Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca poti obtine o adeverinta de unde s-au facut retinerile va fi OK. Se aduna. Nu stiu statusul fiscal al acelor venituri realizate.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Am si eu o problema si niste intrebari despre concediul de crestere a copilului. Sa explic situatia: am lucrat la o firma, cu carte de munca si contract pe termen nedefinit, din mai pana in noiembrie cand am intrat in concediul prenatal de 4 luni... tocmai s-au incheiat cele 4 luni si seful meu mi-a adus o cerere s-o semnez, cerere prin care eu solicit desfacerea contractului de munca din motive obiective, fara sa se specifice faptul ca intru in concediu de maternitate. Cica trebuie sa fac cererea asa pt ca ei sa nu mai plateasca impozit pt mine, ca asa se platesc impozite ca si cum eu as fi la serviciu... Eu stiu ca nu am dreptul la indemnizatie, ca nu am un an de munca continua, desi adevarul e ca am lucrat la ei aproape 2 ani, dar nu mi s-a facut contract decat dupa vreo 15 luni. Intrebarile mele sunt urmatoarele: nu cumva prin aceasta cerere pe care ar vrea ei s-a semnez renunt la toate drepturile mele, ma refer la obligatia lor de a ma primi la servici in momentul in care decid sa reincep, renunt la vechime? Cum pot proceda in cazul meu, ce fel de cerere trebuie sa fac, ce drepturi am, etc.

Tocmai am primit vestea de la contabilitatea, ca nu am dreptul de a cere concediu de crestere a copilului pt ca nu am 1 an de contract, ci numai 6 luni, si ca, in consecinta nu mi se poate suspenda temporal contractul de munca, ci trebuie sa se desfaca... nici nu mai stiu ce sa cred.
O prietena ma sfatuieste sa nu semnez nimic, pt ca oricum postul meu ramane suspendat si angajatorii sunt obligati sa ma primeasca la serviciu cand copilul face 2 ani...
Va multumesc anticipat


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu semna nimic. Nu te pot da afara. Daca semnezi te dai singura afara. Sunt obligati sa iti pastreze postul.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by marius

Nu semna nimic. Nu te pot da afara. Daca semnezi te dai singura afara. Sunt obligati sa iti pastreze postul.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa


Marius, va multumesc mult pt raspuns si pt incurajare. Seful meu m-a sunat sa-mi spuna ca le e indiferent daca semnez sau nu, si ca daca atunci cand ma intorc mai au nevoie de mine ma vor reangaja, daca nu, nu. Si ca s-a consultat din nou cu cei de la contabilitate... care i-au reconfirmat ca eu nu au obligatia sa ma primeasca inapoi...Daca mi-ati putea spune unde scrie in lege ca sunt obligati sa ma primeasca mi-ati face un mare bine, ca sa le dau cu legea in cap...poate cei de la contabilitate nu cunosc prea bine. Va multumesc inca o data


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CCMN 2007-2010 art. 76 alin 3.


ART. 76

(3) Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activit#259;#355;ii, considerat#259; perioada de readaptare, salaria#355;ii care au beneficiat de concediu de maternitate #351;i/sau de concediu legal pl#259;tit pentru îngrijirea copilului în varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesional#259; prev#259;zut de Codul muncii.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by marius

CCMN 2007-2010 art. 76 alin 3.


ART. 76

(3) Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activit#259;#355;ii, considerat#259; perioada de readaptare, salaria#355;ii care au beneficiat de concediu de maternitate #351;i/sau de concediu legal pl#259;tit pentru îngrijirea copilului în varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesional#259; prev#259;zut de Codul muncii.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa


Multumesc mult


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Marius, pe ce te bazezi cand spui ca poate sta acasa si sa fie reprimita cand se intoarce dupa 2 ani? Ca Oug 148/2005 spune altceva: singurul concediu fara plata pt cresterea copilului intervine abia dupa 3 nasteri succesive si este de trei luni. Nu am legea acasa, dar nu cred ca ma insel.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMariaAlexandrescu
http://picasaweb.google.ro/mariusadrianalex/AlessiaMaria_1
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu inteleg intrebarea, reformulezi te rog?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Buna dimineata!Am si eu o problema existentiala: livretul de familie trebuie sa-l am completat doar cu datele noastre de la casatorie sau trebuie sa imi treaca la primaria unde m-am casatorit si datele copilului? Noi am facut nunta in alta judet, unde avem si domiciliu stabil (pe Ploiesti avem viza de flotant) si am inteles ca lui bebe i se face certificat de nastere in Ploiesti daca se naste aici si actele pt CIC si alocatie tot aici le depunem. Ca eu inca nu am livretul, dar pot sa intru in posesia lui daca nu trebuie sa mi-l completeze ei, ci astia din Ploiesti cand se naste bebe. Pls help! Nush daca e ok sa postez intrebarea la subiectul asta dar nush cine ma poate ajuta...

Dorinutza82 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aradia spune:

Buna dimineata!
am si eu o problema de lamurit si va rog mult sa ma ajutati si pe mine cand puteti!
Eu am nascut in nov 2007, in prezent sunt in CIC. Daca raman insarcinata si nasc pana ce bbe 1 implineste 2 ani (adica in timp ce sunt in CIC 1), pot sa beneficiez de concediul de sarcina si lauzie? Si daca da, va rog sa imi spuneti si mie cum se va calcula indemnizatia (mie mi-ar conveni sa primesc indemnizatia daca se calculeaza la salariul meu de baza...).
Multumesc din suflet!

http://www.flickr.com/photos/22768617@N06/

Mergi la inceput