Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by gabitaandrei

Buna. Am si eu o nelamurire, si desi am intrebat o contabila si am cautat si pe net, nu am gasit raspunsul. De la sf lunii aprilie 2008, as putea intra in concediu de sarcina si lauzie (nasc la sf lunii iunie). Conform legii, stiu ca am dreptul la o indemnizatie de 85% din salariu brut (care in cartea de munca este de 880 ron, dar in realitate este un procent din incasari). Problema e ca angajatorul m-a anuntat ca nu imi va plati indemnizatia pentru ca nu isi "permite" sa imi dea si indemnizatia (desi eu stiu ca se suporta din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate) si sa plateasca viramentele pentru salariu (somajul, asigurarea de sanatate, CAS etc)pentru cele 126 de zile.
Nelamuririle mele sunt:
- in timpul concediului meu de sarcina si lauzie angajatorul plateste in continuare aceste viramente (la un moment dat stiu ca se face un fel de "suspendare" a cartii de munca, dar nu stiu exact cand - mi se pare ca in timpul CIC). Si daca da, aceste viramente sunt platite integral sau exista reduceri pentru el ca angajator?
As fi tare recunoscatoare daca as primi un raspuns, eu imi doresc sa pot munci pana aproape de termenul nasterii, dar nu cred ca se va putea...si nu as vrea sa stau pe nimic acasa timp de 4 luni



Deci sunt cateva erori.
1. Angajatorul nu plateste nimic el primeste sau compenseaza aceste sume cu CASS (casa de asigurari de sanatate) se suporta asa cum ai precizat 100% de bugetul de stat.
2. Angajatorul nu plateste absolut nimic nici somaj nici altceva pe sumele reprezentate de indemnizatia de maternitate.
3. Valoarea indemnizatiei nu este 85% din 800 de RON ci 85% din total venituri brute realizate in ultimele 6 luni anterioare intrarii in concediu deci din veniturile realizate din comisioane etc etc deci ce apare pe statul de plata raportat desigur la perioada de 6 luni. Daca ai castigat mult implicit si valoarea concediului va fi mai mare.
Daca vrei sa vezi cat vei avea este suficient sa aduni tot ce ai castigat (si vei castiga) in cele 6 luni sa imparti la total nr zile lucratoare din cele 6 luni se inmultesti cu 85% si vei afla indemnizatia pe zi. Aceasta se va inmulti cu nr. de zile lucratoare din luna mai, iunie etc etc si vei afla valoarea indemnizatiei pt luna mai, iunie.... etc.



Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by Magnetism79

Draga Marius,
Am si eu o intrebare, poti sa-mi spui daca ma angajez acum la o alta companie( luni ma duc sa negociez salariul) si nu le-am spus ca sunt insarcinata sunt obligata sa le spun, mentonez ca eu sunt insarcinata in luna a 5 -a si nu se vede ca as fi, exista vreo baza legala pt acest lucru?Mentionez ca am fost angajata la o alta companie care m-a concediat dar incepand cu 1 Martie, adica contractul meu cu ei se termina la 1 Martie si cand ma duc la cei noi, avand invedere ca eu nu le-am zis ca cei vechi m-au dat afara, cam de la ce data ar trebui sa-mi fac contractul cu cei noi ca sa nu intru in ilegalitate?
Multumesc mult


Am un singur raspuns palpabil, eu le-as spune de sarcina doar dupa angajare, exista riscul sa zica Nu daca as face altfel.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by pemagda

Marius,

te rog ajuta-ma si pe mine cu ceva, nu stiu daca mai sunt gravidutze in aceeasi situatie. As vrea sa intreb cati bani voi primi in timpul concediul postnatal (cele 4 luni aproape) - cat voi sta acasa - daca eu lucrez cu salariu minim pe cartea de munca si restul-grosul- pe drepturi de autor? In lege vad ca scrie 85% din venit, la venit se includ si drepturi de proprietate intelectuala,nu? Ele trebuie declarate la financiar, doar asa primesc banii sau cum? mentionez ca eu le-am declarat in "Declaratia de venit Global"....Cred ca e situatia multora din presa...poate ne lamureste si pe noi cineva, ca multa lume lucreaza cu minim pe cartea de munca....

Voi fi si eu mamica!!



Magda,
Nu conteaza incadrarea ci efectiv banii incasati pe statul de plata. calculul se face ca un procent de 85% din veniturile brute efectiv incasate deci implicit pe toate sumele care apar oficial intr-un act de plata.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miaatti spune:

mARIUS EU SANT DIN sALONTA SI SANT ANGAJATA DIN 4 DECEMBRIE 2007 SI VOI NASTE IN 11 OCTOMBRIE 2008 VOI BENEFICIA DE CEVA SAU NU,,EU NU MAI INTELEG NIMIC DIN CE SE DISCUTA AICI SI VAD CA TU LE AI CU ASTEA ,,LUCREZI CUMVA LA CASA DE PENSI SAU IN DOMENIUL ACESTA???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vei beneficia de concediul de maternitate de ingrijirea copilului insa nu pt ca din ce vad nu vei avea 1 an complet ci 10 luni.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miaatti spune:

Marius si daca reusesc sa platesc retroactiv cele doua luni ca-ci atunci nu as avea nici intrerupere intre celallt loc de munca si actualul..sa-r putea atnci face ceva.???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E vorba de asigurari, de finante, de ITM, nu e vorba dor de plata unor bani.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cicicuta spune:

Buna,
am si eu nevoie de ajutorul vostru intr-o chestiune. Sunt o proaspata graviduta dar exista o mica problema si anume, de crand mi-am schimbat locul de munca, nestiind ca sunt gravida, iar aici unde sunt acum , politica firmei este ca primele 3 luni esti cu contract de munca determinat si dupa aceea e nedeterminat.Ei teoretic dupa astea 3 luni ma pot da afara nu? sau cum se procedeaza?
Trebuie sa fac un act in care sa le aduc la cunostinta (si daca da, cum trebuie formulat) sau ce trebuie sa fac...va rog sa ma ajutati ca sunt complet in ceata,
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In acest caz poate sa inceteze contractul asa ca nu da apa la moara. Pe scurt nu le spune deocamdata nimic. Ai timp.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cicicuta spune:

multumesc mult de raspuns, Marius

Mergi la inceput