Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinach spune:

O intrebare pentru Marius:
Nasa mea ar tb. sa se intoarca luna asta la serviciu dupa cic, dar firma are deschis punct de lucru in orasul unde este ea si nu prea mai are activitate...adica o sa-l inchida curind. Ar putea sa o dea in somaj ca sa nu o cheme in orasul unde e firma (alt oras, alt judet). Drept vorbind si pe ea ar avantaja-o faza cu somajul ca nu prea are ce face cu baietelul.
Si inca ceva: daca o angajata e insarcinata ( are 5 luni)si a facut o "prostie" la serviciu, au dreptul sa o dea afara?
Multumesc mult pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

am incercat sa citesc tot topicul pentru a nu ma repeta. nu am gasit raspunsul la ce ma intereseaza, deci postez si eu cateva nelamuriri.
1.lucrez in invatamant si pe langa norma de baza mai am cateva ore suplimentare in alta scoala. pentru plata pre si postnatalului se va lua in considerare si venitul obtinut acolo??(in baza unei adeverinte, evident)sau doar statul de baza?
2.ce stiti de urmatoarea situatie: stau in postanatal, revin la serviciu pana se termina anul scolar (adica vreo 6 luni)- din motive financiare mai ales, indemnizatia de 6 mil fiind foarte mica pt creditele in derulare. dupa acest lucru mai pot cere CIC?? adica atunci cand copilul ar avea vreo 10 luni?? si sa pot ramane pana la 2 ani....
rog mult un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

Marius, am si eu nevoie de un sfat de al tau. Iti reamintesc situatia in care ma aflu: pe 26.03.2008 contractul meu determinat de munca se incheie de drept, eu incerc acum sa obtin un concediu de risc maternal.
Conform legii maternitatii Art 21 din OUG 96/2003:
ART. 21

(1) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:

a) salariatei prevazute la art. 2 lit. c)-e), din motive care au legatura directa cu starea sa;

b) salariatei care se afla in concediul de risc maternal;

insa totodata in codul muncii la capitolulr eferitor la contractul determinat este mentionat ca acesta "inceteaza de drept" la data respectiva, adica practic nu angajatorul dispune incheierea lui.

Se pare ca majoritatea firmelor incheie automat contractele determinate de munca, indiferent daca esti in concediu de risc maternal, iar tie ca si angajat nu-ti ramane decat sa dai fima in judecata!

Intrebarea mea este: crezi ca as avea castig de cauza daca sa zicem ca voi intenta un proces in acest sens?

Multumesc anticipat!

Lori24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Opinia mea este ca nu vei castiga un astfel de proces. Ceea ce ai precizat si tu cu incetarea de drept este corecta. Astfel este reglementat acest contract de la incheierea lui de cand a intrat in vigoare conditiile au fost perioada determinata. Punct. Asa si ramane. Va inceta de drept.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

Merci Marius, oricum am decis sa nu-mi mai iau concediu de risc maternal, pt ca practic nu am de ce, totul este in regula cu sarcina si nici nu as cum sa demonstrez necesitatea acestui concediu.
Asa ca singura mea solutie este si ramane sa-mi mut cartea de munca la o alta firma...

Lori24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daia1202 spune:

Am si eu o intrebare, sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns....

Eu sunt in CIC iar firma la care lucram inainte este in lichidare. Pt. concedierea colectiva am inteles ca va trebui sa ma reincadreze, ceea ce inseamna ca nu mai beneficiez de indemnizatia de crestere copil. Intrebarea mea este : dupa concediere, eu pot depune din nou dosarul pt. a beneficia din nou de indemnizatie ?

Merci anticipat pt. raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna Marius,

Pun o intrebare la care nu am gasit nimic clar in lege:

Pentru cele 126 zile de concediu pre si post natal ai dreptul la zilele de concediu de odihna?

Precizez ca mie la HR cand am intrebat cate zile de concediu pot sa-mi iau in acest an mi-au spus un numar de zile aferent pentru 10 luni lucrate (in conditiile in care eu voi lucra 6 luni, apoi voi intra in prenatal) insa vreau sa stiu daca e corect, pentru ca la nasterea trecuta nu am beneficiat de asa ceva ( acum 6 ani nici nu m-am gandit sa intreb la vechiul loc de munca).
Daca asa este, cred ca ar trebui sa stie toate viitoarele mamici ca sa poata beneficia de aceste zile de concediu.

Multumesc anticipat de raspuns.

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns macoveimihai spune:

buna ziua!
Indemnizatia pentru cresterea copilului
Daca esti insarcinata si vei deveni mama, de la 1 Ianuarie 2007 vei primi:
• indemnizatie de 600 lei/luna
• stimulent de 100 lei /luna
• alocatie de stat de 200 lei/luna (copii pina la 2 ani).
ce conditii trebiue sa indeplinesti? daca ai pe cartea de munca mai mult de un an la diferiti angajatori merge ? chiar daca in momentul respectiv nu mai lucrezi? sau trebiue sa fii in campul muncii si sa iti iei concediu maternal?
multumesc!
numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Buna Marius
te rog frumos sa ma ajuti si pe mine cu un raspuns.
Fina mea care acum este insarcinata s-a angajat la firma la care lucreaza si in prezent pe 16 oct. Data probabila a nasterii este 1 septembrie.
Licenta a avut-o pe 16 iunie.
Este vreo posibilitate sa primeasca indemnizatie pt crestere si ingrijire copil?
Dc nu mai are vreo alta sansa?
Inainte de a se angaja pe 16 oct ea lucra la un fond de pensii dar nu platea CAS si toate cele.
Cred ca avea doar contract de colaborare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Buna tuturor!
Stie cineva daca veniturile din drepturi de autor sunt adaugate la veniturile din cartea de munca la calcularea veniturilor totale la care se aplica 85%?

Fericirea e ceva ce nu se atinge niciodata... dar pentru cautarea ei merita sa alergi toata viata.

Mergi la inceput