuti. E posibil sau ma pot obliga sa imi iau mai multe zile din concediul de maternitate inainte de nastere?

Multumesc again:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu. Singura restrictie legala este minim 42 din cele 126 maxim posibile sa fie postnatal. Poti si 126 postnatal.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

ok.
mii de multumiri:)
Multa sanatate si toate cele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

tot eu:)
intrebare: daca nasc in iulie, cate zile de comcediu de odihna mi se cuvin pe 2007? Eu ma gandesc ca mi se cuvin 12 zile, adica cate 2 zile pt fiecare luna lucrata (ianuarie-iunie inclusiv).
Am dreptate sau mi se cuvin 24 zile ca si cand as fi lucrat tot anul?

Multam de nouveau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

scuze, era 2008, v-ati prins:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ti se cuvin in proprotional cu numarul de luni efectiv lucrate in acel an.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

buna. am ceva nelamuriri in legatura cu concediul de maternitate. lucrez cu carte din ianuarie 2007, deci, problema cu cele 12 luni lucrate nu se pune in discutie. am inteles ca o viitoare mamica are voie la 126 de zile calendaristice si ca 42 sunt obligatorii dupa ce nasc. eu trebuie sa nasc in 15 iunie, deci, normal, momentan m-as incadra in cele 84 de zile dinainte de nastere pe care le pot lua concediu. dilema mea este urmatoarea: doctorita de familie nu-mi poate da concediu de maternitate (cu toate ca i-am explicat ca am dreptul inca de pe acum) pt ca, sustine ea, ca dupa calculele ei, eu ar trebui sa nasc prin 27 iulie (are ea o rotita pe care o consulta dupa ultima mea zi de menstruatie, plus 10 zile)si nu ma incadrez in cele 84 de zile. dupa ea, concediul de mater mi-l da la jumatatea lunii mai. acum...ecografic (adica, ginecologul, ecografista spun ca DPN este 15-16 iunie) am momentan 29 de saptamani si 3 zile, iar doctorita nu-mi poate da concediu de drept decat dupa ce fac 34 de saptamani (si in calculele ei, eu sunt momentan in 27 saptamani de sarcina). ma bate gandul sa schimb medicul de fam pt ca nu mi se pare corect sa nu-mi iau concediul , mai ales ca starea mea nici nu este foarte buna (lucrez cu oamenii si stau 8 ore numai la birou).
sper ca ma puteti lamuri, chiar am nevoie de cineva care sa-mi dea un sfat




iulia 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

inca ceva de la firma mi se zice k nu exista contract colectiv de munca ("cica" - firma destul de mare fara contract colectiv de munca - dar fie)..asta inseamna k eu n-o sa beneficiez de salariul acela mediu pe unitate acordat de firma la nastere?


multumesc
iulia 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

nu ma poate ajuta nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Buna seara! Am si eu o intrebare, sper ca macar la asta sa am noroc si sa primesc un raspuns .
M-am angajat in 2.04.2007 si acum sunt in concediu de odihna, adik am avut 13 zile de concediu pe care mi le-am luat, iar de luni intru in prenatal. E vreo problema daca aceste ultime zile din anul pe care tre sa-l ai lucrat ca sa primesti indemnizatia am fost in concediu de odihna? Nu mi-am luat prenatal fiindca am inteles ca nu se cotizeaza in concediul asta la cas si de aceea am stat in odihna.
Multumesc anticipat

Dorinutza82 33+

Mergi la inceput